SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet ważniejszym źródłem wiedzy o turystyce od znajomych, telewizji i reklam

Reklamy i informacje w internecie są dla Polaków najważniejszym kanałem informacji na temat produktów i usług turystycznych i sportowych, dominują wyszukiwarki i reklamy graficzne na stronach www - wynika z raportu IAB Polska.

Article

Internet jest podstawowym źródłem informacji o produktach sportowych i turystycznych dla 87 proc. uczestników badania IAB „Consumer Journey Online”. Na dalszych miejscach znaleźli się znajomi i rodzina (66 proc. wskazań), w następnej kolejności reklama (37 proc.) oraz media - telewizja (34 proc.) i prasa drukowana (32 proc.).

W ub. r. o 24 proc. w porównaniu z rokiem 2013 wzrosła konwersja research online, a o 58 proc. konwersja purchase online. 59 proc. badanych przyznaje też, że internet jest głównym lub jednym z kilku miejsc, w których dokonują oni zakupów związanych z turystyką oraz sportem. Jedynie 9 proc. respondentów deklaruje, że nie kupuje wycieczek czy sprzętu sportowego online.


W internetowym ekosystemie głównym źródłem wiedzy na temat produktów z segmentu turystyki i sportu są dla Polaków wyszukiwarki, które wymienia 65 proc. badanych. Nieco mniejsze znaczenie mają strony www marek (47 proc.), portale internetowe oraz specjalistyczne serwisy internetowe (oba po 39 proc.). Z kolei spośród kanałów komunikacji marketingowej najbardziej przemawiają do użytkowników reklamy graficzne na stronach internetowych (39 proc.), przekaz mailingowy i linki w wyszukiwarkach (po 30 proc.).


- Internet zdeklasował telewizję i inne media zarówno jako kanał informacyjny, jak i medium zachęcające do zakupu - podkreśla w komentarzu do badania Izabela Kowalewska, project sales manager odpowiadający za obszar Podróże i Turystyka w Media Impact Polska. - Ponadto, coraz rzadziej odwiedzamy stacjonarne biura podróży na rzecz wygodnych wyszukiwarek ofert online oraz serwisów gromadzących opinie innych konsumentów. Zakupu usług i produktów turystycznych dokonujemy coraz częściej online, co widać po wzroście konwersji tego kanału. Ekspozycja zdjęć odgrywa tutaj kluczową rolę, stąd popularność graficznych form reklamowych oraz mailingów. Najczęściej prezentowane są konkretne oferty typu first/last minute, promocje na loty czy hotele - podsumowuje Izabela Kowalewska.

Badanie przeprowadzono za podstawie pomiarów zrealizowanych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji oraz Interaktywny Instytut Badań Rynku za pomocą ankiet emitowanych na przestrzeni wydawców internetowych obejmujących zasięgiem ponad 90 proc. polskich internautów w wieku powyżej 15 lat. Badania prowadzono w kwietniu 2013 i maju 2014 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet ważniejszym źródłem wiedzy o turystyce od znajomych, telewizji i reklam

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maciek
rys 3 cos sie nie zgadza to 45% w kole 59%?
odpowiedź
User
rokokoko
To ciekawe, że w maju 2015 publikuje się w świeżych niusach wyniki jakby czerstwe...? "Badania prowadzono w kwietniu 2013 i maju 2014 r."
odpowiedź