SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Internetowy Uśmiech"

To nowy, autorski program Fundacji Grupy TP. Dzięki niemu dzieci przebywające w szpitalach otrzymają mini-pracownie internetowe, a szkoły przyszpitalne darmowy sprzęt komputerowy oraz preferencyjne warunki korzystania z Internetu.

Do końca roku powstanie co najmniej 40 takich pracowni ze 160 komputerami.

Na terenie szpitali, w miejscach, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne, powstaną 4–stanowiskowe mini-pracownie. Stanowiska komputerowe będą kolorowe i przyjazne dzieciom, dostosowane do ich potrzeb oraz zabezpieczone przed zagrożeniami z Internetu. Z dostępu do sieci dzieci będą korzystać wraz z nauczycielami podczas zajęć szkolnych oraz w czasie wolnym - podano w komunikacie.

Projekt „Internetowy Uśmiech” jest rozwinięciem akcji z roku 2004, kiedy to z okazji Dnia Dziecka do 5 szpitali trafiły pierwsze kioski internetowe dostosowane do potrzeb najmłodszych pacjentów.

W Polsce funkcjonuje około 230 szkół przyszpitalnych. W październiku 2005 r. Fundacja Grupy TP zapytała je czy są zainteresowane tworzeniem pracowni internetowych w szpitalach i jakie widzą możliwości wykorzystania Internetu w procesie edukacji chorych dzieci. Z opinii przedstawionych przez szkoły wynika, że Internet pomaga dzieciom w oswojeniu stresu związanego z pobytem w szpitalu. Pomaga również w kontakcie z rodziną, rówieśnikami, umożliwia zdobycie nowych przyjaciół, a także pozwala ciekawie spędzić czas. Internet w szpitalu to także szansa na zdobycie nowych umiejętności i zainteresowań dla dzieci, które jeszcze nie mają Internetu w rodzinnym domu.

O opinię na temat możliwości Internetu zapytano też dzieci i młodzież. Dla 15-letniej Marty Internet to przede wszystkim kontakt z bliskimi i światem: „Internet to moje okno na świat, ja z Internetem jestem za pan brat, a każda wiadomość, choć nie wiem jak, obiega szybko calutki świat.”

17- letnia Karolina napisała: „Z początku korzystanie z Internetu sprawiało mi trudność, słyszałam też, że Internet ma wiele wad, ale według mnie wynikają one też często z nieumiejętnego korzystania. Wkrótce zaczęłam odwiedzać strony poświęcone osobom niepełnosprawnym, „rozmawiałam” na czatach z ludźmi takimi jak ja. Nigdy nie starałam się być anonimowa, czy udawać kogoś innego. Mówiłam wprost o swojej chorobie, pasjach, o tym co lubię a czego nie. W ten sposób szybko poznałam nowe koleżanki i kolegów, często z bardzo odległych miejscowości.(...) Z każdym miesiącem poznawałam więcej możliwości, jakie daje mi Internet. Szczególnie ucieszyła mnie wiadomość, że dzięki niemu mogę podjąć w przyszłości naukę na studiach, uczyć się języków obcych a przede wszystkim pracować.”

W ramach programu „Internetowy Uśmiech” Fundacja Grupy TP zorganizowała z okazji Dnia Dziecka „Bajkowy Korowód”, który rusza z Warszawy 1 czerwca 2006 i odwiedzi dzieci w 10 szpitalach w całej Polsce. „Bajkowy Korowód” to grupa aktorów, która w oddziałowych świetlicach zaprezentuje specjalny program rozrywkowy dla dzieci. Będą to liczne konkursy, wspólne czytanie, zabawa i spektakle.

1 czerwca uruchomiona została również strona internetowa www.internetowyusmiech.pl, na której można uzyskać informacje o programie. Można będzie także przesłać życzenia dla dzieci w szpitalach w całej Polsce. Dzięki specjalnie zaprojektowanej przeglądarce, wszystkie nadesłane życzenia będą widoczne na stronie w czasie rzeczywistym.

Patronat nad programem objęła pisarka Wanda Chotomska. Patronem medialnym jest Portal Wirtualna Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Internetowy Uśmiech"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl