SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple zapowiada system iOS 15. Nowości w komunikatorze, powiadomieniach i rozmowach wideo

Podczas tegorocznej konferencji WWDC Apple zapowiedział wprowadzenie systemu operacyjnego iOS 15 przeznaczonego do iPhone’ów. Wśród nowości na platformie pojawią się między innymi nowe funkcje w aplikacji FaceTime, komunikatorze iMessage oraz w Powiadomieniach. Poza iOS 15 Apple ma także w planach udostępnienie systemu iPadOS 15 dedykowanego do tabletów.

WWDC to coroczna konferencja organizowana przez Apple dla deweloperów oraz partnerów koncernu. Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się online w poniedziałek, a Apple zapowiedział na niej kilka nowości.

iOS 15: Co nowego?

W trakcie konferencji Apple zapowiedział wprowadzenie systemu operacyjnego iOS 15 przeznaczonego do smartfonów iPhone. Ma on zaoferować kilka nowych rozwiązań.

Czytaj także: Pracownicy Apple niechętni powrotowi do biur po pandemii. List do szefostwa firmy

Apple ujawnił, że zmiany czekają komunikator iMessage. Jedną z najważniejszych jest to, że treści udostępnione przez znajomych użytkownika w komunikatorze będą dostępne na platformach Apple News, Apple Music oraz Apple Photos. Ponadto treści dołączone do wysłanych wiadomości będą polecane na szczycie listy w aplikacji.

Nowości mają się pojawić także w funkcji Powiadomień. Będzie ona samodzielnie oceniać, które komunikaty są ważniejsze dla użytkownika, i zgodnie z tą oceną odpowiednio je eksponować.

Poza tym w Powiadomieniach będzie można dzielić się pomiędzy użytkownikami trybem Nie przeszkadzać. Apple zastrzega jednak, że w wypadku osób zdefiniowanych przez użytkownika będą one mogły skontaktować się pomimo włączonego trybu.

Dodatkowo w iOS 15 pojawi się tryb o nazwie Skupienie. Jego aktywacja spowoduje, że tylko wybrane osoby i aplikacje będą mogły wysyłać powiadomienia.

Zgodnie z zapowiedzią nowości pojawią się także na platformie FaceTime. Aplikacja ma obsługiwać dźwięk przestrzenny (Spatial Audio), dodatkowo też zastosowanie trybu portretowego pozwoli na rozmycie tła i wyeksponowanie sylwetki użytkownika podczas prowadzonych rozmów wideo.

FaceTime wprowadzi także opcję generowania linków do połączeń wideo, dzięki czemu będą one dostępne np. z poziomu przeglądarki internetowej. Dodatkowo, dzięki funkcji o nazwie SharePlay użytkownicy będą mogli wspólnie słuchać muzyki oraz oglądać filmy.  

Apple zapowiada, że nowe rozwiązania przewidziano również w cyfrowym portfelu Wallet. W aplikacji będzie można umieścić skan prawa jazdy czy dowodu osobistego.

Z kolei w aplikacji Mapy przewidziano większą dokładność dla wybranych regionów świata (na razie USA i Wielka Brytania), a także rozszerzone możliwości korzystania ze wskazówek nawigacyjnych.

Nowości w iPadOS 15

Oprócz iOS 15 podczas WWDC 2021 Apple poinformował także o planach wprowadzenia systemu iPadOS 15 dedykowanego do tabletów oferowanych przez koncern.

Czytaj także: Aplikacja Apple TV+ na telewizorach Philipsa

Jedną z nowości na platformie ma być pojawienie się widżetów na głównym ekranie iPada, a także paska Biblioteki aplikacji, co w założeniach ma pomóc w porządkowaniu programów wykorzystywanych przez użytkownika.

Nowe rozwiązania będą dotyczyć także wielozadaniowości. Odpowiednia funkcja pozwoli na zminimalizowanie konkretnej aplikacji do postaci Picture in Picture, a także łatwe i wygodne uruchamianie obok siebie okien kilku różnych programów.

 

Apple osiągnął w ostatnim kwartale finansowym 2020 r. wzrost przychodów o 12,4 proc. do 111,44 mld dol. oraz zysku netto z 22,24 do 28,75 mld dol. Udział wpływów z iPhone’ów zmalał o 2 pkt proc. do 58,9 proc., natomiast przychody koncernu w Chinach poszły w górę o 56,9 proc.

Dołącz do dyskusji: Apple zapowiada system iOS 15. Nowości w komunikatorze, powiadomieniach i rozmowach wideo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl