SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IQ Partners zmienia profil: wyjdzie z inwestycji, chce produkować gry VR i aplikacje XR

Fundusz inwestycyjny IQ Partners zamierza zająć się nową działalnością: na bazie spółki PunkPirates produkować gry w technologii wirtualnej rzeczywistości i aplikacje rozszerzonej rzeczywistości. IQ Partners chce wycofać się z dotychczasowych inwestycji, liczy że uzyska z tego kilka mln zł.

Maciej Hazubski, prezes IQ PartnersArticle

W czwartek po południu IQ Partners poinformował, że na potrzeby nowej działalności przejął 100 proc. udziałów olsztyńskiej spółki PunkPirates, płacąc za nie nominalną cenę 5 tys. zł.

- PunkPirates jest obecnie właścicielem gier „Escape Room VR” oraz „Escape Room VR: Stories”, które są grami logicznymi, korzystającymi z popularnej formy rozrywki, polegającej na wydostaniu się z zamkniętego pomieszczenia. „Escape Room VR” dostępna jest na urządzenia Samsung Gear VR oraz Oculus Go na platformie Oculus Store. Natomiast „Escape Room VR: Stories” dostępna jest na urządzenia HTC Vive oraz Oculus Rift na platformie Oculus Store oraz Steam - opisano.

IQ Partners zapowiada, że aby dotrzeć do nowych graczy „zamierza skupić się na rozwoju i portowaniu posiadanych gier na nowe urządzenia VR, produkcji nowych tytułów gier VR oraz, w ramach działalności wydawniczej, poszukiwaniu nowych, obiecujących gier VR na wczesnym etapie rozwoju”. Firma chce je finansować ze środków własnych, które pochodzić będą z wyjść z dotychczasowych inwestycji.

- W portfelu inwestycyjnym posiadamy kilkanaście spółek, które będziemy sprzedawać w celu zapewnienia finansowania dla nowego projektu - według naszych obliczeń na poziomie kilku milionów złotych - powiedział „Pulsowi Biznesu” Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

Spółka podkreśla, że segment wirtualnej rzeczywistości szybko się rozwija. - Według analityków wzrośnie dziesięciokrotnie do 2023 roku. W rozwój rynku zaangażowane są m.in.: Facebook, Sony, Valve oraz HTC. Na rynku istnieje niewiele ponad 2500 gier dedykowanych na wskazaną platformę. Jest to idealny kierunek rozwoju dla producentów gier - stwierdzono w komunikacie giełdowym.

IQ Partners dodaje, że zamierza połączyć się z PunkPirates, przenosząc na siebie majtek tej spółki.

IQ Partners ze spadkiem wpływów i dużymi stratami

Dotychczas IQ Partners działał jako fundusz venture capital. Zrealizował ponad 100 projektów inwestycyjnych oraz wyszedł częściowo lub całkowicie z ponad 20 inwestycji.

W obecnym portfelu funduszu są m.in. firmy Cube Group, Prowly, Igoria Trade, Antyweb i Better Software Group.

Przez ostatnie cztery lata IQ Partners notował wielokrotnie niższe przychody i dużo gorszą rentowność niż wcześniej. Przykładowo w 2011 roku miał 12,49 mln zł wpływów i 8,71 mln zł zysku netto, w 2014 roku - 21,91 mln zł wpływów i 36 tys. zł straty netto, a w 2015 roku - 17,71 mln zł przychodów i 7,96 mln zł straty netto. Natomiast przez kolejne trzy lata zanotował odpowiednio 197, 329 i 507 tys. zł wpływów oraz 3,75 mln zł, 17,84 mln zł i 2 tys. zł straty netto.

Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub.r. przy 350 tys. wpływów miał 1,98 mln zł straty netto. Pod koniec października zaczął przegląd opcji strategicznych. - Celem procesu jest aktualizacja strategii oraz umożliwienie dalszego rozwoju. W ramach procesu przeglądu opcji strategicznych Zarząd Emitenta planuje przeprowadzić weryfikację dotychczasowej strategii Emitenta, rozpoznać możliwości rozwoju, możliwości współpracy z potencjalnymi inwestorami, a także rozpoznać możliwości przeprowadzenia transakcji sprzedaży niektórych aktywów lub nabycia nowych aktywów - podano w komunikacie giełdowym.

IQ Partners od 2007 roku jest notowany na warszawskiej giełdzie. Spółka startowała z kursu 2,9 zł, po dużym spadku do tego poziomu zbliżyła się na przełomie 2010 i 2011 roku, po czym nastąpił wieloletni spadek.

W czwartek na koniec sesji za akcję firmy płacono 22 groszy, co daje jej kapitalizację w wysokości 4,92 mln zł. 22,37 proc. kapitału IQ Partners ma spółka Dien kontrolowana przez Izabelę Hazubską, 21,5 proc. - wiceprezes Wojciech Przyłęcki, a 18,91 proc. - Formonar Investments Limited.

Dołącz do dyskusji: IQ Partners zmienia profil: wyjdzie z inwestycji, chce produkować gry VR i aplikacje XR

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl