SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Iran zastosuje rozpoznawanie twarzy. Chodzi o przestrzeganie kodeksu ubioru przez kobiety

Władze Iranu planują wykorzystać rozpoznawanie twarzy do egzekwowania nowego prawa dotyczącego hidżabu przez kobiety. Rząd twierdzi, że w ramach walki z kobiecym ubiorem wykorzysta technologię w transporcie publicznym.

Fot. mostafa meraji/UnsplashArticle

Irański rząd planuje wykorzystać technologię rozpoznawania twarzy w transporcie publicznym, aby zidentyfikować kobiety, które nie stosują się do surowego nowego prawa dotyczącego noszenia hidżabu, jako że reżim kontynuuje swoje coraz bardziej represyjne rozprawianie się z kobiecym ubiorem.

Kobiety na celowniku

Jak informuje „The Guardian”, sekretarz irańskiej centrali ds. promowania cnoty i zapobiegania złym obyczajom, Mohammad Saleh Hashemi Golpayegani, ogłosił w niedawnym wywiadzie, że rząd planuje wykorzystać technologię nadzoru przeciwko kobietom w miejscach publicznych w następstwie nowego dekretu podpisanego przez prezydenta kraju, Ebrahima Raisiego, w sprawie ograniczenia ubioru kobiet.

Dekret został podpisany 15 sierpnia br., miesiąc po obchodzonym 12 lipca narodowym „Dniu Hidżabu i Czystości”, który wywołał ogólnokrajowe protesty kobiet, które zamieszczały w mediach społecznościowych filmy z odkrytymi głowami na ulicach, w autobusach i pociągach. W ostatnich tygodniach władze irańskie odpowiedziały serią aresztowań, zatrzymań i wymuszania zeznań w telewizji.

Czytaj także: Biometria w płatnościach na fali. 1,2 bln dolarów w 2027 roku

- Irański rząd od dawna bawi się pomysłem wykorzystania rozpoznawania twarzy do identyfikacji ludzi, którzy naruszają prawo – zaznacza cytowany prze Guardiana Azadeh Akbari, badacz z Uniwersytetu Twente w Holandii. - Reżim łączy brutalne staromodne formy kontroli totalitarnej ubrane w nowe technologie.

Hidżab, nakrycie głowy noszone przez muzułmanki, stało się obowiązkowe po rewolucji w Iranie w 1979 r. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci kobiety przekraczały granice ustalonego kodu ubioru.

Niektóre z kobiet aresztowanych za sprzeciwianie się nowemu dekretowi zostały zidentyfikowane po tym, jak w internecie pojawiły się filmy, na których widać, jak są nękane w środkach transportu publicznego za niewłaściwe noszenie hidżabu. Jedna z nich, 28-letnia Sepideh Rashno, została aresztowana po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym współpasażerka zarzuca jej niewłaściwy strój, a następnie zostaje wypchnięta z pojazdu przez interweniujących w jej imieniu przechodniów. Według grupy praw człowieka Hrana, Rashno została pobita po aresztowaniu.

Od 2015 r. rząd Iranu stopniowo wprowadza biometryczne dowody tożsamości, które zawierają chip przechowujący dane, takie jak skany tęczówki, odciski palców i obrazy twarzy. Naukowcy obawiają się, że informacje te będą teraz wykorzystywane wraz z technologią rozpoznawania twarzy do identyfikacji osób naruszających nakazany dress code, zarówno na ulicach, jak i w cyberprzestrzeni.

Czytaj także: Ukraina dostaje za darmo kontrowersyjny system rozpoznawania twarzy. Wilk w owczej skórze?

Dołącz do dyskusji: Iran zastosuje rozpoznawanie twarzy. Chodzi o przestrzeganie kodeksu ubioru przez kobiety

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl