SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Irlandia podnosi podatek dochodowy dużych firm. Kraj poparł propozycję OECD

Irlandia poparła globalne porozumienie w sprawie minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15 proc. Zmiana skierowana jest w stronę gigantów technologicznych o rocznych obrotach powyżej 750 mln euro.

Irlandia poparła propozycję OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) w sprawie wprowadzenia globalnej stawki podatkowej dla przedsiębiorstw. W rezultacie kraj zwiększy swoją stawkę podatkową z 12,5 proc. do 15 proc. dla firm o obrotach przekraczających 750 mln euro rocznie.

Irlandia popiera zmiany

Paschal Donohoe, irlandzki minister finansów skomentował sprawę w następujących słowach - Jest to ważny krok w kierunku rozwiązania problemów związanych z cyfryzacją gospodarki, w wyniku której międzynarodowe ramy podatkowe miały problem z dostosowaniem się do rozwijających się modeli biznesowych dużych, międzynarodowych przedsiębiorstw.

Niska stawka podatkowa przez lata gwarantowała Irlandii przyciąganie międzynarodowych korporacji. Z tego powodu kraj nie był chętny do wprowadzania zmian, gdy w lipcu br. OECD zaproponowała podniesienie globalnej minimalnej stawki CIT do wysokości co najmniej 15 proc. Niepokój wśród irlandzkiego rządu został wzbudzony przez frazę „co najmniej”, bo oznacza ona, że taki podatek może zostać w przyszłości podniesiony, co może odstraszyć inwestorów.

Większe podatki dla technologicznych gigantów

Wraz z podpisaniem porozumienia, minister Donohoe zaznaczył, że przyjęcie rezolucji było „złożoną i poważną decyzją”, zaznaczając równocześnie, że obecny tekst umowy mówi o stawce 15 proc., a nie „co najmniej” 15 proc. Dodał również, że pod nową stawkę podatkową będzie podlegało 58 irlandzkich firm zatrudniających blisko 100 tys. pracowników oraz około 1500 międzynarodowych korporacji zatrudniających w kraju blisko 400 tys. osób. Co istotne, firmy o obrotach mniejszych niż 750 mln euro rocznie, nadal będą podlegać opodatkowaniu 12,5 proc stawką. (podatkowi na stawce 12,5 proc.)

Irlandia była do tej pory bardzo atrakcyjnym krajem dla gigantów technologicznych chcących uniknąć wyższych stawek podatkowych. Wśród nich znajdziemy takie międzynarodowe korporacje jak Google, Amazon, Apple czy Microsoft.

Trzeba również dodać, że propozycja OECD zmienia również miejsce pobierania podatków. Według nowych zasad większa część pieniędzy będzie pobierana z krajów, w których faktycznie dochodzi do sprzedaży, a nie z miejsca zarejestrowania firmy. Jak oszacowało irlandzkie ministerstwo finansów, dla tego kraju oznacza to blisko 2 mld euro rocznie mniej wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Dołącz do dyskusji: Irlandia podnosi podatek dochodowy dużych firm. Kraj poparł propozycję OECD

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szybacki
Mówiąc krótko, bardziej się będzie opłacało zmusić klienta by importował usługę, niż mu ją sprzedać w kraju zamieszkania.
odpowiedź