SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

iSuppli: Dell odebrał Acerowi pozycję wicelidera na rynku pecetów

Po dziewięciu miesiącach Dell odzyskał utraconą na rzecz Acera pozycję drugiego największego na świecie sprzedawcy komputerów.

iSuppli: Dell odebrał Acerowi pozycję wicelidera na rynku pecetów

Z danych firmy badawczej iSuppli wynika, że W II kwartale bieżącego roku Dell sprzedał 10,5 miliona pecetów - o 1,2 proc. mniej w porównaniu z wcześniejszymi trzema miesiącami (10,7 mln). Udział w rynku amerykańskiego producenta zmniejszył się w tym samym czasie z 13,1 do 12,8 proc.

Tymczasem tajwański Acer zanotował dużo większy spadek - o 6,2 proc., z 10,9 do 10,2 miliona sprzedanych komputerów. Poskutkowało to spadkiem rynkowego udziału z 13,3 do 12,4 proc. i utratą na rzecz Della pozycji wicelidera.

Ogółem, w II kwartale na świecie sprzedano 82,5 miliona pecetów - o 1,1 proc. więcej niż w I kwartale. Już szesnasty kwartał z rzędu liderem był Hewlett-Packard, z 18,1 proc. udziału w rynku. Z kolei za pierwszą trójką znalazły się firmy Lenovo (10,1 proc.) i Toshiba (5,4 proc.).

iSuplli odnotowuje, że Dell długo utrzymywał się na drugim miejscu za HP, ale od II kwartału 2008 roku jego sprzedaż zaczęła spadać. Jeszcze wtedy firma kontrolowała 16 proc. rynku i wyprzedzała Acera o 6,5 pkt. proc. Jednak w III kwartale roku ubiegłego rynkowy udział amerykańskiego producenta wynosił już tylko 12,9 proc. i wówczas pozycję wicelidera odebrała mu firma z Tajwanu.

"Wyniki za II kwartał pokazują, że walka między Dellem i Acerem o udział w rynku nie jest zakończona i będzie się zaostrzać" - uważa Matthew Wilkins, analityk firmy badawczej.

Obie firmy zanotowały spadek w ujęciu kwartalnym, ale jednocześnie znacząco zwiększyły sprzedaż rok do roku. Dell sprzedał o 16,7 proc., a Acer o 24,2 proc. więcej komputerów w porównaniu z II kwartałem 2009 roku. Cały rynek odnotował wzrost o 22,8 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: iSuppli: Dell odebrał Acerowi pozycję wicelidera na rynku pecetów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl