SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Izba Wydawców Prasy pozytywnie o australijskiej propozycji kodeksu postępowania wobec platfrom cyfrowych

Izba Wydawców Prasy pozytywnie ocenia działania rządu Australii, dotyczące opracowania obowiązkowego kodeksu postępowania, regulującego stosunki pomiędzy platformami cyfrowymi a mediami. Platformy miałyby płacić mediom za korzystanie z ich treści.

fot. Shutterstock.comArticle

Minister skarbu polecił Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) opracowanie obowiązkowego kodeksu postępowania, likwidującego problem nierównowagi rynkowej między platformami cyfrowymi a mediami.

Komisja zgodziła się ze stwierdzeniem, że potrzebne są nowe, zmodernizowane przepisy dotyczące mediów w Australii. Kodeks postępowania miałby dotyczyć obowiązków dla platform cyfrowych. Wśród nich znalazło się wymaganie od firm negocjowania w dobrej wierze sposobu płacenia mediom informacyjnym za korzystanie z ich treści; a platformy cyfrowe byłyby zobowiązane do informowania mediów z wyprzedzeniem o zmianach algorytmów, które mogłyby wpłynąć na ranking ich treści. Między innymi będą musiały preferować oryginalne źródłowe treści informacyjne w wynikach wyszukiwania stron; a platformy cyfrowe będą udostępniać dane firmom medialnym.

Kodeks ma zawierać też kary i wiążące mechanizmy rozstrzygania sporów w negocjacjach między platformami cyfrowymi a przedsiębiorstwami z sektora mediów informacyjnych. Kodeks ma zostać sfinalizowany pod koniec lipca 2020 roku i oficjalnie zatwierdzony do listopada 2020 roku.

IWP pozytywnie o propozycji Australii

Według Izby Wydawców Prasy, Australia – po Francji i tamtejszej decyzji urzędu ochrony konkurencji i konsumentów – to kolejny kraj, który podkreśla „konieczność ogólnoeuropejskiej dyskusji na temat nadużywania przez platformy swojej pozycji rynkowej w każdym aspekcie ich relacji z sektorem prasowym”.

Zdaniem Izby kroki podjęte przez władze australijskie świadczą o „zrozumieniu przez nie tego, jak ważną rolę odgrywają media i jak istotne jest podejmowanie dyskusji na temat uregulowania rynku i przeciwdziałania wykorzystywaniu pozycji dominującej przez wielkie platformy cyfrowe”. - Izba Wydawców Prasy z zadowoleniem i uznaniem przyjmuje działania rządu Australii, dotyczą-ce opracowania obowiązkowego kodeksu postępowania, regulującego stosunki pomiędzy platformami cyfrowymi a mediami. Zgodnie z planowanymi przepisami, platformy będą zobowiązane płacić mediom za korzystanie z treści przez nie tworzonych.  Kroki podjęte przez władze australijskie świadczą o zrozumieniu przez nie tego, jak ważną rolę odgrywają media i jak istotne jest podejmowanie dyskusji na temat uregulowania rynku i przeciwdziałania wykorzystywaniu pozycji dominującej przez wielkie platformy cyfrowe – uważa Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

Jego zdaniem tego rodzaju działania są „dowodem właściwego podejścia do kwestii przywrócenia równowagi na rynku mediów i reklamy”. - Stanowią także przykład jednej z form odpowiedzialnego wsparcia dla prasy ze strony władz  państwowych, o jakie od lat zabiegają polscy wydawcy. Ma to szczególne znaczenie w kryzysie wywołanym pandemią, zagrażającym funkcjonowaniu prasy – źródła i nośnika rzetelnych informacji i propagatora kultury – podkreśla Marek Frąckowiak.

Ilias Konteas, dyrektor wykonawczy EMMA (European Magazine Media Association) i EMPA (European Newspaper Publishers' Association)  podkreślał, że „rząd Australii wykazał głębokie zrozumienie potrzeby wyrównania szans poprzez ochronę prasy przed zachowaniem gigantycznych platform cyfrowych, co wyraźnie wynika z nadużycia ich dominująca pozycja. Europa musi pilnie zareagować, ponieważ problemy, przed którymi stoi prasa wobec gigantów, są globalne i podobne na całym świecie”.

W połowie kwietnia br. francuski urząd antymonopolowy wydał wstępną decyzję w sprawie przeciwko nadużywaniu przez Google swojej pozycji monopolistycznej. Zgodnie z nią amerykański koncern musi negocjować z wydawcami wynagrodzenie za wykorzystywanie treści prasowych w wyszukiwarce. Google poinformował, że zastosuje się do tej decyzji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Izba Wydawców Prasy pozytywnie o australijskiej propozycji kodeksu postępowania wobec platfrom cyfrowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl