SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Izba turystyczna ostrzega przed biurami podróży na Grouponie. „Odkurzacz ściągający pieniądze”

Wielkopolska Izba Turystyczna przestrzega swoich członków przed współpracą z biurami podróży, które oferują wycieczki na Grouponie. Serwis nie zgadza się z taką oceną, podkreślając, że zamieścił oferty tylko trzech z dziesięciu biur, które ostatnio upadły.

Izba turystyczna ostrzega przed biurami podróży na Grouponie. „Odkurzacz ściągający pieniądze”

Przed biurami podróży obecnymi na Grouponie ostrzegł członków Wielkopolskiej Izby Turystycznej jej prezes Włodzimierz Kolat. W liście, który ujawniły media, stwierdził: „Zarząd WIT wyciągnął następujący wniosek: że wszystkie upadłe w tym sezonie biura handlowały w ostatnich swoich dniach ofertami na Grouponie. Jest to swoisty ‘odkurzacz’, ściągający pieniądze z rynku i klientów”. „Dlatego sugerujemy uważne przyglądanie się touroperatorom, z którymi współpracujecie - jeżeli prowadzą sprzedaż również na wspomnianym Grouponie, sugerujemy zerwanie z nimi umowy agencyjnej - co zabezpieczy Was i Waszych klientów” - dodał, zaznaczając, że „dotyczy to przede wszystkim touroperatorów organizujących imprezy w oparciu o samoloty i czartery”.

Tymczasem rzecznik Groupona w Polsce Artur Bednarz informuje, że wśród dziesięciu biur podróży, które zbankrutowały w ostatnim czasie, tylko trzy współpracowały z serwisem. Należy także zaznaczyć, że biura te niemal do końca wywiązywały się dobrze z przyjętych zobowiązań, o czym świadczą tysiące zadowolonych klientów. Niespodziewane zakończenie działalności tych trzech biur było spowodowane przestępstwem kryminalnym w przypadku Alba Tour, nagłą utratą płynności finansowej w przypadku Mati World oraz nieprawidłowościami prawnymi w przypadku Filiz Tours. Fakt współpracy tych podmiotów z serwisem Groupon nie był przyczyną ich kłopotów, a stawianie takiej tezy jest daleko idącym nadużyciem" - czytamy w oświadczeniu Groupon Polska.

Kierownictwo serwisu podkreśla, że nie mogło przewidzieć takiego rozwoju sytuacji, a klientom upadłych touroperatorów zapewniło odpowiednią rekompensatę, np. w przypadku Alba Tour (przeczytaj o tym więcej). Dodaje, że w tym sezonie znacznie zaostrzyło kryteria oceny potencjalnych partnerów biznesowych, dlatego „z naszej strony nie ma mowy o możliwości podjęcia współpracy z firmą znajdującą się w złej kondycji finansowej oraz świadomym narażaniu klientów na straty". Groupon współpracuje obecnie z ok. 50 biurami podróży.

Zarządowi Groupona w liście prezesa Wielkopolskiej Izby Turystycznej najbardziej nie podoba się sugerowanie biurom podróży, żeby zerwały współpracę agencyjną z serwisem. Godzi to w zasady równego dostępu do wolnego rynku oraz w nasze dobre imię" - ocenia kierownictwo Groupona, prosząc jednocześnie prezesa WIT o wycofanie się z tego oświadczenia i przeprosiny za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Izba turystyczna ostrzega przed biurami podróży na Grouponie. „Odkurzacz ściągający pieniądze”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
~Lola
Bardzo konstruktywny wniosek... po rym, jak upadło dziesiąte biuro podróży w tym sezonie, a kolejne cztery mają poważne kłopoty. Od Izby oczekuje się raczej, że pofatyguje się przeanalizować sytuację z wyprzedzeniem! teraz nie ma już potrzeby mądrzyć się i marnować czas i pieniądze publiczne na takie analizy ex post...
odpowiedź
User
upadly turysta
Groupon wysłał email do klientów, którzy wykupili wycieczki w Filiz na Grouponie. W ciągu 24 godzin obiecali wysłać stanowisko firmy w sprawie "zabezpieczenia interesów klientów". Minęło 48 godzin i nadal nie ma kontaktu ze strony serwisu :(.
odpowiedź
User
Podatnik
O jakich publicznych pieniądzach myśli "Lola"? Izby chyba nie są finansowane z budżetu?
odpowiedź