SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes NBP o nominacji Jacka Kurskiego do Banku Światowego: spełnia wszystkie wymagania z ogromną nadwyżką

Szef Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński podkreślił, że wskazany przez niego do pracy w Banku Światowym Jacek Kurski „spełnia z ogromną nadwyżką wszystkie wymagania wobec osób reprezentujących Polskę”. - Zna się na finansach i ekonomii lepiej niż niektórzy eksperci - zapewnił.

Jacek Kurski, poprzednio prezes Telewizji Polskiej, został wskazany przez prezesa Narodowego Banku Polskiego na stanowisko alternate executive directora szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie.

- Na pewno pan Jacek Kurski spełnia z ogromną nadwyżką wszystkie wymagania wobec osób reprezentujących Polskę, polski świat finansów w międzynarodowych instytucjach finansowych i innych. Mógłby zajmować o wiele wyższe stanowiska, spełnia wszystkie kryteria - podkreślił prof. Adam Glapiński, zapytany o nominację Kurskiego na czwartkowej konferencji prasowej.

- Mogą to państwo porównać z życiorysami innych pracowników banku Światowego na tym poziomie, bo takich dyrektorów jest przecież wielu i wszystkich polskich poprzednich - zaznaczył

- Ma najwyższe kwalifikacje. Znam pana Kurskiego od wielu lat. Uczestniczył w multum dyskusji ekonomicznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na wysokim poziomie. Zna się na finansach i ekonomii lepiej niż niektórzy eksperci, co się - nie powiem w czyjej stacji - wypowiadają często na ten temat i rzucają różne gromy - dodał szef NBP.

Jak NBP uzasadnił powołanie Jacek Kurskiego

O objęciu przez Jacka Kurskiego funkcji w strukturach Banku Światowego poinformowano w komunikacie NBP w środę.

- Pan Jacek Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska - wyliczono.

Zaznaczono, że Jacek Kurski pierwszy raz wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego w miniony poniedziałek.

W planach była ministerialna teka

Jacek Kurski od stycznia 2016 r. do września br. był prezesem Telewizji Polskiej, z przerwą przez kilka miesięcy w 2020 r., gdy był doradcą zarządu, a potem jego członkiem.

Wkrótce po jego odwołaniu i zastąpieniu przez Mateusza Matyszkowicza pojawiły się informacje, że może wejść do rządu jako wicepremier i minister kultury (miałby wówczas w pieczy TVP). To jednak zostało szybko zdementowane przez resort. Pod koniec września reporter Radia ZET, Mariusz Gierszewski doprecyzował, że Jacek Kurski miałby zostać nie ministrem kultury, a cyfryzacji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o przyszłość Kurskiego, odpowiadał: - Decyzje w tej sprawie podejmuje kierownictwo rządu i oczywiście kierownictwo partii - tak jak jest we wszystkich ustrojach demokratycznych i te decyzje jeszcze są przed nami.

Tymczasem w listopadzie Kurskiemu skończył się okres wypowiedzenia w TVP i zyskał otwartą drogę do podjęcia innej pracy. Krótko przedtem miał przekonywać prezesa PiS, że jednak byłby idealnym kandydatem na ministra cyfryzacji - ale ostatecznie nic z z tych planów nie wyszło. - Dla Kurskiego ważne jest, by być decyzyjnym, nie zadowoli się byle czym - mówił we wrześniu w Polsat News wieloletni jego przyjaciel, Piotr Semka. Inną opcją (niewykluczone, że wciąż otwartą) miał być dla Kurskiego start w nadchodzących wyborach parlamentarnych z list Zjednoczonej Prawicy.

Kim jest Jacek Kurski?

Jacek Kurski to polityk, ale także i ekonomista, jak podkreśla NBP w komunikacie: ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. "Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska" - podaje Narodowy Bank Polski.

Kurski pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, jak również członka Komisji budżetowej Sejmiku Pomorskiego. Jako poseł na Sejm RP był zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. Ma również doświadczenie we współpracy międzynarodowej, gdzie jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji PE.

Dołącz do dyskusji: Prezes NBP o nominacji Jacka Kurskiego do Banku Światowego: spełnia wszystkie wymagania z ogromną nadwyżką

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Tak, jak ty xD
odpowiedź
User
Groszek
Kurski smarował TVP...teraz banku
odpowiedź
User
wygaszanie
Najlepsza akcja PiS-u: wprowadzenie tzw. konfiskaty rozszerzonej. Jak tam, panie prezesie, plany na czas po zmianie władzy?
odpowiedź