SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Kurski nowym prezesem Telewizji Polskiej

Wiceminister kultury Jacek Kurski został w piątek powołany na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. Dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma zostać Mariusz Pilis, a szefem TVP Info - Grzegorz Adamczyk.

Article

Jacek Kurski nominację na prezesa Telewizji Polskiej odebrał dzisiaj rano od ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. W czwartek został odwołany z pełnionej od listopada ub.r. funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Podpisałem dokument, który przekazuje prezesurę telewizji w ręce pana Jacka Kurskiego. Jestem z tej decyzji zadowolonej, bo uważam, że jest to gwarancja przywrócenia równowagi w mediach publicznych. Telewizja potrzebuje rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, które pokazuje rzetelnie racje wszystkich uczestników sporu publicznego - mówił minister Dawid Jackiewicz podczas konferencji prasowej w siedzibie TVP.

Jacek Kurski był typowany na nowego prezesa TVP od grudnia ub.r. Spekulacje nasiliły się z początkiem zeszłego tygodnia, kiedy Sejm zaczął pracować na nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Kurski nie komentował tych doniesień, pytani o to inni politycy PiS nie zaprzeczali, a niektórzy podkreślali, że jest on odpowiednią osobą na to stanowisko.

Mamy nowych prezesów TVP i Polskiego Radia! W piątek rano Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał na stanowisko prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk.

Posted by Krzysztof Czabański on 8 stycznia 2016

Uchwalona przez parlament nowelizacja została w czwartek podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W efekcie w piątek wygasają mandaty zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W TVP zarząd był jednoosobowy - prezesem od połowy ub.r. był Janusz Daszczyński.

Jacek Kurski do 2014 roku był europosłem z ramienia Solidarnej Polski, a wcześniej Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2005-2009 reprezentował tę drugą partię jako poseł na Sejm. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych nie kandydował.

Z wykształcenia Jacek Kurski jest ekonomistą, ale zajmował się dziennikarstwem, publikując m.in. w „Tygodniku Solidarność”. Od 1991 do 1994 pracował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył programy publicystyczne m.in. „Lewiatan” i „Sprawę dla reportera”. Prowadził także własną agencję reklamową. Był też korespondentem BBC z Gdańska.

W 1993 roku ukazała się książka „Lewy czerwcowy”, w której Jacek Kurski i Piotr Semka rozmawiali z politykami związanymi z rządem Jana Olszewskiego na temat kulisów odwołania rządu, a rok później zrealizował film dokumentalny na ten sam temat pt. „Nocna zmiana”. W 2005 roku wyreżyserował dokument „III RP - kto miał rację?”.

Nowym dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma zostać Mariusz Pilis, pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info, a szefem TVP Info - Grzegorz Adamczyk, wcześniej pracujący w TV Biznes, a także w TVP Info.

Z funkcji dyrektora TAI z końcem ub.r. zrezygnował Tomasz Sygut. Jednocześnie dymisje złożyli dyrektorzy TVP1, TVP2, TVP Kultura i dyrektor kadrowa TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski nowym prezesem Telewizji Polskiej

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ed
Brak słów
odpowiedź
User
burak
Kolejny dowód na duże poczucie humoru Jarosława Kaczyńskiego, podobnie jak z panem Piotrowiczem. Coś czuję, że nie będzie litości dla pewnych osób.
odpowiedź
User
politykier
To ma być dobra zmiana? Raczej dobra ściema. Ciemny lud wszystko kupi.
odpowiedź
User
leming z Lemingradu
Już widziano Kurskiego jak gnał do gmachu TVP swoim czarnym mercedesem po trupach do celu, przejeżdżając na czerwonym świetle i łamiąc ograniczenia prędkości.
78 46
odpowiedź
User
r
Telewizja Kurska
77 37
odpowiedź