SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski nowym prezesem Telewizji Polskiej

Wiceminister kultury Jacek Kurski został w piątek powołany na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. Dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma zostać Mariusz Pilis, a szefem TVP Info - Grzegorz Adamczyk.

Article

Jacek Kurski nominację na prezesa Telewizji Polskiej odebrał dzisiaj rano od ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. W czwartek został odwołany z pełnionej od listopada ub.r. funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Podpisałem dokument, który przekazuje prezesurę telewizji w ręce pana Jacka Kurskiego. Jestem z tej decyzji zadowolonej, bo uważam, że jest to gwarancja przywrócenia równowagi w mediach publicznych. Telewizja potrzebuje rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, które pokazuje rzetelnie racje wszystkich uczestników sporu publicznego - mówił minister Dawid Jackiewicz podczas konferencji prasowej w siedzibie TVP.

Jacek Kurski był typowany na nowego prezesa TVP od grudnia ub.r. Spekulacje nasiliły się z początkiem zeszłego tygodnia, kiedy Sejm zaczął pracować na nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Kurski nie komentował tych doniesień, pytani o to inni politycy PiS nie zaprzeczali, a niektórzy podkreślali, że jest on odpowiednią osobą na to stanowisko.

Mamy nowych prezesów TVP i Polskiego Radia! W piątek rano Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał na stanowisko prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk.

Posted by Krzysztof Czabański on 8 stycznia 2016

Uchwalona przez parlament nowelizacja została w czwartek podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W efekcie w piątek wygasają mandaty zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W TVP zarząd był jednoosobowy - prezesem od połowy ub.r. był Janusz Daszczyński.

Jacek Kurski do 2014 roku był europosłem z ramienia Solidarnej Polski, a wcześniej Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2005-2009 reprezentował tę drugą partię jako poseł na Sejm. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych nie kandydował.

Z wykształcenia Jacek Kurski jest ekonomistą, ale zajmował się dziennikarstwem, publikując m.in. w „Tygodniku Solidarność”. Od 1991 do 1994 pracował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył programy publicystyczne m.in. „Lewiatan” i „Sprawę dla reportera”. Prowadził także własną agencję reklamową. Był też korespondentem BBC z Gdańska.

W 1993 roku ukazała się książka „Lewy czerwcowy”, w której Jacek Kurski i Piotr Semka rozmawiali z politykami związanymi z rządem Jana Olszewskiego na temat kulisów odwołania rządu, a rok później zrealizował film dokumentalny na ten sam temat pt. „Nocna zmiana”. W 2005 roku wyreżyserował dokument „III RP - kto miał rację?”.

Nowym dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma zostać Mariusz Pilis, pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info, a szefem TVP Info - Grzegorz Adamczyk, wcześniej pracujący w TV Biznes, a także w TVP Info.

Z funkcji dyrektora TAI z końcem ub.r. zrezygnował Tomasz Sygut. Jednocześnie dymisje złożyli dyrektorzy TVP1, TVP2, TVP Kultura i dyrektor kadrowa TVP.

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski nowym prezesem Telewizji Polskiej

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ed
Brak słów
odpowiedź
User
burak
Kolejny dowód na duże poczucie humoru Jarosława Kaczyńskiego, podobnie jak z panem Piotrowiczem. Coś czuję, że nie będzie litości dla pewnych osób.
odpowiedź
User
politykier
To ma być dobra zmiana? Raczej dobra ściema. Ciemny lud wszystko kupi.
odpowiedź