SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP

Rada Mediów Narodowych jednogłośnie odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Jego następcą został Mateusz Matyszkowicz.

Jacek Kurski, fot. AKPAJacek Kurski, fot. AKPA

Jak powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych zgłoszony przez PO, wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego został zgłoszony przez przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego. Poparli go wszyscy członkowie Rady.

Równocześnie TVP na prezesa TVP powołała Mateusza Matyszkowicza, który jest obecnie jedynym członkiem zarządu spółki.

- Jestem pewien, że prezes Mateusz Matyszkowicz wzmocni ofertę merytoryczną TVP - przekazał przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Posiedzenie odbywało się w trybie zdalnym. W porządku obrad nie było głosowania nad zmianami w zarządzie Telewizji Polskiej. Uczestniczył w nich także Jacek Kurski, na początku przedstawił planowane przez nadawcę inwestycje.

Jeszcze w zeszły piątek Jacek Kurski zapowiedział w "Pytaniu na śniadanie", że Telewizja Polska zorganizuje 17 września koncert z okazji otwarcia przekopu przez Mierzeję Wiślaną. W sobotę 27 sierpnia bawił się z żoną na koncercie wieńczącym Wakacyjną Trasę Dwójki, jego wypowiedzi i to, jak widzowie robili sobie z nim selfie, pokazano w "Wiadomościach". Natomiast kilka dni wcześniej było gospodarzem konferencji prezentującej jesienne ramówki TVP, zapowiadał tam m.in. obchody 70-lecia publicznego nadawcy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pięcioosobowym składzie Rady Mediów Narodowych jest trójka polityków PiS (oprócz Czabańskiego posłowie Joanna Lichocka i Piotr Babinets), a także Robert Kwiatkowski z rekomendacji Lewicy i Marek Rutka. Niedawno zaczęła się nowa, sześcioletnia kadencja RMN.

Jacek Kurski na czele TVP przez ponad 6 lat

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku, został powołany przez ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Jesienią 2016 roku wygrał konkurs na to stanowisko przeprowadzony przez Radę Mediów Narodowych i został powołany na 6-letnią kadencję.

Rada Mediów Narodowych zdymisjonowała Kurskiego na początku marcu 2020 roku. Ogłoszono to równocześnie z podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji budżetu dającej TVP i Polskiemu Radiu prawie 2 mld zł rekompensaty abonamentowej.

Kurski pozostał jednak w TVP jako doradca szefa rady nadzorczej Macieja Łopińskiego (który na kilka miesięcy przejął obowiązki prezesa). Do zarządu spółki ponownie został powołany na przełomie maja i czerwca 2020 roku, a na stanowisko prezesa objął w sierpniu 2020 roku.

Mateusz Matyszkowicz w TVP od 2016 roku

Z Telewizją Polską Mateusz Matyszkowicz jest związany od stycznia 2016 roku. Niedługo po objęciu przez Jacka Kurskiego stanowiska prezesa został powołany na dyrektora TVP Kultura, prowadził też w stacji autorski program „Chuligan literacki”.

W połowie 2017 roku został szefem TVP1, a wiosną 2018 roku wicedyrektorem biura programowego TVP. Do zarządu firmy trafił w kwietniu 2019 roku.

Wcześniej był związany z mediami prawicowymi. Od 2013 roku był redaktorem naczelnym „Frondy Lux”, był też związany z „Teologią Polityczną”, a w TV Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP

83 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sfsf
To był najgorszy prezes EVER, zrobił z TVP tubę propagandową i przaśny jarmark
odpowiedź
User
Zatroskany
Hasał, hasał i przestał. Może we wiadomościach było za mało "firdojczland"?
odpowiedź
User
nic ciekawego
Propagandzista PiSu na miejsce propagandzisty PiSu.

Nic się nie zmienia.
odpowiedź