SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski: rekompensata na media publiczne to jest obowiązek państwa

- Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo - zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa - komentuje Jacek Kurski, prezes TVP pytany przez nas o tegoroczną rekompensatę dla mediów publicznych.

Jacek Kurski, fot. AKPAJacek Kurski, fot. AKPA

W drugiej połowie kwietnia 2020 roku zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Była to kolejna rekompensata dla mediów publicznych, którą otrzymały w związku ze zwolnieniem wybranych grup społecznych (np. osób starszych) z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Kurski: Rekompensata to obowiązek państwa

Pandemia koronawirusa dała się we znaki gospodarkom na całym świecie, nie ominęła również Polski. Media - szczególnie w kwietniu i maju ubiegłego roku - zdecydowały się w dużej mierze na zwolnienia i oszczędności w związku z kryzysem na rynku reklamy.

Pod koniec ubiegłego roku pytaliśmy szefa publicznej telewizji Jacka Kurskiego o sytuację TVP, która - oprócz pieniędzy z budżetu państwa - musi utrzymywać się także z przychodów z reklam. Oceniał wtedy, że sytuacja finansowa spółki jest „stabilna”, a po III kwartałach br. spółka miała osiągnąć zysk.

Zapytaliśmy teraz, jak radzi sobie obecnie Telewizja Polska niemal rok od czasu pierwszego lockdownu, zarządzonego w Polsce dokładnie 13 marca 2020 roku. - Sytuacja finansowa jest stabilna, dzięki rekompensacie - co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić - że jest ona niczym innym, niż wykonaniem ustawy, która obowiązuje w Polsce - powiedział nam Jacek Kurski.

Jednocześnie zaznaczył, że „jeżeli państwo część obywateli zwalnia, jednocześnie od innych nie jest w stanie ściągnąć abonamentu, a jednocześnie oczekuje niezakłóconego funkcjonowania telewizji publicznej, to powinno dać rekompensatę”.

- Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo - zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa. To jest po prostu obowiązek państwa, który wreszcie przy obecnej władzy został należycie wykonany - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

Na początku 2021 roku Telewizja Polska wyemitowała kolejną serię obligacji, o nominalnej wartości 85 mln zł. Pośredniczył przy tym Bank Gospodarstwa Krajowego. Nadawca nie ujawnił jednak celu emisji papierów dłużnych.

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski: rekompensata na media publiczne to jest obowiązek państwa

66 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Tylko frajerzy płacą abonament RTV.Pamietam premierze Donaldzie Tusku.Dzis są konsekwencje.
odpowiedź
User
Gosc
Nie ma żadnego obowiązku posiadania przez państwo telewizji. Spokojnie można to zastąpić sygnałem tv sejmowej i raz na zawsze skończyć z iluzją. Misja pluralizm racja stanu te rzeczy nie istnieją.
odpowiedź
User
Banach
Przecież ma jeszcze dochód z reklam. Co on robi z taką kasą? Tekturową „Osiecką” z pięcioma statystami, że niby tłum?
odpowiedź