SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP z zyskiem po III kwartałach 2020 roku

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok znalazł się zapis, który przewiduje przyznanie Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i regionalnym rozgłośniom do 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Pytana przez nas TVP o swoją sytuację finansową ocenia ją jako "stabilną", a po III kwartałach br. spółka miała osiągnąć zysk.

Jacek Kurski, fot. AKPAArticle

Wiosną br. publicznej telewizji i radiu przyznano 1,95 mld zł (w formie obligacji skarbowych, które Ministerstwo Finansów przekazało spółkom, a potem odkupiło) z tytułu utraconych wpływów z abonamentu, w związku ze zwolnieniem z obowiązku jego płacenia wybranych grup społecznych.

Po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że TVP otrzyma 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne rozgłośnie publiczne - 119,3 mln zł.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok zapisano, że w ramach ustalonego limitu „wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej”. Pieniądze te muszą zostać „przeznaczone na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji tej misji”.

W związku z wizją przyznania mediom publicznym kolejnych pieniędzy z budżetu państwa postanowiliśmy zapytać, jak oceniają swoją sytuację finansową.

Telewizja Polska odpowiedziała nam, że „w bieżącym roku sytuacja finansowa spółki pozostaje stabilna”. Jak wynika z naszych informacji, spółka osiągnęła dodatni wynik netto po III kwartałach i według prognoz Telewizji Polskiej zakończy ona rok na plusie. Nadawca nie podał jednak konkretnej kwoty osiągniętego zysku.

Na nasze pytanie czy według TVP w przyszłym roku będzie spółce potrzebna rekompensata za utracone wpływy z abonamentu lub inna forma wsparcia z budżetu państwa, biuro prasowe odpowiedziało nam, że „poziom finansowania publicznego w 2020 roku jest adekwatny do nałożonych ustawowo na media publiczne zadań”.

- Rekompensata jest istotnym źródłem finansowania zadań publicznych, lecz jak wskazywano wielokrotnie, kluczowe dla mediów publicznych jest wdrożenie stabilnego i przewidywalnego systemu finansowania publicznego. Ponadto Ustawa z dnia 9 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych zobowiązała wszystkie jednostki mediów publicznych do uwzględnienia w swoich planach do 2024 r. w każdym roku takiej kwoty finansowania publicznego, jak w bieżącym roku. Oznacza to obowiązek zaplanowania rekompensaty na poziomie analogicznym do 2020 roku - odpowiedziała nam Telewizja Polska.

Polak płaci 4,3 zł na media publiczne

Zaznaczyła również, że na tle europejskim, „pomimo istotnego dofinansowania polskie media publiczne pozostają poniżej średniej”. - W przypadku TVP około 70 proc. kosztów będzie sfinansowana środkami publicznymi, przy czym dla europejskich nadawców publicznych - według EBU - średnio wskaźnik ten wynosi blisko 80 proc. Kwota, jaką inne kraje przeznaczają na media publiczne jest również nieporównywalnie wyższa, np. w sąsiednich Niemczech jest to prawie 35 mld zł za sam 2019 rok - stwierdza biuro prasowe Telewizji Polskiej.

Miesięczny koszt jaki obywatel Polski w 2019 roku miał ponosić na rzecz mediów publicznych (abonament + rekompensata) miał wynieść mniej niż 4,30 zł. Przykładowo, w Niemczech suma ta wynosiła ponad 34 zł, a w Szwajcarii ponad 43 zł.

Z danych Fundacji ePaństwo wynikało, że przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska.

Oprócz kwoty 1,95 mld zł na media publiczne w 2020 roku, wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP. Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk. W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP z zyskiem po III kwartałach 2020 roku

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
z jakim zyskiem?
przez pandemie nie zdąrzyli po prostu wszystkiego przechulać, ale spokojnie Jacuś napewno to zaraz nadrobii
odpowiedź
User
cccp
W czasie pandemi rekompensata powinna być zmniejszona co najmniej o 50%. Jak oszczędzamy to wszyscy.
Wcześniej my podatnicy utrzymywaliśmy też Wyborczą czy TVN setkami milionów zł ( w zakumuflowanej formie reklam rządowych agencji i spółek SP).
odpowiedź
User
Jarek
Dostać 2 miliardy i nie pokazać zysku, to by było coś. Chociaż PiS nie takie kwoty potrafi palić.
odpowiedź