SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP z zyskiem po III kwartałach 2020 roku

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok znalazł się zapis, który przewiduje przyznanie Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i regionalnym rozgłośniom do 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Pytana przez nas TVP o swoją sytuację finansową ocenia ją jako "stabilną", a po III kwartałach br. spółka miała osiągnąć zysk.

Jacek Kurski podczas wiosennej konferencji ramówkowej TVP; fot. AKPA Article

Wiosną br. publicznej telewizji i radiu przyznano 1,95 mld zł (w formie obligacji skarbowych, które Ministerstwo Finansów przekazało spółkom, a potem odkupiło) z tytułu utraconych wpływów z abonamentu, w związku ze zwolnieniem z obowiązku jego płacenia wybranych grup społecznych.

Po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że TVP otrzyma 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne rozgłośnie publiczne - 119,3 mln zł.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok zapisano, że w ramach ustalonego limitu „wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej”. Pieniądze te muszą zostać „przeznaczone na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji tej misji”.

W związku z wizją przyznania mediom publicznym kolejnych pieniędzy z budżetu państwa postanowiliśmy zapytać, jak oceniają swoją sytuację finansową.

Telewizja Polska odpowiedziała nam, że „w bieżącym roku sytuacja finansowa spółki pozostaje stabilna”. Jak wynika z naszych informacji, spółka osiągnęła dodatni wynik netto po III kwartałach i według prognoz Telewizji Polskiej zakończy ona rok na plusie. Nadawca nie podał jednak konkretnej kwoty osiągniętego zysku.

Na nasze pytanie czy według TVP w przyszłym roku będzie spółce potrzebna rekompensata za utracone wpływy z abonamentu lub inna forma wsparcia z budżetu państwa, biuro prasowe odpowiedziało nam, że „poziom finansowania publicznego w 2020 roku jest adekwatny do nałożonych ustawowo na media publiczne zadań”.

- Rekompensata jest istotnym źródłem finansowania zadań publicznych, lecz jak wskazywano wielokrotnie, kluczowe dla mediów publicznych jest wdrożenie stabilnego i przewidywalnego systemu finansowania publicznego. Ponadto Ustawa z dnia 9 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych zobowiązała wszystkie jednostki mediów publicznych do uwzględnienia w swoich planach do 2024 r. w każdym roku takiej kwoty finansowania publicznego, jak w bieżącym roku. Oznacza to obowiązek zaplanowania rekompensaty na poziomie analogicznym do 2020 roku - odpowiedziała nam Telewizja Polska.

Polak płaci 4,3 zł na media publiczne

Zaznaczyła również, że na tle europejskim, „pomimo istotnego dofinansowania polskie media publiczne pozostają poniżej średniej”. - W przypadku TVP około 70 proc. kosztów będzie sfinansowana środkami publicznymi, przy czym dla europejskich nadawców publicznych - według EBU - średnio wskaźnik ten wynosi blisko 80 proc. Kwota, jaką inne kraje przeznaczają na media publiczne jest również nieporównywalnie wyższa, np. w sąsiednich Niemczech jest to prawie 35 mld zł za sam 2019 rok - stwierdza biuro prasowe Telewizji Polskiej.

Miesięczny koszt jaki obywatel Polski w 2019 roku miał ponosić na rzecz mediów publicznych (abonament + rekompensata) miał wynieść mniej niż 4,30 zł. Przykładowo, w Niemczech suma ta wynosiła ponad 34 zł, a w Szwajcarii ponad 43 zł.

Z danych Fundacji ePaństwo wynikało, że przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska.

Oprócz kwoty 1,95 mld zł na media publiczne w 2020 roku, wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP. Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk. W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP z zyskiem po III kwartałach 2020 roku

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
z jakim zyskiem?
przez pandemie nie zdąrzyli po prostu wszystkiego przechulać, ale spokojnie Jacuś napewno to zaraz nadrobii
19 5
odpowiedź
User
cccp
W czasie pandemi rekompensata powinna być zmniejszona co najmniej o 50%. Jak oszczędzamy to wszyscy.
Wcześniej my podatnicy utrzymywaliśmy też Wyborczą czy TVN setkami milionów zł ( w zakumuflowanej formie reklam rządowych agencji i spółek SP).
9 10
odpowiedź
User
Jarek
Dostać 2 miliardy i nie pokazać zysku, to by było coś. Chociaż PiS nie takie kwoty potrafi palić.
20 5
odpowiedź