SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski i szef Solidarności w TVP ze złotymi odznakami Krzyża Stulecia Niepodległości

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i szef Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w TVP Jarosław Najmoła otrzymali złote odznaki Krzyża Stulecia Niepodległości z okazji 40-lecia Solidarności.

Jacek Kurski ze ze złotą odznaką Krzyża Stulecia Niepodległości, fot. TVPArticle

Oprócz Jacka Kurskiego i Jarosława Najmoły złotą odznakę Krzyża Stulecia Niepodległości otrzymał też starszy szeregowy Mateusz Błaszczyk, żołnierz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

- To odznaczenie jest ważne w kontekście tego, czego dotyczyła cała ceremonia. Czyli uhonorowania trzech kapelanów Wojska Polskiego, którzy w odpowiedzi na apel Józefa Piłsudskiego poszli w bój razem z armią polską przeciwko bolszewikom, tak jak śp. ks. Ignacy Skorupka, który "w stule i z krzyżem w ręku przewodził atakującym oddziałom", jak dokładnie brzmiał komunikat Sztabu Generalnego z 16 sierpnia 1920 r., czyli tuż po jego śmierci - skomentował Jacek Kurski.

Przyznano też kilka innych odznaczeń z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Uroczystość odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Pruszkowie, jednocześnie odsłonięto tablicę ku czci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

W sierpniu 2018 roku Jacek Kurski został uhonorowany Pierścieniem „Inki” za krzewienie pamięci o żołnierzach wyklętych. - Panie prezesie, faktem jest, że dzięki tej prezesurze otworzył pan oczy wielu Polakom i przywrócił pamięć o „Ince”, Szendzielarzu, żołnierzach wyklętych - uzasadnił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Jacek Kurski działał w Solidarności

Jacek Kurski urodził się 22 lutego 1966 w Gdańsku. Skończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 80. działał w podziemnej Solidarności.

Pracę zawodową zaczynał jako dziennikarz, pisał w "Tygodniku Solidarność", był korespondentem BBC, a na początku lat 90. XX wieku w Telewizji Polskiej współtworzył programy „Reflex” i „Lewiatan”. Jest współautorem książki „Lewy Czerwcowy” (1993) i filmu „Nocna zmiana” (1994) o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego.

W latach 2005-2009 był posłem PiS, w latach 2009-2014 posłem do Parlamentu Europejskiego. Brał udział w zwycięskiej kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego w 2005 r.

W listopadzie 2011 Kurski roku został - razem ze Zbigniewem Ziobrą i Tadeuszem Cymańskim - wykluczony z PiS. Zaangażował się w budowę nowej partii. Ugrupowanie Solidarna Polska powstało w 2012 r., Kurski został jego wiceprezesem. W wyborach europejskich w 2014 bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. W czerwcu tego roku ogłosił decyzję o czasowym wycofaniu się z polityki i rezygnacji z wszystkich funkcji w Solidarnej Polsce. W lipcu 2014 wziął udział w konwencji PiS, po czym został wykluczony z SP. W listopadzie 2015 r. został wiceministrem kultury w rządzie Beaty Szydło.

Od 2016 roku Kurski prezesem TVP

W styczniu 2016 roku Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej, został mianowany przez ówczesnego ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Po utworzeniu Rady Mediów Narodowych, która w sierpniu 2016 roku na kilka godzin odwołała Kurskiego (wycofano się z podjętej uchwały w tej sprawie) Jacek Kurski wygrał zorganizowany przez nią konkurs i jesienią 2016 roku zaczął 4-letnią kadencję.

Kadencja Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza w TVP upłynęła w październiku ub.r., jednak ich mandaty wygasną z dniem przyjęcia sprawozdania finansowego spółki za 2020 rok. Ma to zrobić walne zgromadzenie spółki. Zwykle musi ono zostać zwołane do końca czerwca, ale roku bieżącym - z powodu pandemii - termin został przesunięty do końca września.

W mijającym tygodniu Rada Mediów Narodowych powołała Kurskiego i Matyszkowicza na kolejną 4-letnią kadencję. -  Zostałem ponownie prezesem telewizji publicznej, gdyż telewizja ta pod moim przywództwem trzyma rękę na pulsie emocji narodu i wspólnoty - stwierdził Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski i szef Solidarności w TVP ze złotymi odznakami Krzyża Stulecia Niepodległości

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej
Strażak Najmoła dostał krzyż. Może pora na emeryturę?
odpowiedź
User
Iryk
nie wiem za co jak nikt nie oglada TVP
odpowiedź
User
Domok
ale zenadaaa
odpowiedź