SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski: „Wiadomości” są teraz pluralistyczne, uczciwe i zrównoważone

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski nie zamierza zlecać zewnętrznego audytu „Wiadomości”, który zaleciła rada programowa TVP, uznając, że serwis TVP1 jest stronniczy. - Szefowie programów informacyjnych mają pełną swobodę - zapewnia Wirtualnemedia.pl Kurski.

Jacek Kurski, fot. tvpArticle

Rada programowa Telewizji Polskiej pod koniec stycznia br. przyjęła uchwałę, w której zwróciła uwagę na stronniczy i propagandowy charakter kilku wydań „Wiadomości” (nadanych 15, 19 i 20 stycznia br.). Zostały one już przygotowane przez nowy zespół kierowany przez Marzenę Paczuską, która została szefem serwisu 12 stycznia br. Po jej przyjściu zmieniło się część prowadzących, reporterów i wydawców programu informacyjnego TVP1.

- Rada programowa jest zdominowana przez PO, PSL i SLD, co oni mogą powiedzieć? Stracili monopol, narządzie propagandy. Teraz „Wiadomości” są pluralistyczne, uczciwe, zrównoważone - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP. Podkreśla, że dostaje też mnóstwo sygnałów od ludzi z prawej strony, w tym od polityków, że serwis TVP1 jest nadal zbyt „platformiany”.

- W poniedziałek dosłownie 150 osób z KOD-u protestowało przez Pałacem Prezydenckim, a „Wiadomości” o tym zrobiły trzy minutowy materiał. Równie dobrze można było to zignorować - mówi Kurski. Wspomina też, że w dniu wizyty premier Beaty Szydło na Węgrzech poświęcono tej sprawie dopiero drugi materiał w serwisie TVP1.

 - Numerem jeden była wizyta Komisji Weneckiej w Polsce, ale nic z niej nie wyniknęło. Zbierali informacje, nie było żadnego komunikatu - mówi Kurski. I dodaje: - Szefowie programów informacyjnych mają pełną swobodę, jest wolność i pluralizm.

Członkowie rady programowej TVP zalecili zarządowi spółki, by ten zlecił monitoring „Wiadomości” zewnętrznymi ośrodkowi. Jacek Kurski tego nie planuje.  - Zaproponowałem radzie programowej, by zrobili takie samo badanie, ale odnośnie „Wiadomości” które były wcześniej - mówi prezes TVP.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w styczniu br. „Wiadomości” TVP1 oglądało  średnio 3,7 mln widzów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski: „Wiadomości” są teraz pluralistyczne, uczciwe i zrównoważone

66 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irek
A kto robił materiał o tym, że nie było manifestacji KOD-u i pokazywał puste ulice, na których wreszcie było spokojnie. Albo te 15 minut wazeliny dla rządu po debacie w PE? Nie wspominając już tego co dzieje się w warstwie wizualnej i muzycznej oprawy i samej formy Wiadomości, te pretensjonalne tytuły materiałów oraz dobór tematów do poszczególnych wydań? Czy wg Kurskiego to jest to, czego wszyscy Polacy, nie tylko pewien elektorat chce oglądać, to jest to o czym powinien się danego dnia widz dowiedzieć? Nie wystarczy powiedzieć, że były 3 minuty tematu o KOD, trzeba dodać to, jak KOD został przedstawiony. Kurski chyba żartuje.
odpowiedź
User
Misiek
Najlepszą gwarancją pluralistycznych "Wiadomości" jest to, że niedawno krytykowała je p̶o̶s̶ł̶a̶n̶k̶a̶ pani poseł Krystyna Pawłowicz.
odpowiedź
User
taaa
Ciemny lud kupi każdy kit
odpowiedź