SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Kurski zarabia 7-krotność średniego wynagrodzenia, budżet TAI to 140 mln zł

Rocznie Telewizyjna Agencja Informacyjna ma dysponować budżetem rzędu 140 mln złotych - zdradził Jacek Kurski, prezes TVP. Dodał, że sam zarabia "minimalną możliwą stawkę", czyli na kontrakcie jest to 7-krotność średniego wynagrodzenia.

Jacek Kurski, fot. akpa Article

W poniedziałek Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych. Ustawa dotyczy rekompensaty dla mediów publicznych w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. Nowelizacja ma trafić pod obrady Senatu w środę, stąd najpierw długa debata na temat rzetelności informacji w mediach publicznych, a potem zajęcie się sprawą ich finansowania.

Gościem tej komisji był prezes TVP Jacek Kurski, który odpowiadał na pytania senatorów. Zdradził m.in., ile środków na program zostaje przeznaczonych na poszczególne audycje. Wskazał, że w sumie ok. 25 proc. idzie na informację i publicystykę, ok. 24 proc. na sport; 22 proc. na rozrywkę, kulturę – 23 proc., a na edukację 5,7 proc.

Prezes TVP uzasadnił również, dlaczego spółka „wykorzystuje te pieniądze dobrze i z roku na rok notuje wzrosty oglądalności”. Wymienił m.in. audycje historyczne, filmy fabularne, których nadawca był producentem, transmisje sportowe na które jak wskazał – „TVP poczyniła gigantyczne nakłady, idące w setki miliony złotych”.

Kurski poinformował także, że roczny budżet Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (podlegają jej kanały informacyjne TVP oraz TVP Info) wynosi ok. 140 mln złotych.

Zaznaczył też, że sam zaoszczędził publiczne środki, ponieważ zarabia 7-krotność średniej krajowej (najwyższa możliwa suma na kontrakcie to 15-krotność). - Poprosiłem radę nadzorczą na najniższe możliwe wynagrodzenie, proponowano mi wyższe, ale sam poprosiłem o takie, wynosi ono 7-krotność średniej krajowej - poinformował.

Wyniki finansowe mediów publicznych

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł. Wiosną 2019 r. z zarządu spółki odwołano Macieja Staneckiego, a powołano Marzenę Paczuską i Mateusza Matyszkowicza.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2018 roku wyniósł 9,73 proc., a TVP2 - 8,16 proc. Rok później 9,68 proc. TVP1 i 8,34 proc. TVP2.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski zarabia 7-krotność średniego wynagrodzenia, budżet TAI to 140 mln zł

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tadzizna
Artykuł idealny na podniesienie ciśnienia, zamiast kawy....
41 14
odpowiedź
User
Danielos
Tadzizna trzeba było iść do telewizji, a tak to cie dupa boli ajajjajaja
18 30
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Suweren łyknie wszystko.
Byle "pincety" były na piwo i szlugi
40 16
odpowiedź
User
leon zawodowiec
Dla przeciętnie zarabiającego obywatela to rzeczywiście duża kwota ale szkoda że przy okazji nie podano zarobków poprzedników. W porównaniu z zarobkami poprzednich prezesów to i tak nie jest dużo, zwłaszcza że przy rosnącej konkurencji widownia TVP rośnie o czym informuje nawet Nilsen. Przy okazji warto wspomnieć że o zarobkach pana Lisa jeszcze przed 2015 roku sięgająca prawie 200 tys zł miesięcznie albo pana Durczaka w TVN 60 tys zł. Tak więc biorąc pod uwagę te dane z biznesowego punktu widzenia pensja (7 krotność średniej krajowej) prezesa zarządzającego tak dużą firmą jaką jest TVP to dużo?
32 40
odpowiedź
User
widz
Kiedy ośrodki regionalne w HD, panie prezesie?
21 5
odpowiedź