SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski zarabia 7-krotność średniego wynagrodzenia, budżet TAI to 140 mln zł

Rocznie Telewizyjna Agencja Informacyjna ma dysponować budżetem rzędu 140 mln złotych - zdradził Jacek Kurski, prezes TVP. Dodał, że sam zarabia "minimalną możliwą stawkę", czyli na kontrakcie jest to 7-krotność średniego wynagrodzenia.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

W poniedziałek Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych. Ustawa dotyczy rekompensaty dla mediów publicznych w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. Nowelizacja ma trafić pod obrady Senatu w środę, stąd najpierw długa debata na temat rzetelności informacji w mediach publicznych, a potem zajęcie się sprawą ich finansowania.

Gościem tej komisji był prezes TVP Jacek Kurski, który odpowiadał na pytania senatorów. Zdradził m.in., ile środków na program zostaje przeznaczonych na poszczególne audycje. Wskazał, że w sumie ok. 25 proc. idzie na informację i publicystykę, ok. 24 proc. na sport; 22 proc. na rozrywkę, kulturę – 23 proc., a na edukację 5,7 proc.

Prezes TVP uzasadnił również, dlaczego spółka „wykorzystuje te pieniądze dobrze i z roku na rok notuje wzrosty oglądalności”. Wymienił m.in. audycje historyczne, filmy fabularne, których nadawca był producentem, transmisje sportowe na które jak wskazał – „TVP poczyniła gigantyczne nakłady, idące w setki miliony złotych”.

Kurski poinformował także, że roczny budżet Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (podlegają jej kanały informacyjne TVP oraz TVP Info) wynosi ok. 140 mln złotych.

Zaznaczył też, że sam zaoszczędził publiczne środki, ponieważ zarabia 7-krotność średniej krajowej (najwyższa możliwa suma na kontrakcie to 15-krotność). - Poprosiłem radę nadzorczą na najniższe możliwe wynagrodzenie, proponowano mi wyższe, ale sam poprosiłem o takie, wynosi ono 7-krotność średniej krajowej - poinformował.

Wyniki finansowe mediów publicznych

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł. Wiosną 2019 r. z zarządu spółki odwołano Macieja Staneckiego, a powołano Marzenę Paczuską i Mateusza Matyszkowicza.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2018 roku wyniósł 9,73 proc., a TVP2 - 8,16 proc. Rok później 9,68 proc. TVP1 i 8,34 proc. TVP2.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski zarabia 7-krotność średniego wynagrodzenia, budżet TAI to 140 mln zł

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tadzizna
Artykuł idealny na podniesienie ciśnienia, zamiast kawy....
odpowiedź
User
Danielos
Tadzizna trzeba było iść do telewizji, a tak to cie dupa boli ajajjajaja
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Suweren łyknie wszystko.
Byle "pincety" były na piwo i szlugi
odpowiedź