SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Rostowski: wzrost PKB na pewno sięgnie 3 proc. w 2010 r.

Dane o wzroście PKB za II kw. (wzrost o 3,5% r/r w ujęciu nierywównalnym sezonowo i o 3,8% r/r w ujęciu odsezonowanym) uzasadnia oczekiwanie, że wzrost PKB w całym 2010 roku "na pewno" sięgnie 3,0%, uważa minister finansów Jacek Rostowski.

"Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszych danych GUS i wyślę, że wzrost sezonowy na poziomie 3,8% uzasadnia nasz konserwatywny optymizm dotyczący wzrostu w tym roku. W tym roku na pewno będzie 3,0%" - powiedział Rostowski dziennikarzom.

Minister nie jest natomiast w pełni zadowolony ze struktury wzrostu w II kw., choć - jak podkreśla - jest ona lepsza niż w I kw.

"Widać większy udział spożycia, trochę mniejszy udział zapasów i dużo mniejszy spadek w tworzeniu środków trwałych. Można więc powiedzieć, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie naprawdę solidny i pozwala także na pewien optymizm, jeśli chodzi o przyszły rok" - powiedział Rostowski.

Minister dodał, że główne ryzyko dla tegorocznego wzrostu widzi w słabnącej gospodarce Stanów Zjednoczonych. Z kolei wśród "ryzyk pozytywnych" wymienił przyspieszający wzrost w Niemczech.

Rostowski podkreślił też, że realizacja optymistycznych prognoz pozwoliłaby uniknąć kolejnych podwyżek stawek VAT po wzroście tego podatku o 1 pkt proc. od 2011 roku.

Według wieloletniego planu finansowego państwa, PKB wzrośnie w latach 2010-2012 odpowiednio o: 3,5%, 3,6% i 4,8%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Rostowski: wzrost PKB na pewno sięgnie 3 proc. w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl