SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Rostowski zapowiada wyjście z procedury nadmiernego deficytu w 2012 r.

Działania podjęte przez rząd w latach 2011-2012 będą skutkowały obniżeniem deficytu sektora finansów publicznych o 4,4 pkt proc., poinformował w środę minister finansów Jacek Rostowski. Dzięki temu Polska w 2012 r. wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu.

"Wczoraj Komisja Europejska (KE) opublikowała prognozę dla największych krajów UE i według niej wzrost PKB w 2011 r. w Polsce wyniesie 4,1% czyli o 0,2 więcej niż wcześniej szacowano. Polska jest więc bezwzględnym liderem wśród większych krajów w UE. Mogę też przypuszczać, że gdy KE opublikuje szacunki dla wszystkich, to także będziemy w ścisłej czołówce" - powiedział Rostowski na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.

Minister dodał, że dziś rano Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał także wynik PKB za IV kw. 2010 r. na poziomie 4,4% (3,9% w metodologii UE).

"Ponieważ GUS podał także dane w ujęciu nominalnym, to można oszacować, że relacja państwowego długu publicznego do PKB wynosi 53,3% czyli mniej niż planowano. Mamy także ostateczny szacunek deficytu budżetu państwa - wyniósł on 44.591 mln zł czyli o 7.623 mln mniej, niż planowano" - dodał Rostowski.

Minister poinformował również posłów, że w godzinach rannych wysłał do unijnego komisarza Olli Rehna list, w którym zawarta jest tabela z uzgodnionymi z KE oszacowanymi skutkami działań podjętych przez rząd, które doprowadzą do obniżenia deficytu w latach 2011 i 2012. Wśród nich znajdują się m. in. reforma systemu emerytalnego polegająca na zmniejszeniu składki do OFE lub reguła wydatkowa obowiązująca od 2012 r. także jednostek samorządu terytorialnego.

"Te działania łącznie będą miały skutki w 2011 i 2012 r., które będą się sumowały do 4,44 pkt proc. PKB. Skoro dodatkowo przewidujemy przyspieszenie wzrostu gospodarczego w tym i dalsze w roku przyszłym, to mogę oświadczyć, że rząd Polski dzięki tym uzgodnieniom może podtrzymać zobowiązanie, aby w 2012 r. zlikwidować nadmierny deficyt" - podsumował Rostowski.

W październiku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government) wyniósł na koniec 2009 roku 7,2% PKB wobec 7,1% szacowanych w kwietniu. GUS podał też wówczas, że Ministerstwo Finansów prognozuje, iż deficyt ten wyniesie w 2010 roku 7,9% PKB, ale do dziś nie opublikowano ostatecznych danych za ubiegły rok.

Natomiast wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział niedawno, że nie ma żadnego zagrożenia dla finansów kraju, a rząd przygotowuje ścieżkę schodzenia z poziomem deficytu sektora finansów publicznych, który w 2013 r. ma wynieść już 1,9% PKB. Rząd ma przygotowaną ścieżkę redukcji deficytu do 5,7% w tym roku, 3,4% w 2012 roku i 1,9% w 2013 roku.

Także w lutym Rostowski oraz komisarz ds. gospodarczych i walutowych Komisji Europejskiej (KE) Olli Rehn poinformowali, że Polska przygotuje wyliczenia i prognozy związane z zejściem z deficytem sektora do 3% PKB w 2012 roku, które następnie wyśle do KE.

Dołącz do dyskusji: Jacek Rostowski zapowiada wyjście z procedury nadmiernego deficytu w 2012 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl