SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski Canal+ nie pójdzie w ślady francuskiego i zachowa Canal+1

Choć już latem 2022 roku we Francji zakończono emisję Canal+ Décalé, stacji emitującej programy z głównego Canal+ z opóźnieniem, to w Polsce firma na razie nie planuje podobnego ruchu. - Nie mamy w planach likwidacji Canal+1 - informuje Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.

Canal+1 jest dostępny dla abonentów satelitarnych Canal+Article

Canal+ 1 ruszył nad Wisłą 11 maja 2015 roku, kiedy zastąpił Canal+ Family 2. Funkcjonuje jako timeshift channel, czyli stacja emitująca programy z Canal+ Premium z godzinnym opóźnieniem. W 2020 roku ruszył serwis streamingowy Canal+ online, który posiada funkcję catch up TV, możliwość odtwarzania programów wyemitowanych na poszczególnych kanałach wcześniej. W przypadku Canal+ online można „cofnąć się w czasie” większość kanałów do około 8 godzin.

Kanał zostaje w ofercie dla wygody abonentów

Z Canal+ online, a co za tym idzie catch up TV mogą korzystać także abonenci platformy cyfrowej Canal+. Aplikacja działa także za pomocą dekoderów 4K UltraBox+ czy 4K Dualbox+.  Czy w dobie catch up TV, dekoderów podłączonych do internetu, utrzymanie Canal+1 z godzinnym opóźnieniem ma jeszcze sens? - Nie mamy w planach likwidacji Canal+1. Kanał utrzymujemy dla wygody abonentów, którzy nie posiadają dekoderów podłączonych do internetu – wyjaśnia Kaniowski z Canal+.

Likwidacja Canal+1 zwolniłaby miejsce na transponderze i pozwoliła na poprawę bitrate innych kanałów. Nadawca mógłby też uruchomić nowy kanał. - Bitrate naszych kanałów jest bardzo wysoki i gwarantuje najlepszą jakość transmisji. Nie ma potrzeby podnoszenia – tłumaczy Kaniowski. Rzecznik Canal+ nie zdradza jaki odsetek abonentów podłącza dekodery do internetu. Przy okazji startu Canal+ Action z filmami akcji i sensacyjnymi w Czechach i na Słowacji informowaliśmy, że nadawca nie planuje zmian w portfolio swoich kanałów w Polsce.

Stacje z opóźnieniem były popularne głównie w Europie Zachodniej

Pod koniec sierpnia 2022 roku we Francji zakończył nadawanie Canal+ Décalé. Stacja przez 17 lat emitowała opóźnioną emisję filmów i programów z głównej anteny. Dzięki zwolnionemu na transponderze miejscu, mógł rozpocząć nadawanie Canal+ Foot, poświęcony piłce nożnej. Pokazuje on mecze m.in. Ligi Mistrzów, Premier League i Ligue 1 oraz programy i dokumenty na temat futbolu.

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej działało wiele stacji o charakterze timeshift channel. Były to m.in. Discovery+1, Cartoon Network+1, Universal TV+, Disney Channel+1, Disney XD+1, MTV Music+1, Paramount Network+1, Syfy+1, Lifetime+1. Rzadziej zdarzały się kanały z dwugodzinnym opóźnieniem. Na polskim rynku najpopularniejsze kanały tematyczne nie decydowały się na uruchomienie takich stacji. Jedynie TVN w latach 2010-2012 eksperymentował z kanałem TVN+1.

 Zakończenie emisji stacji zbiegło się z uruchomieniem Playera. Obecnie serwis streamingowy TVN Warner Bros. Discovery posiada tygodniowe catch up TV. 7-archiwum jest też walorem aplikacji TVP GO, dostępnej na urządzeniach mobilnych i dla widzów naziemnych z telewizorami HbbTV, podłączonymi do internetu. W Polsat Box Go można cofać programy do około 4 godzin.

Dołącz do dyskusji: Polski Canal+ nie pójdzie w ślady francuskiego i zachowa Canal+1

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
C-
Polski C+ zawsze robił wszystko odwrotnie jak we Francji (gorsze dekodery, gorszy soft, gorsza oferta programowa i zapychanie jej marnymi kanalikami FTA, rezygnacja z wielu opracowanych w centrali technologii/serwisów interaktywnych bo niby „Polacy nie są na to gotowi”). Z reguły z marnym skutkiem. Biorąc pod uwagę pozbycie się dwóch transponderów i tak reklamowany catch-up upieranie się przy kanale +1 jest głupie. To było modne z 10-15 lat temu (za granicą było wiele tego typu stacji).
odpowiedź
User
A&G
"Bitrate naszych kanałów jest bardzo wysoki i gwarantuje najlepszą jakość transmisji. Nie ma potrzeby podnoszenia."

Że co proszę??????
odpowiedź