SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mniej kanałów naziemnej telewizji? MUX-y eksperymentalne mogą zniknąć

UKE wstrzymuje się ze zgodami na dalsze funkcjonowanie multipleksów eksperymentalnych w oczekiwaniu na stanowisko KRRiT. MUX TVS kończy działalność w niedzielę. Niedługo mogą też zakończyć nadawanie analogiczne multipleksy spółki BCAST i Grupy MWE.

Article

Multipleksy eksperymentalne powstały, aby przygotować widzów na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Od poniedziałku w całym kraju MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są nadawane w DVB-T2/HEVC. W starym standardzie działają tylko MUX-3 (z głównymi kanałami TVP) i MUX-8. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko już przed miesiącem sugerował, że po 27 czerwca br. multipleksy eksperymentalne stracą sens. Później jego rzecznik doprecyzował, że zgody mogą być wydawane, jeśli w danej lokalizacji będzie wolne pasmo. Takowe otrzymuje na przykład Telewizja Polska, której wcześniej UKE pozwolił na emisję w starym standardzie do końca 2023 roku. W wybranych lokalizacjach TVP może prowadzić emisję eksperymentalną nawet do 22 maja 2023 roku. Za pośrednictwem MUX-u testowego TVP nadaje: TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD i TVP Kobieta HD.

Multipleksy próbne stacji prywatnych znikną?

26 czerwca zakończył działalność multipleks eksperymentalny TVS w Katowicach (TVS, Radio Silesia, TV Republika, Polsat HD, TV Okazje). Poprzednią zgodę śląska telewizja otrzymała na 10 miesięcy. W maju UKE pozwolił kontynuować nadawanie multipleksu tylko przez miesiąc. - Informujemy, że decyzją UKE z dnia 26.06.2022 r. kanał TVS nie będzie dostępny w telewizji naziemnej. Jesteśmy dostępni na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych - poinformował nadawca w mediach społecznościowych.

Za chwilę w podobnej sytuacji może znaleźć się związana z Polsatem firma BCAST (Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl). Jej pozwolenie na emisję we Wrocławiu wygasa 26 czerwca, w Gdańsku 5 lipca, a informacji o Warszawie w wykazie UKE nie ma. Pozwolenie grupy MWE na testy w Szczecinie kończy się natomiast 27 czerwca (Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV, Ukraina24, XtremeTV).

KRRiT zdecyduje o przyszłości MUX-ów eksperymentalnych

Decyzje w sprawie multipleksów eksperymentalnych będą zależeć od wyniku konsultacji między regulatorami rynku medialnego i telekomunikacyjnego. - Jeżeli chodzi o multipleksy testowe, to jesteśmy w trakcie odpytywania KRRiT czy Rada widzi celowość dalszego działania MUX-ów testowych - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiada, że skomentuje sprawę w najbliższych dniach. Nie wiadomo jak długo będą trwać konsultacje z UKE. Na początku grudnia ub.r. przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zwrócił się do prezesa UKE Jacka Oko z propozycją, żeby przenieść kanały telewizyjne z pasma VHF (MUX-8) do pasma UHF. VHF trafiłby na potrzeby cyfryzacji radia (DAB+). Do tej pory decyzja w tej sprawie nie zapadła. Konsultacje w sprawie multipleksów eksperymentalnych stacji komercyjnych mogą potrwać równie długo. 

Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów naziemnej telewizji? MUX-y eksperymentalne mogą zniknąć

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Czyli tvp może eksperymentować, a inni nie mogą, a co go vhf - przestańcie przy tym grzebać tylko za jakiś czas należy mux8 przełączyć na dvbt2. dab nie potrzebuje całego pasma zwłaszca, że w sąsiednich krajach na ten cel wykorzystano w sfn 2 kanały z ośmiu.
8 2
odpowiedź
User
.
Eksperyment jeśli trwa dłużej jak 3 miesiące - to już nie jest eksperyment. Emisja testowa - jeszcze krócej.
8 2
odpowiedź
User
nmnnrn
Zabiegi te zostały zrobione pod wybory. Po Min Kaminskim samego zła można się tylko spodziewać. Przecież od dawna wiadomo, że Jaroslaw i jego niszczycielska banda chcą zrobić z mediami w Polsce to co zrobił Orban na Węgrzech, podobnie z resztą jak w Rosji za Putina. Wszystkie media prorządowe by dalej mydlić oczy rodakom i rządzić wiele kadencji i nie być sądzonym za szereg zła, którego się dopuścili. Wybory w Polsce to jasne, że będą nieuczciwe i prawdopodobnie sfałszowane. Tak jak już były w 2020 roku. Polska jako kraj EU i jej większość społeczeństwa przechodzi do porządku dziennego. Obojętność jest przerażająca. P.S Już jest osłabiony sygnał TVN i kilku stacji na dvb t w wielu regionach. To nie jest demokracja. Trzeba uciekać z tego reżimowego kraju, większość polskich lekarzy już wyjechała...
13 9
odpowiedź