SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP w starym standardzie. Prezes Polsatu: Wszyscy powinni być traktowani tak samo

Choć trwa proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej, to głównym antenom TVP utrata widzów nie grozi. Skrytykował to prezes Polsatu Stanisław Janowski. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl kolejne spotkanie stacji prywatnych z UKE w tej sprawie zostało przełożone.

Article

Proces przejścia na DVB-T2/HEVC rozpoczął w Polsce pod koniec marca od województw lubuskiego i dolnośląskiego. Pod koniec kwietnia zmianami zostali objęci mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i północno-zachodniej części mazowieckiego.

Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Jeszcze w marcu wszystko wskazało na to, że na DVB-T2/HEVC przejdzie MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV). Tak się jednak nie stało.

W związku z wojną na Ukrainie o opóźnienie procesu w przypadku multipleksu, któremu towarzyszy Regionalny System Ostrzegania Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ten wszczął procedurę, która pozwoli głównym antenom TVP nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku.

Drugie już spotkanie z UKE odwołane

Nadawcy komercyjni na początku mocno krytykowali decyzję UKE. Prezes TV Puls zapowiedział nawet, że jego stacja będzie ubiegać się o odszkodowanie. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, zrzeszająca m.in. stacje komercyjne rozpoczęła rozmowy z UKE i Emitelem w sprawie kompromisowego rozwiązania, które zabezpieczyłoby nadawców przed perspektywą straty przychodów. Kolejne województwa przechodzą na nowy standard, a wciąż nie wypracowano zadowalającego wszystkich rozwiązania. Na przykład opóźnienia III etapu zmiany standardu o miesiąc lub emisji wybranych stacji komercyjnych w ramach MUX-4, gdzie Polsat wygasza usługę TV Mobilna.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl w tym tygodniu odwołano już dwa spotkania w tej sprawie. Pierwsze miało odbyć się w poniedziałek. Datę kolejnego wyznaczono na czwartek, ale też nie doszło do skutku. - Spotkanie zostało przeniesione, na prośbę nadawców, na przyszłą środę na 14 - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Czasu na ewentualne opóźnienie III etapu zostało coraz mniej, bo jest planowany na 23 maja br. Nadawcy nadal nie wystąpili z żadnym formalnym wnioskiem do UKE, a musiałyby go zaakceptować wszystkie stacje na multipleksach.

Mniejsze zasięgi MUX-1 i MUX-2

W regionach, gdzie doszło do zmiany na początku część widzów rzeczywiście straciło dostęp do TVN, Polsatu czy TV Puls. Niedawno informowaliśmy, że zaraz po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej w województwach lubuskim i dolnośląskim MUX-1 zmniejszył tam zasięg o 28,3 proc., a MUX-2 o 33,9 proc. Zasięgi kanałów z MUX-3 i MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP), który na razie nie przechodzi na DVB-T2/HEVC wzrosły o 0,5 proc. Z nieoficjalnych informacji wynika, że widzowie pozbawieni stacji komercyjnych, szybko wymieniają sprzęt. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że stare telewizory i tunery ma 1,5 mln gospodarstw domowych.

Czy Polsat dostrzega spadek przychodów reklamowych? -  Uważamy, że wszyscy członkowie rynku powinni być traktowani w ten sam sposób. To jest jasne. Jesteśmy w rozmowie z regulatorem i odpowiednimi instytucjami. Te rozmowy są w toku. Nie chcemy ich komentować - stwierdził podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników Cyfrowego Polsatu Stanisław Janowski, prezes Polsatu.

Dołącz do dyskusji: TVP w starym standardzie. Prezes Polsatu: Wszyscy powinni być traktowani tak samo

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Merida 28
Nie będziecie traktowani równi bo partia rządząca pragnie aby było tak jak w Rosji. Jedna tv, jeden przekaz. Polacy nie mogą dowiedzieć się o tym ile rządzący wyprowadzają pod stolem...
odpowiedź
User
nic44
jak wszscy to wszyscy a nie tvp ma być odstępstwo wstyd dla tvp i chańba
odpowiedź
User
Hmm
A może by tak likwidacja mobilnej tv dlaczego Solorz ma zajmować cały MUX skoro ma i tak płatną platformę
odpowiedź