SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN, Polsat i Puls w części Polski będą dostępne w starym standardzie

W województwach dolnośląskim i lubuskim już 28 marca br. nastąpi przejście na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej. Emitel zapewnia Wirtualnemedia.pl, że kończy testy nowych urządzeń. Na Dolnym Śląsku działa jednak też operator MWE Teleport, który zamierza dalej oferować w starym standardzie DVB-T m.in. TVN HD i Polsat HD, a ostatnio dołączył do MUX-L4 Puls i Puls 2.

Article

Za trzy tygodnie większość nadajników w standardzie DVB-T w województwach lubuskim i dolnośląskim przestanie działać. Ruszy emisja w standardzie DVB-T2/HEVC. Odbiorcy naziemni, które mają sprzęt niekompatybilny z nim utracą dostęp do większości stacji telewizyjnych. Nie wszystkich, bo na razie zmiana standardu nie obowiązuje operatorów większości multipleksów lokalnych i MUX-8, gdzie są nadawane: Nowa TV, Zoom TV, WP, TVP Kultura HD i TVP Kobieta.

Emitel: Całość inwestycji w tych regionach została zrealizowana

W całym kraju zmiana standardu zakończy się pod koniec czerwca. W ostatnim czasie operator radiodyfuzji Emitel opublikował kolejne nagrania dotyczące prac nad wdrożeniem nowego standardu. Dotyczyły przygotowań do wdrożenia emisji w DVB-T2/HEVC w obiektach: RTON Zakopane/Gubałówka, RTCN Gdańsk/Chwaszczyno i RTCN Płock/Rachocin.

Jakie prace wykonano? Czy w regionach, które pierwsze przejdą na DVB-T2/HEVC wszystko jest już gotowe? - Ostatni okres to przede wszystkim instalacje nowych nadajników i sumatorów na kolejnych obiektach nadawczych. Kończymy też konfigurację stacji czołowych. Jeśli chodzi o obszar przewidziany do pierwszego etapu przełączeń czyli województwa dolnośląskie i lubuskie to w zasadzie całość inwestycji została zrealizowana. Obecnie kończymy testy nowo zainstalowanych urządzeń - zdradza Wirtualnemedia.pl Radosław Weiss, dyrektor biura utrzymania sieci, zastępca dyrektora pionu techniki Emitela.

Mniejsza konkurencja w starym standardzie?

Choć niebawem na Dolnym Śląsku dojdzie do wyłączenia emisji w DVB-T, to ostatnio przybyły dwie stacje nadawane w starym standardzie. Z początkiem marca w ramach MUX-L4 działającego we Wrocławiu, Świdnicy i Kobierzycach rozpoczęto emisję TV Puls i Puls 2. To o tyle zaskakujące, że obie stacje wchodzą w skład ogólnopolskiego MUX-2 i po przejściu na DVB-T2/HEVC będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD). W MUX-L4 są też nadawane: TVN HD, Polsat HD, Echo 24 HD, Eska TV Extra, Filmax, Junior Music, Power TV, Stars.TV, Super TV i TV Okazje.

Operatorem multipleksu jest spółka MWE Teleport. - Nie słychać ze strony nadawców obecnych na MUX L4, aby zależało im na migracji do DVB-T2/HEVC. Wręcz przeciwnie, wszyscy liczymy, że sporo widzów nie będzie musiało wymieniać dekoderów. MUX L4 zapewni nieprzerwany dostęp do m.in. TVN HD, Polsat HD, Echo24 HD oraz wielu innych programów w dotychczasowym formacie DVB-T/h264 - informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE.

TV Puls nie komentuje rozpoczęcia emisji w ramach MUX-L4. Komercyjnym kanałom telewizyjnym najprawdopodobniej zależy na minimalnym wzroście oglądalności. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że blisko 1,8 mln gospodarstw domowych nie ma sprzętów obsługujących DVB-T2/HEVC. Jeśli przed końcem marca nie skorzystają na przykład z rządowego bonu, to utracą dostęp do większości kanałów Telewizji Polskiej. TVN, Polsat, Puls i stacje MWE na Dolnym Śląsku będą mogli więc zyskać dodatkowych widzów w tej grupie.

Jeden z multipleksów MWE musi przejść na DVB-T2/HEVC

Spośród lokalnych multipleksów jeden z MUX-ów MWE Teleport ma obowiązek przejścia na DVB-T2/HEVC. W zeszłym roku reaktywowała MUX obejmujący zasięgiem m.in. Jelenią Górę.

- Prezes UKE w rezerwacjach dla operatorów multipleksów lokalnych w jednym przypadku (MUX-L Lubań/Jelenia Góra /Bolesławiec /Chojnów) określił obowiązek zmiany standardu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC (z dniem 27 czerwca 2022 r.). Pozostali nadawcy lokalni mają swobodę w tej kwestii. Należy założyć, że operatorzy multipleksów: MUX-L Ortonowice - Rybnik, MUX-L Częstochowa/Kamieńsk/Tomaszów, MUX-L Świdnica/Wrocław, MUX-L Głogów/Legnica/Lubin podążając za ogólnokrajowymi zmianami standardu transmisji również dokonają takich zmian - tłumaczył niedawno portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzęu Komunikacji Elektronicznej.

Nie wiadomo jak szybko nastąpi zmiana standardu w MUX-ach lokalnych. Polsat HD jest jeszcze dostępny w ten sposób w Lubinie i okolicach, a TVN HD i TVN 7 HD w Rybniku i okolicach. Emisja w startym standardzie w tych miastach może być także prowadzona dłużej.  Za pośrednictwem DVB-T2/HEVC można nadawać więcej kanałów telewizyjnych lub poprawić jakość dotychczasowych. W całym kraju proces przejścia na DVB-T2/HEVC ma zakończyć się z końcem czerwca.

Dołącz do dyskusji: TVN, Polsat i Puls w części Polski będą dostępne w starym standardzie

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
13 kanałów w jednym muxie DVB-T mpeg4 to totalne przegięcie. Zamiast obrazu pikseloza. To już jest robienie z widzów idiotów
odpowiedź
User
Co nie
Czyli lewicowe pranie mózgów będzie wciąż dostępne.
Powinna z Urzędu wkroczyć KRRiT skoro wchodzi nowy standard to ma być nowy dvbt2 hevc, koniec kropka.
Jeśli mają ważną koncesje mogą nadawać bez kłopotu.
odpowiedź
User
Gość X
A TVP?
odpowiedź