SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy standard cyfrowej telewizji już niebawem w Polsce

Od poniedziałku widzowie największych stacji telewizyjnych mogą zobaczyć dwa spoty informacyjne na temat nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Kampanię przygotował Instytut Łączności - PIB. Spoty zrealizowała firma Apel Records.

fot. materiały prasoweArticle

To pierwszy etap kampanii społecznej „Gotowi na DVB-T2?” realizowanej przez Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z nadawcami telewizyjnymi, Kancelarią Prezesa Rady  Ministrów, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz  Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

Filmy będą się pojawiać na antenie TVP, Polsatu, TVN, TV Trwam, TV Puls i stacji Kino Polska.

Kampania ma pomóc telewidzom przygotować się do zmiany standardu nadawania, która nastąpi w połowie 2022 roku.

Dwa spoty telewizyjne

Pierwszy spot kampanii skierowany jest do osób planujących zmianę odbiornika na nowy. Przypomina o sprawdzeniu, czy kupowany sprzęt będzie odbierał programy nadawane w DVB-T2/HEVC. Odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC będzie bowiem wymagać telewizora wyposażonego w odpowiednie funkcje.

Drugi z przygotowanych filmów skupia się na zaletach, jakie daje DVB-T2/HEVC. Nowy standard przyniesie widzom telewizji naziemnej większą ofertę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz usługi telewizji hybrydowej.

Spoty to dopiero pierwszy etap kampanii edukacyjnej. Kolejne planują poszczególni nadawcy i instytucje. O zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej może być mowa m.in. w programach śniadaniowych czy serialach. Swoje działania podejmuje też UKE. Na przykład kilka tygodni temu urząd opublikował na ten temat artykuły w tygodniach lokalnych.

Portale poświęcone DVB-T2

Kilka tygodni temu serwis internetowy na temat DVB-T2 uruchomiła Telewizja Polska.

W ramach kampanii ruszył także serwis informacyjny gov.pl/cyfrowaTV, gdzie można znaleźć aktualności oraz teksty informacyjne i poradniki związane z DVB-T2/HEVC.

Powstały także broszury i ulotki z podstawowymi informacjami na temat nowego standardu. Kampania będzie też wspierana regularnymi publikacjami w mediach społecznościowych  Instytutu Łączności

Harmonogram wejścia DVB-T2

Już za kilka miesięcy DVB-T2 będzie jedynym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Odbiór kanałów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy. W obrębie jednego pasma będzie można nadawać więcej kanałów telewizyjnych lub poprawić jakość dotychczas nadawanych kanałów. Użytkownicy ze starszymi telewizorami lub tunerami będą musieli je wymienić, aby korzystać dalej z naziemnej telewizji. Alternatywą dla wymiany całego  telewizora jest zakupienie tunera kompatybilnego z DVB-T2.

Zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim

Emisja testowe w DVB-T2

Czołowi nadawcy telewizyjni prowadzą już testy w nowym standardzie. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic i Bydgoszczy mogą odbierać emisje testowe TVN Grupy Discovery. W ofercie multipleksu próbnego są: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. W Warszawie i we Wrocławiu testy prowadzi z kolei spółka BCAST związana z Cyfrowym Polsatem. Udostępnia sygnał Polsat HD i TV Republika, choć we wniosku o zgodę na testy do KRRiT wnioskowała o cały szereg dodatkowych stacji, w tym Polsat Sport.

Naziemno-internetowa platforma TVP

W związku z przejściem na DVB-T2 nadawcy publicznemu ma przypaść dodatkowy multipleks. TVP planuje uruchomić naziemno-internetową platformę cyfrową i zaoferować własny dekoder. Znajdą się w nim wszystkie kanały tematyczne TVP i wznowi nadawanie kanał TVP 4K. Tym razem z treściami rozrywkowymi. - To będzie dekoder, który połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online. Stanie się to możliwe dzięki zmianie standardu nadawania na DVB-T2. Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - mówił niedawno portalowi Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski.

Dołącz do dyskusji: Nowy standard cyfrowej telewizji już niebawem w Polsce

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
Dlaczego testy są prowadzone tylko w wybranych regionach a nie w całej Polsce , a na terenach przygranicznych nie?
odpowiedź
User
Nikt
Bez sensu. Forma już teraz znacznie wyprzedza treść.
odpowiedź
User
smutny
Szkoda że tak szybko z DAB+ im nie idzie :-(
odpowiedź