SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 2,2 tys. darmowych kanałów FAST w Europie

Tylko w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech i w Wielkiej Brytanii aktywnych jest ponad 2,2 tys. bezpłatnych kanałów FAST. Można z nich korzystać na platformach typu Europa Rakuten TV, Plex, Pluto TV, Rlaxx TV, Samsung TV Plus LG Channels i Xumo. Z raportu Médiamétrie i NPA Conseil wynika, że połowa tych stacji jest dostępna na każdym z największych rynków europejskich.

Kanały FAST oferuje w Polsce m.in. serwis Rakuten TVArticle

W 2022 roku rynek reklamowy AVoD (darmowe wideo na żądanie z reklamami) i FAST (darmowe kanały linearne w streamingu) przekroczył 255 mln euro. Stanowi to 10 proc. wszystkich reklam emitowanych na telewizorach Smart TV.

Najważniejszymi graczami na europejskim rynku AVoD i FAST są Wielka Brytania (47 proc.) i Niemcy (33 proc.). Te dwa kraje mają 80 proc. udziału w wydatkach reklamowych w Connected TV.

W Hiszpanii, Francji i we Włoszech zaobserwowano jednak tendencję wzrostową. Na razie we Francji treści AVoD i FAST stanowią mniej niż 8 proc. konsumpcji produkcji dostępnych na telewizorach podłączonych do sieci.

Rakuten TV z dwoma kanałami FAST po polsku

W Polsce FAST dopiero może zyskać popularność w najbliższych latach. Jesienią chiński Xiaomi wdrożył na swoich telewizorach platformę Xiaomi TV+. Obejmuje kilkadziesiąt kanałów m.in. z K-Popem, karaoke, podróżami, kulinariami, niszowymi sportami w języku angielsku. Są to m.in. Rakuten Viki, Space Channel, Cooking Panda, Quietude 4K, Escape TV, Heritage Tourism, Outer Vision Channel, Lol TV, Go Traveler, Volty, Treehouse Gaming Network, World Billiards, Pro Wrestling TV, Wired2fishTV, Campuslore Sports, Outdoor Sport Channel, Camping World, Party Tyme Karaoke, Skawdl, New KPOP i YG TV.

Nieco szerszą ofertę ma serwis Rakuten TV. Od niedawna udostępnia m.in. kanały Bjgtjme (filmy) i Grjngo (westerny) w języku polskim. W Polsce Rakuten TV oferuje też anglojęzyczne stacje: Baby Shark TV, Duck TV, Design Network, Euronews, Cops, Fawesome, Bloomberg Television, WPT, Kidz Bop, Stingray Greatest Hits, Stringray Hit list, Fashion TV+, Reuters, The Pet Collective, Super Toons TV, Clubbing TV, Ello Concerts by Stringray, Qwest TV Jazz and Beyond, Filmstream, Failarmy, GoUSA, Strongman Champions League, HappyKids, MayTV, Bon Appetit, People Are Awesome, Stingray Karaoke, Rokuten Viki, Vanity Fair, Hard Knocks, Qwest Mix, Revry LGBTQ TV, Cool School, Fuel TV, The Guardian, Inspotlight, Fite 24/7, Powernation, Planet Eat, USGA, Beatifull Planet, Wired, Motorvision.tv, WildEarth, AFV Family, ticker News, Stingray Naturespace, GQ, Documentary+, Bloomberg Originals, iFood.tv, watchmojo, revrynews, Glamour, LoveStories TV, ESTV, Shades of Black, Young Hollywood, World Billiards, Brat TV, Qwest TV Classical, Weather Spy, Lone Star, Vogue, Africa News, Tastemade i Travelxp, który jesienią trafił do oferty Polsat Box. W płatnym pakiecie jest jednak oferowany w jakości 4K i z polską wersją dźwiękową. Dla polskich odbiorców ciekawą ofertą może być muzyczny Clubbing TV, który emituje m.in. koncerty, teledyski i występy DJ-ów. Rakuten TV działa na urządzeniach mobilnych, komputerach, telewizorach i sprzętach Smart TV (Android TV, Tizen, WebOS, Hisense, Vestel, Panasonic).

Na razie nad Wisłą nie zadebiutowały Samsung TV Plus i LG Channels, z których można korzystać na telewizorach tych producentów podłączonych do sieci. Usługa Samsunga działa na przykład w Niemczech, gdzie pod koniec roku wprowadzono do oferty stację DAZN FAST+ z transmisjami na żywo z La Ligi, Serie A, Ligue 1 i Ligi Mistrzów. Niedawno powstał też analogiczny kanał DAZN poświęcony rozgrywkom sportowym kobiet. Za Odrą na platformie można oglądać m.in. BBC Travel, BBC History, Insight TV, MTV Pluto TV, MTV Teen Mom, Nick Pluto TV, Euronews, CNN czy Clubbing TV.

Dołącz do dyskusji: Ponad 2,2 tys. darmowych kanałów FAST w Europie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cssdsad
Skoro są to stacje bezpłatne to dlaczego nie ma ich w platformach cyfrowych lub kablowych? Dlaczego blokuje się nam dostęp do zagranicznych stacji, a jak już coś dają to jakieś syfy, które nie są warte nawet bycia na liście.
odpowiedź
User
@pp
Szkoda, że Rakuten TV jest nieobecny na AppleTV poza zdaje się Hiszpanią. Appka działa tylko w tym języku. Dziwna strategia firmy.
odpowiedź
User
Boo-boo
Skoro są to stacje bezpłatne to dlaczego nie ma ich w platformach cyfrowych lub kablowych? Dlaczego blokuje się nam dostęp do zagranicznych stacji, a jak już coś dają to jakieś syfy, które nie są warte nawet bycia na liście.

Bo musi korzystać pan z zagranicznych platform, oferta w Polsce jest skrojona pod Januszów
odpowiedź