SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej kanałów naziemnych na Śląsku. „Nadajnik przypisany do refarmingu”

Multipleks eksperymentalny naziemnej telewizji cyfrowej Grupy MWE w Katowicach zawiesił nadawanie. Michał Winnicki i Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa Emitela zdradzają Wirtualnemedia.pl, że jest to związane z przejściem Śląska na standard DVB-T2/HEVC.

Sygnał multipleksu eksperymentalnego MWE Networks był nadawany od końca marca br. z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, czyli obiektu Emitela. W zasięgu było województwo śląskie i część małopolskiego. W multipleksie nadawane były kanały telewizyjne grupy MWE, w tym m.in. Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina24, który w ostatnim czasie trafił do oferty platform satelitarnych i streamingowych. Emisja była prowadzona na kanale 38. Pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na testy wygasa 22 maja br. Dzień później województwo śląskie i południowo-wschodnia Polska przejdzie na standard DVB-T2/HEVC.

Czy multipleks eksperymentalny powróci?

Zgodnie z pozwoleniem UKE MWE Networks mogła kontynuować emisję jeszcze przez dwa tygodnie. Czy kanały telewizyjne powrócą? - Pozwolenie radiowe w Katowicach faktycznie jest ważne jeszcze przez 2 tygodnie, ale Emitel nie jest nam w stanie dalej świadczyć usługi emisji ze względu na przygotowania do rafarmingu. Liczymy jednak, że pojawi się jakaś możliwość emisji w najbliższych dniach - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE Networks.

Będzie wniosek o przedłużenie zgody na emisję próbną? Co z pozostałymi multipleksami? Pozwolenie na testy w Szczecinie wygasa pod koniec czerwca. Eksperymentalne emisje w Warszawie i Trójmieście nadal nie ruszyły. - Oczywiście będziemy wnioskować o kolejne emisje w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach, ale wszystko zależy od regulatorów czy nam takie pozwolenia zostaną znowu wydane. Technicznie jesteśmy gotowi - zdradza Winnicki.

Nadchodzi III etap zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej

- Tak, potwierdzamy nadajnik na którym realizowaliśmy emisję  został przypisany do wykorzystania w ramach refarmingu - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menadżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitela. Refarming to przekazanie niektórych kanałów operatorom telekomunikacyjnym, któremu towarzyszy zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Proces obejmuje MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2). W starym standardzie będą na razie nadawać MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD) i MUX-8 (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta).

Nadal ponad 1,5 mln gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą sygnału po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika jednak, że rośnie gotowość domostw posiadających tylko naziemną telewizję na odbiór kanałów w standardzie DVB-T2/HEVC. Widzowie bez telewizorów lub tunerów pracujących w tym standardzie będą mogli oglądać głównie najważniejsze stacje TVP. Osoby bez nowego sprzętu mogą wystąpić o rządowy bon na zakup dekodera (100 zł) lub telewizora (250 zł). Województwa śląskie, małopolskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, wschodnia część wielkopolskiego i południowa mazowieckiego przejdą na DVB-T2/HEVC w ramach III etapu zmian. Nastąpi to 23 maja br. I etap objął województwa dolnośląskie i lubuskie, a II zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i północno-zachodnią część mazowieckiego.

Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów naziemnych na Śląsku. „Nadajnik przypisany do refarmingu”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Najbardziej szkoda telewizji Junior Music którą bardzo polubiły moje dzieci. Wielki minus że nie ma jej już na satelicie. Szkoda też telewizji Filmax w której oglądaliśmy maratony serialu "Święta wojna".
odpowiedź
User
tv
Żadna strata, kanały Winnickiego to dno.
odpowiedź
User
K.
... a miało być tak pięknie, wszystko w HD i 4K ii więcej kanałów ... eh
odpowiedź