SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacja Polsatu trafi na 49. kanał naziemnej telewizji cyfrowej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowe koncesje naziemne Telewizji Polsat. Ze prawo do emisji swojej głównej stacji nadawca przez 10 lat zapłaci ponad 15,6 mln zł. Tyle samo ma kosztować koncesja kanału informacyjnego W24, który trafi na 49. pozycję w naziemnej telewizji cyfrowej.

KRRiT już w lutym 2023 roku przedłużyła koncesję Telewizji Polsat, która wygasała na początku marca 2024 roku. Dopiero teraz jednak dokument pojawił się w wykazie regulatora. Zgodnie z nową koncesją emisja nie może być krótsza niż 23 godziny na dobę. W ramówce muszą znaleźć się audycje informacyjne i publicystyczne w wymiarze nie mniejszym niż 7 godzin w tygodniowym czasie emisji programów. Mają wielostronnie przedstawiać wydarzenia krajowe i zagraniczne. Nie mniej niż 6 godzin tygodniowo mają stanowić programy edukacyjnej, poradnicze, teleturnieje z elementami edukacyjnymi, magazyny poradnicze, dotyczące ekonomii i zdrowia.

Na filmy dokumentalne poświęcone różnym dziedzinom życia nadawca ma poświęcić nie mniej niż godzinę 30 minut tygodniowo. Na antenie Polsatu powinny być też prezentowane wydarzenia filmowe, muzyczne, teatralne, kulturalne, koncerty muzyki popularnej i poważnej. Emisja stacji o profilu uniwersalnym dalej będzie się odbywać poprzez MUX-2 (kanał 4 na liście)  w standardzie DVB-T2. Opłata za koncesję ważną do 2 marca 2034 roku zostanie rozłożona w 10 ratach po 1,56 mln zł rocznie. Do tej opłaty, należy jeszcze doliczyć ponad 6 mln zł rocznie do Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. 

Nowe pozycja kanału Wydarzenia24 w naziemnej telewizji cyfrowej

Na początku października przyznała koncesję w MUX-1 kanałowi informacyjnemu W24. Wiele wskazuje na to, że niebawem stacja zmieni nazwę na Wydarzenia 24. Taka jest intencja Grupy Polsat Plus, która od września 2021 roku emituje kanał testowo za pośrednictwem MUX-4. Emisja odbywa się na podstawie koncesji dla Superstacji, której nazwę zmieniono. Na liście kanałów naziemnej telewizji cyfrowej (LCN) Wydarzenia 24 są wyświetlane na 118 pozycji.

Z koncesji opublikowanej właśnie na stronie regulatora wynika, że „awansuje” na pozycję 49. W przypadku większości mieszkańców Polski będzie to koniec listy, bo wcześniej 40 pozycję zajmuje Telewizja WP.  Dalej znajdują się tylko kanały wirtualne, oferowane za pośrednictwem HbbTV. W Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu działa multipleks eksperymentalny BCAST. Tam na 49 pozycji jest stacja 4fun Kids. Po uruchomieniu emisji Wydarzeń 24 z MUX-1, będzie musiała zmienić pozycję.

Kanał W24 lub Wydarzenia 24, jeżeli KRRiT zgodzi się na zmianę nazwy, musi nadawać 24 godziny na dobę i mieć charakter wyspecjalizowany informacyjno-publicystyczny. KRRiT podaje, że wnioskodawca opisał założenia projektowanego programu „W24” jako programu informacyjnego prezentującego najważniejsze informacje z kraju i świata. Serwisy informacyjne będą następować kolejno po sobie - przedzielane informacjami o pogodzie i doniesieniami ze świata sportu i z social mediów (tak właśnie wygląd ramówka stacji Wydarzenia 24 - przyp.). Serwisy informacyjne „W24” mają koncentrować swoją uwagę na relacjonowaniu tego co dzieje się na terenie Polski oraz na świecie w kontekście Polski. Dawać w każdej godzinie zasób informacji pozwalających widzowi orientować się w bieżącej sytuacji i prezentować informacje w sposób obiektywny i rzetelny.

Programy wyspecjalizowane zajmą zarówno w miesięcznym jak  i tygodniowym czasie nadawania w godz. 6.00-23.00 nie mniej niż 70 proc. Odbiorcami kanału mają być widzowie zainteresowani bieżącymi informacjami, o profilu widza całego rynku telewizyjnego w Polsce, z przewagą widzów w grupie 55+. Audycje informacyjne mają stanowić 69 proc. czasu tygodniowego, a publicystyczne 1 proc. W poranku będą pojawiać się zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, przegląd prasy, informacje pogodowe, dla kierowców, urlopowiczów czy alergików. W sekcji popołudniowej tematy będą kontynuowane, a w wieczornej podsumowywane. Nie zabraknie też zapowiedzi wydarzeń następnego dnia. Kanał ma współpracować przy serwisach sportowych ze stacjami Polsat Sport i Eleven Sports.

Jak Polsat uzasadnił swój wniosek?

W24 w konkursie pokonał Red Carpet Plus (Red Carpet Media Group), Dzisiaj TV, Nasza Opoka TV, Rodzina TVC i Edu Junior (MWE Rodzina). Regulator twierdzi, że kierował się pluralizmem. - W ofercie naziemnej, bezpłatnej telewizji cyfrowej, poza programem informacyjnym telewizji publicznej („TVP Info”), nie ma programu o charakterze wyspecjalizowanym informacyjno-publicystycznym, a oferta zaproponowana przez spółkę Telewizja Polsat Sp. z o.o. stanowi unikatową i spójną całość programu informacyjnego prezentującego najważniejsze informacje z kraju i ze  świata, skierowanego do widza zainteresowanego bieżącymi informacjami - uzasadnia swoją decyzję KRRiT, która zauważa obecność na multipleksach kanałów o profilach zbliżonych do tych proponowanych przez innych uczestników konkursu.

KRRiT opublikowała też fragmenty wniosku Polsatu. - Dla 52 proc. Polaków wciąż głównym źródłem informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie jest telewizja - wynika z corocznego sondażu CBOS. Telewizja Polsat, jako nadawca audycji informacyjnych (Wydarzenia 15.50, 15.50,18.50) oraz nadawca programów informacyjnych Polsat News i Polsat News 2 jest najlepiej ocenianą telewizją spośród najważniejszych nadawców w Polsce. Potwierdzają to od wielu lat badania CBOS. Najmniejszy też odsetek Polaków ocenia negatywnie Telewizję Polsat. W ocenie blisko dwóch piątych badanych (38 proc.) programy informacyjne i publicystyczne Polsat i Polsat News zasługują na zaufanie. Przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych. Niska na tle pozostałych telewizji wartość odchylenia standardowego od średniej na skali świadczy o tym, że programy Polsat i Polsat News budzą stosunkowo mało kontrowersji - stwierdza CBOS. Z badania wynika, że najczęściej za bezstronne uznawane są programy informacyjne i publicystyczne telewizji Polsat i Polsat News. O tym, że nie faworyzują one żadnej opcji politycznej, jest przekonanych 59 proc. widzów przynajmniej jednej z tych stacji. Pozostali częściej uważają, że sprzyjają one opozycji (17 proc.) niż władzy (8 proc.)". Jak podkreśliła pracownia, w ciągu ostatnich lat Polsat utrwalił swój wizerunek źródła najbardziej neutralnych politycznie informacji (ocenę działalności stacji telewizyjnych prezentuje załączony na końcu dokumentu wykres). Takie same wartości przyświecają propozycji telewizji „W24”. Dlatego też z jej programem chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby widzów w nadawaniu naziemnym – czytamy we wniosku.

Stacja nadal nie będzie emitować programów publicystycznych, tylko cytować ich fragmenty. - W „W24” - w odróżnieniu od funkcjonujących na rynku kanałów informacyjnych - nie będzie więc debat publicystycznych ani tematycznych. Nie przewidujemy transmisji obrad Sejmu, Senatu, konferencji prasowych oraz eventów politycznych takich jak konwencje partyjne. Skupimy się wyłącznie na informacji. W każdej godzinie nadawania stworzymy rozwijającą się opowieść prezentując najistotniejsze wydarzenia dnia z życia politycznego, społecznego i gospodarczego. Zachowując markę i doskonałą opinię Wydarzeń kanał powinien wzmacniać u widzów przekonanie o obiektywizmie programu. Ma to osiągnąć również przez prezentacje wszystkich stron zabierających głos w poruszanych przez nas tematach. Program i zakres informacji prezentowanych na antenie ma mieć charakter poważnej, odpowiedzialnej, wyczerpującej i merytorycznie wiarygodnej narracji – zapewnił Polsat. 
 

Dołącz do dyskusji: Stacja Polsatu trafi na 49. kanał naziemnej telewizji cyfrowej

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Niebuszewo
A co z kodowanym muxem Polsatu dostal koncesje na dalsze nadawanie?
odpowiedź
User
Gie
Czyli budżet państwa stracił na testowej emisji W24 jakieś 3 mln. złotych. Bo tyle mniej więcej kosztowałaby koncesja przez 2 lata. Czy ktoś nie powinien ponieść konsekwencji?
odpowiedź
User
Gworu
Kiedy wrescie koniec blokowania mux przez Polsat .To jest prawdzwa szopka.(rownosc i demokracja)Zeby to byla jakas korzysc dla kraju.Policzmy co najmniej 7 ksnslow po 15 mln.Czy tyle placi polsat za mux.Komu potrzebne kodowane kanaly.?
odpowiedź