SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP planuje duże roszady na multipleksach naziemnych

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie zwiększenia liczby kanałów, które Telewizja Polska może nadawać w ramach multipleksu szóstego naziemnej telewizji cyfrowej. Z wniosku o zmianę decyzji rezerwacyjnej, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że TVP może zmienić listę kanałów MUX-6 lub wymienić stacje między MUX-3 i MUX-6.

W skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP Nauka W skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP Nauka

UKE podał, że 16 lutego do prezesa tej instytucji wpłynął wniosek nadawcy publicznego o zmianę decyzji rezerwacyjnej dla MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. W jego skład wchodzą obecnie: TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, Alfa TVP i Belsat. Po styczniowym dołączeniu dwóch ostatnich stacji to łącznie 9 kanałów, a zgodnie z jesienną decyzją UKE nie powinno ich być więcej niż 8. Urząd tłumaczy, że podmioty zainteresowane tą zmianą mogą złożyć swoje stanowiska na piśmie w ciągu 30 dni od daty publikacji informacji o konsultacjach.

„Zwiększenie liczby kanałów przy zachowaniu wysokiej jakości”

We wniosku Telewizja Polska przypomina, że w pierwszej połowie 2022 roku doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC, dzięki czemu pojemność multipleksu zwiększyła się z około 24 Mbps do 36 Mbps. -

Wnioskowane zmiany mają na celu uzyskanie możliwej efektywności wykorzystania przyznanego pasma częstotliwości w ramach naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zwiększenie liczby kanałów telewizyjnych z 8 do 9, przy zachowaniu wysokich parametrów jakościowych sygnału oraz zapewnienie, bez utraty jakości dla odbiorców, powszechnego i bezpłatnego dostępu do jak najszerszej oferty programowej nadawcy publicznego - wyjaśnia TVP.

Nadawca publiczny zapewnia, że inżynierowie przeprowadzili szereg testów i analiz, które wykazały, że taka zmiana nie wpłynie negatywnie na sieci nadawcze oraz pracę pozostałych multipleksów.

- Należy zaznaczyć, że dodanie 9-tego programu do strumienia multipleksu statystycznego pojemności 40,18 Mbps nie wpływa w żaden sposób na jakość odbieranych w taki sposób programów telewizyjnych. Dodatkowa pojemności ok. 4 Mbps w multipleksacji statystycznej, przy określeniu minimalnych i maksymalnych przepływności poszczególnych strumieni video w ramach grupy lub grup statystycznych daje taki sam rezultat jak zastosowanie multipleksacji statystycznej dla 8 strumieni w multipleksie o pojemności 36 Mbps, mierząc przepływność przeznaczoną na warstwę transportową strumieni video - argumentuje TVP.

TVP zapewnia, że zależy jej na jak najlepszym wykorzystaniu pasma. - Mając na względzie optymalne wykorzystanie widma częstotliwości 470-693 Mhz wnioskodawca po przeprowadzonych analizach i testach technologicznych i stwierdzeniu poprawności działania emisji sygnału telewizyjnego, składającego się z 9 programów w jakości HD lub 5 programów jakości HD i jednego programu jakości UHD-4K, w oparciu o tryby modulacji pozwalające na zwiększenie pojemności multipleksu wnosi o zmianę decyzji poprzez zwiększenie liczby programów telewizyjnych, które mogą być jednocześnie umieszczone w multipleksie z 8 na 9. Postulowana zmiana pozwoli na zrealizowanie celu uzyskania najwyższej możliwej efektywności wykorzystania przyznanego pasma częstotliwości w ramach jednego multipleksu - zauważa telewizja publiczna. W czasie mundialu w Katarze TVP nadawała w paśmie zajmowanym obecnie przez MUX-6 kanał TVP 4K.

TVP planuje wymianę kanałów między multipleksami

Przy okazji inauguracji oficjalnej emisji MUX-6, zmieniła się kolejność wyświetlania stacji TVP na listach kanałów tunerów i telewizorów. TVP Dokument znalazł się zaraz za TVP Nauka na 24 pozycji (dotychczas 86), TVP Rozrywka zajęła pozycję 27 (zamiast 85), TVP World 33 (wcześniej 83). Teraz TVP chce prawnie usankcjonować tę zmianę.  Z decyzji rezerwacyjnej wynika, że kolejność umieszczania poszczególnych stacji na multipleksie musi być zgodna z ich wymienieniem w karcie powinności. To ogranicza pole manewru Telewizji Polskiej. Istotny z jej punktu widzenia kanał, może bowiem zająć daleką pozycję na liście LCN (logical channel number).

Przy tej okazji, TVP zapowiada przetasowanie na multipleksach, które będzie związane z wrześniowym opuszczeniem MUX-1 przez TVP ABC oraz przejściem MUX-3 na standard DVB-T2/HEVC, które ma nastąpić do końca roku.  - Treść punktu 8 decyzji w obecnym jej brzmieniu określającym kolejność umieszczania na multipleksie zgodną z ich wymienieniem w karcie powinności, powoduje konieczność dobierania programów z pominięciem okoliczności obecności niektórych programów wnioskodawcy w innych multipleksach. W tym miejscu należy bowiem zaznaczyć, że spółka udostępnia dziś swoją ofertę programów za pomocą dwóch pełnych multipleksów oraz jednego slotu programowego na kolejnym multipleksie, a od września 2023 roku będą to wyłącznie dwa pełne multipleksy. Do końca roku 2023 nastąpi też zmiana standardu TV na MUX-3, z DVB-T na DVB-T2/HEVC co uwolni dodatkową pojemność multipleksu i da możliwość udostępnienia dwóch kolejnych programów w jakości HD. W rezultacie dojdzie do zmiany listy programów w multipleksie szóstym lub do wymiany programów między multipleksem trzecim a multipleksem szóstym - zapowiada TVP. Obecnie w skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia.

Nadawca publiczny chce móc kształtować kolejność na multipleksach zgodnie z preferencjami i przyzwyczajeniami widzów. Tak, żeby blisko siebie znajdowały się kanały o zbliżonej tematyce.

- Nie bez znaczenia w tym zakresie jest także sytuacja za naszą wschodnią granicą. Jak pokazała sytuacja związana ze zmianą decyzji rezerwacyjnej dotyczącej multipleksu trzeciego, podyktowana aspektami bezpieczeństwa państwa, spółka powinna zachować właściwą elastyczność we wprowadzeniu zmian w systemie nadawczym oraz w doborze oferty programowej. Tym samym wnioskodawca za zasadne uważa, aby przypisanie numeracji LCN jaka jest aktualnie wykorzystywana w multipleksie szóstym uznać za stan obowiązujący dla poszczególnych programów w MUX-6, a w przypadku zmiany listy programów zasadnym będzie wykorzystanie obowiązującej numeracji LCN, opisanej w aktualnym stanowisku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 1 lipca - apeluje TVP.

Obecna kolejność większości kanałów naziemnej telewizji cyfrowej jest zgodna z dokumentem wydanym przez KRRiT 1 lipca 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: TVP planuje duże roszady na multipleksach naziemnych

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Nikt nie kwestionuje prawa TVP do nadawania większej ilości kanałów w muxie, ale powinno być to zgodne z decyzją rezerwacyjna. To jakieś kuriozum że TVP nadaje sobie jak na Dzikim Zachodzie- nie podoba się lcn to sobie zmienimy, za mało kanałów to sobie dołożymy. Szkoda że jeszcze nie wciskają się w mux2, bo uznają że wojna na Ukrainie tego wymaga. Absurd goni absurd, prawo się nie liczy a UKE udaje że nic nie widzi. Brawo dla państwa prawa
0 0
odpowiedź
User
Iksiński
Panie Lolek - sprawdź wiec jakie zmiany zachodziły na MUX4 od momentu pierwotnego udzielenia koncesji dla DVB-H
0 0
odpowiedź
User
HD
Moim zdaniem 8 kanałów HD per MUX powinno pozostać standardem (to HD w DVB-T jest i tak mocno takie sobie, co widać na większych ekranach). Nikt nie pisze, że zmiana pojemności MUXa (uzyskana dzięki sztuczkom z ustawieniami modulacji czy też korekty błędów) wpływa na problemy z odbiorem (a MUX6 i tak ma w niektórych regionach kraju mniejsze moce nadajników niż taki MUX3).

TVP nie może sobie wyprawiać co chce w DVB-T. Jest to nierówne traktowanie wobec podmiotów komercyjnych. Jak potrzebują miejsca, to mogą w KAŻDEJ chwili przełączyć MUX3 do DVB-T2 (wcale nie muszą czekać do końca roku… a naprawdę do wyborów).
0 0
odpowiedź