SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zyska w MUX-3 miejsce na dwa kanały HD po przejściu na DVB-T2/HEVC

Choć TVP nie zdradza, kiedy MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC, to bardzo prawdopodobne, że nastąpi to po październikowych wyborach parlamentarnych. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że emisja w nowszym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej da nadawcy publicznemu miejsca na dwa dodatkowe kanały w jakości HD w trzecim multipleksie.

Z MUX-3 jest nadawany m.in. kanał TVP2Z MUX-3 jest nadawany m.in. kanał TVP2

MUX-3 z TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia miał zmienić standard w całym kraju do końca czerwca 2022 roku, wraz z MUX-2 i MUX-4, gdzie nadają głównie stacje komercyjne.  W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaapelował do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o to, żeby w związku z wojną na Ukrainie, MUX-3 mógł nadawać dłużej w starym standardzie. Szef UKE zgodził się na takową emisję maksymalnie do końca 2023 roku. Wówczas kilka milionów widzów naziemnych było pozbawionych telewizorów lub tunerów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC. Mogli oglądać głównie kanały TVP i kilka stacji z MUX-8 (Metro, Zoom TV, WP).

Jesienią UKE zgodził się na to, żeby MUX-6 (dotychczas nazywany eksperymentalnym) przypadł na stałe dla nadawcy publicznego. Nadają tam w jakości HD TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP World, TVP Rozrywka, a od 3 stycznia także TVP Kobieta, TVP Kultura, przeniesione z MUX-8. To łącznie 7 stacji, a zgodnie z decyzją rezerwacyjną nie może być ich więcej niż 8. Ostatnie miejsce może przypaść TVP ABC, który prawdopodobnie na początku września 2023 roku zniknie z MUX-1. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zabiegał o to, żeby w związku z pozyskaniem MUX-6, telewizja publiczna zwolniła miejsce w multipleksie pierwszym. Rezerwacja dla dziecięcej stacji wygasa na początku września.

Jakie stacje umieści TVP w MUX-3?

Najbardziej prawdopodobnym terminem zmiany standardu przez naziemny MUX-3 jest listopad. W październiku odbędą się bowiem wybory parlamentarne. Mało prawdopodobne, żeby nadawca publiczny ryzykował operację mogącą ograniczyć jego zasięg podczas kampanii wyborczej. Mało realne też, żeby na podobny ruch zdecydował się przed przyszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia. Ostatnio TVP przedłużyła o kilkanaście dni umowę z Emitelem, aby TVP Kultura i TVP Kobieta nie zmieniały multipleksu w okresie świątecznym.

Z naszych informacji wynika, że przejście na nowszy standard może dać TVP dwa dodatkowe miejsca w jakości HD. - Obecnie na MUX-3 dostępnych jest 6 kanałów. Po przejściu na DVB-T2/HEVC decyzja rezerwacyjna UKE może ulec zmianie. Było mowa nawet o 10 slotach. Kanałów po zmianie może być 8. Wówczas jakość MUX-3 nie będzie gorsza niż MUX-1 czy MUX-2. Jeśli kanałów będzie 10, to jakość nieco się pogorszy. Kluczowe decyzje i tak podejmie UKE - mówi osoba znająca kulisy sprawy. W przypadku MUX-6 regulator zgodził się na maksymalnie osiem stacji, aby nie pogarszać jakości obrazu, ani nie nadawać w standardowej rozdzielczości, która odchodzi do lamusa.

Po rezygnacji z uruchomienia TVP Muzyka i przesunięcia na 2024 rok regularnej emisji TVP 4K, nie wiadomo jakie stacje nadawca publiczny umieści w MUX-3 po zmianie standardu na wydajniejszy. Może po prostu zabezpieczyć miejsca na potrzeby TVP 4K, który zostanie reaktywowany w 2024 roku przy okazji Euro 2024 albo wprowadzić do multipleksu kanały oferowane jedynie drogą internetową i przez HbbTV, czyli TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2, Alfa TVP. W ofercie TVP są jeszcze TVP HD i TVP Seriale, ale to jest oferowane odpłatnie operatorom stacje. Mało realne, żeby nadawca publiczny zrezygnował z opłat za nie.

Nowi gracze mogą trafić na ogólnopolskie MUX-y

Zniknięcie kanałów TVP z MUX-8 i MUX-1 może prowadzić do konkursów, w których KRRiT rozdysponuje wolne miejsca na multipleksach. Pierwszy powinien rozpocząć się już wiosną. Ostatnio informowaliśmy, że zainteresowany jest właściciel Red Carpet TV i RedTop TV. W konkursie nie weźmie udziału nadawca Stars.TV, który można odbierać dzięki multipleksom eksperymentalnym i lokalnym, a Grupa MWE uzależnia decyzję o starcie od szczegółów ogłoszenia.

Potencjalnych chętnych może być więcej, co pokazało poprzednie postępowanie konkursowe niemal dwa lata temu, kiedy koncesję na MUX-1 utraciła ATM Rozrywka. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

Dołącz do dyskusji: TVP zyska w MUX-3 miejsce na dwa kanały HD po przejściu na DVB-T2/HEVC

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kaiko
"Choć TVP nie zdradza, kiedy MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC, to bardzo prawdopodobne, że nastąpi to po październikowych wyborach parlamentarnych"

Kto wie, czy w ogóle dojdzie do wyborów, bo reżim robi wszystko w celu wkręcenia Polski w nieswoją wojną, tylko po to, by nie odbyły się owe wybory. Po prostu reżim widzi, że nie mają szans na wygraną, a przegrana może się wiązać z Trybunalem Stanu dla części reżimowców.
Polecam noworoczne przemówienie Długopisa na kanale YouTube TV Republika. Zaledwie kilkadziesiąt sekund o Polakach, reszta wyłącznie o Ukraińcach. Dosłownie, jakby przemawiał jakiś Ukraiński polityk. Całość w tonie przygotowującym do wojny.
odpowiedź
User
?
Przypadł na stałe nadawcy publicznemu a nie przypadł na stałe dla nadawcy publicznego.
odpowiedź
User
Iryk
Propaganda wysokiej jakości darujcie jeszcze więcej Holeckiej i Adamczyka...smarują cały czas
odpowiedź