SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakie kanały trafią do MUX-8 i MUX-1? „Zgłosimy się z naszą ofertą”

Wiosną KRRiT może rozpisać konkurs na miejsca TVP w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, a w kolejnych miesiącach na jeden slot nadawcy publicznego w MUX-1. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl w konkursach wystartuje właściciel Red Carpet TV i RedTop TV. Nie zrobi tego nadawca Stars.TV, a Grupa MWE uzależnia decyzję od szczegółów ogłoszenia.

Article

3 stycznia 2023 roku z MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej zniknąć ma TVP Kultura HD i TVP Kobieta. Zostaną przeniesione na MUX-6, gdzie nadają już TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP World, TVP Rozrywka i TVP 4K. Oznacza to, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna rozpisać konkurs na wolne miejsca. W multipleksie ósmym jest jeszcze miejsce na trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden w wysokiej rozdzielczości (HD) i jeden w SD. Wszystkie kanały z MUX-8 mogłyby nadawać w jakości HD, gdyby przeszedł on na standard DVB-T2/HEVC. Takiej decyzji jednak nie podjęto. Wciąż nie wiadomo też czy MUX-8 nie trafi do pasma przewidzianego dla MUX-5, co proponował były przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Aby Telewizja Polska mogła rezerwować MUX-6, który dotychczas był multipleksem eksperymentalnym, regulatorzy rynku apelowali do niej o zwolnienie miejsca na MUX-1, które zajmuje obecnie TVP ABC. Zgoda na nadawanie dziecięcej stacji z tego multipleksu wygasa 3 września 2023 roku. Czy TVP złożyła w ustawowym terminie wniosek o rezerwację miejsca w MUX-1 dla TVP ABC? - Wniosek w tym zakresie do UKE nie wpłynął – informował niedawno Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. MUX-1 przeszedł na DVB-T2/HEVC, więc wszystkie stacje na nim dostępne nadają w HD. Poza TVP ABC to Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka i Fokus TV.

Emisja w HD kluczowa

Ostatni konkurs na miejsce w ogólnopolskim multipleksie odbył się niespełna dwa lata temu, kiedy koncesję na MUX-1 utraciła ATM Rozrywka. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

Czy tym razem Grupa MWE również wystartuje? - Czekamy na ogłoszenie konkursów i ich szczegóły – informuje Wirtualnemedia.pl Winnicki. Bardziej atrakcyjne są miejsca w MUX-8 czy miejsce w MUX-1? - Według posiadanej przeze mnie wiedzy nie ma formalnych planów zmiany MUX-8 na DVB-T2, zatem nie ma o czym gdybać. Natomiast opłata za nadawanie na MUX-8 czy opłata za koncesję SD na MUX-8 powinny być niższe, niż koncesja i nadawanie w HD na MUX-1. Na pewno widzowie nie są już tak zainteresowani odbiorem programów SD, gdy w HD nadają MUX-1, 2, 4, 6 i prawie cała zawartość MUX-3 oraz część multipleksów lokalnych - odpowiada Winnicki.

Nadawca Stars.TV niezainteresowany, Red Carpet TV przeciwnie

Nowych miejsc na pewno nie zajmie Stars.TV. - Nie jesteśmy zainteresowani ogólnopolskim MUX. Odpowiem przewrotnie: 28 grudnia Stars.TV była najchętniej oglądaną telewizją muzyczną w Polsce we wszystkich grupach wiekowych i to bez nadawania w MUX ogólnopolskim. Koszty koncesji oraz emisji są w moim rozumieniu abstrakcyjne i mogą co najwyżej podnieść ryzyko a nie zysk. Tak więc satelita, kabel i MUX-y, ale lokalne, ten kierunek rozwoju działa – zapewnia Wirtualnemedia.pl Mariusz Wójcicki, dyrektor Stars.TV, którego można oglądać m.in. dzięki multipleksowi eksperymentalnemu w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi główny udziałowiec kanałów Red Carpet TV i RedTop TV. – Tak, oczywiście  jeśli konkurs będzie rozpisany przez KRRiT, to podobnie jak to miało miejsce w przypadku konkursu na miejsce po ATM Rozrywka, zgłosimy się z naszą ofertą - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group. Pozostali nadawcy, którzy brali udział w poprzednim konkursie, nie odpowiedzieli na razie na nasze pytania w tej sprawie.

Duże koszty emisji naziemnej

W marcu informowaliśmy, że TVN Warner Bros. Discovery za 10-letnią koncesję dla TVN7 będzie musiała łącznie zapłacić prawie 15 mln zł. - Opłata wynosi 14.859.271 zł (+ opłaty prolongacyjne w zw. z płatnością w 10 ratach) - informowała portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Rocznie koncesja TVN7 kosztuje blisko 1,5 mln zł. Opłaty prolongacyjne są zróżnicowane w poszczególnych latach. Pochłoną od 63 tys. w 2023 roku do 568 tys. w 2031 roku. Do nich należy jeszcze doliczyć koszty emisji za pośrednictwem nadajników Emitela. Stacje z MUX-8, takie jak Zoom TV, WP, Metro, Nowa TV, płacą za takie usługi ponad 6 mln zł rocznie.

Dołącz do dyskusji: Jakie kanały trafią do MUX-8 i MUX-1? „Zgłosimy się z naszą ofertą”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Velero
Czekam aż Solorz zaproponuje Polsat Bis, Polsat Więcej i Polsat Replay
odpowiedź
User
widz
Co dalej z MUX 4?
odpowiedź
User
Lolik
Ciekawe kiedy Polo tv i eska tv zrezygnują z nadawania naziemnego? Wyniki są coraz gorsze, Eska przegrywa ze Starą i 4fun mimo znacznie większego zasięgu. Solorz zrobi pewnie jakiś szacher macher i wepchnie w te kanały śmieci z Polsat Play, Kiepskich i paradokumenty
odpowiedź