SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Problemy z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej. Kłopoty z działaniem m.in. TVP1 i TVP Sport

W ostatnich tygodniach odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej narzekają na problemy z odbiorem MUX-3, na którym są nadawane m.in. TVP1, TVP Info czy TVP Sport. Są one emitowane w starym standardzie DVB-T. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl widzowie z różnych części Polski zauważają, że podobnych kłopotów nie mają ze stacjami dostępnymi w nowym standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC.

Problemy z odbiorem naziemnym dotyczą kanałów nadawanych w ramach MUX-1 Problemy z odbiorem naziemnym dotyczą kanałów nadawanych w ramach MUX-1

Mundial to czas, kiedy wielu widzów chce obejrzeć transmisje dostępne w TVP1 czy TVP Sport. Ostatnio nie jest to łatwe w przypadku odbioru naziemnego.

- MUX-3 w ogóle mi nie odbiera, a wszystkie pozostałe działają bez zarzutu. Brak jakości i siły sygnału. Mieszkam jedynie 7 kilometrów od nadajnika, który nadaje z dużo większą mocą niż MUX-1 i MUX-2 - żali się Karol z Gniezna.  Inny odbiorca mieszka w województwie warmińsko-mazurskim. – Problemy są ogromne. Korzystam z porządnej anteny zewnętrznej, a nie jedynie pokojowej. Mieszkam niedaleko obiektu nadawczego w Suwałkach. Czasami nic nie odbiera z MUX-3, czasami dźwięk i obraz nie są zsynchronizowane, innym razem nieustannie pojawia się pikseloza. Kiedyś podobne problemy występowały ze wszystkimi multipleksami, ale po przejściu na DVB-T2, to się zmieniło – zauważa Łukasz.

Emitel zaleca ponowne strojenie kanałów

Operator multipleksów naziemnych zapewnia, że powodem nie jest awaria. - Mam odpowiedź z naszego Centrum Zarządzania Siecią, że jeżeli chodzi o nasza infrastrukturę to wszystko działa prawidłowo nie mamy żadnych aktywnych awarii – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik Prasowy firmy.

Zdaniem przedstawicielki Emitela, w niektórych przypadkach pomóc może skanowanie kanałów. - Po pojawieniu się serwisu TVP 4K cześć odbiorników wymagała ponownego strojenia kanałów - robi się to automatycznie poprzez wyszukanie kanałów na nowo za pomocą  pilota danego odbiornika TV. W zakresie emisji MUX 3 nic nie zmienialiśmy podczas refarmingu więc ostatnie problemy z odbiorem sygnałów mogą być spowodowane rekonfiguracją  Transport Stream (TS) i koniecznością ponownego strojenia kanałów na odbiorniku TV. Jeżeli chodzi o zawartość i jakie kanały w ramach jakiego MUX'a przez nas są emitowane to już jest zależne od nadawcy i my musimy się do tego dostosować. Jeśli skanowanie nie pomoże to rekomendujemy wizytę instalatora i sprawdzenie odbiorczego systemu antenowego - proponuje Sobucka.

Gdyby MUX-3 przeszedł na DVB-T2 nie byłoby problemów?

Pierwotnie MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 miał przejść na standard DVB-T2 i kodek HEVC. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji poprosił prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, aby w związku z wojną na Ukrainie, multipleks mógł dłużej nadawać w starym standardzie DVB-T. UKE na to się zgodził i głównie kanały TVP mogą nadawać w starym standardzie nawet do końca 2023 roku. Problemy z odbiorem stacji MUX-3 pojawiały się już wcześniej, dlatego latem uruchomiono duble TVP1, TVP2 i TVP Info w ramach MUX-6, dostępnego w DVB-T2/HEVC. W związku ze startem TVP 4K, transmitującym mecze mundialu, usunięto kopie tych stacji. Mogą już nie powrócić, bo TVP rozważa przeniesienie TVP Kultura i TVP Kobieta z MUX-8 na MUX-6 .

Szymon, który instaluje anteny naziemne w województwie lubuskim twierdzi, że stary standard naziemny to główna przyczyna problemów. - Problemów z odbiorem MUX-3 można się doszukiwać w tegorocznych zmianach w nadawaniu. Przystosowano siatkę nadajników pod emisję w DVB-T2 – często zwiększono moce obecnych emisji lub uruchomiono dodatkowe lokalizacje. Multipleksy w DVB-T2/HEVC mogą być emitowane na tej samej częstotliwości (sieć SFN) na znacznie większym obszarze niż w DVB-T, więc z nimi na ogół problemu nie ma – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Jego zdaniem emisja w DVB-T2 rozwiązałaby problem. Sęk w tym, że TVP nie informuje kiedy zmieni standard. - Z powodu ograniczeń emisji w DVB-T bywa tak, że na pewnych obszarach nadajniki MUX-3 same siebie zakłócają. To powoduje, że odbierany sygnał może być podatny na wszelkie zmiany pogody lub propagacji, rozchodzenia się fal, zwłaszcza na antenach o małej kierunkowości - odbierających kilka nadajników MUX-3 o podobnym poziomie sygnału. To degraduje inne istotne parametry odbioru, np. współczynnik błędu modulacji MER czy bitowej stopy błędów BER – a te są do odczytania głównie na urządzeniach pomiarowych lub zaawansowanych tunerach telewizyjnych – zauważa Szymon.

Więcej pracy przy instalacji anteny

Czy emisja w starym standardzie utrudnia poprawną instalację anteny? - Są miejsca, gdzie niestety tak. Problemy są na przykład w Zielonej Górze, gdzie miejscowo trzeba stosować osobną antenę do miejskiego doświetlenia MUX-3 i osobną na pozostałe multipleksy z głównego obiektu nadawczego.  Wynika to ze wzajemnych zakłóceń i wtedy trzeba stosować tłumiki wycinające ten multipleks przy jednej z anten - przekonuje instalator.

Zobacz także: Naziemna telewizja nie działa? Są miejsca, gdzie można oglądać 100 stacji

Za oknami mamy już zimową pogodę, a warunki atmosferyczne też mają wpływ na odbiór naziemny. Fakt, że liści nie ma już na drzewach tutaj nie pomoże. - W zimie zauważalne są częstsze anomalie propagacyjne. Częściej jest albo tropo, które pozwala na odbiór dalekich stacji radiowych lub telewizyjnych albo wręcz przeciwnie. Sygnał słabnie tymczasowo i jest gorszy od tego, który odbieramy stale. Latem rzadziej spotyka się takie skoki propagacyjne, a mając wysoki zapas sygnału, nie zauważa się żadnych zmian propagacji czy pogody - tłumaczy Szymon.

Dołącz do dyskusji: Problemy z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej. Kłopoty z działaniem m.in. TVP1 i TVP Sport

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melinda
Oj ..tyle szamba wpompowali że aż poszły kable :( Smuteczek
odpowiedź
User
Krotek
Nie stało nic nie oglądam TVP..
odpowiedź
User
Seba
Narzekanie na coś co miało być dawno wyłączone... tylko w PL
odpowiedź