SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przygotowania do zmiany standardu MUX-3. „Krótkie okna na prace techniczne”

Do końca roku MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej musi zmienić standard. - Od strony technicznej jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia zmiany emisji MUX-3 na standard DVB-T2/HEVC - zapewnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, p.o. dyrektora biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Wymiana anten na maszcie w Rykach, fot. EmitelArticle

Od końca marca do końca czerwca 2022 roku na DVB-T2/HEVC przeszły MUX-1 (Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Fokus TV, TTV, Antena HD, TVP ABC, TV Trwam), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box).

Zmianie towarzyszył refarming pasma 700 MHz, czyli operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Miało to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby budowy sieci mobilnej w standardzie 5G.

Emitel informował wówczas, że w realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 ekspertów, a prace pochłonęły ponad 130 tysięcy roboczogodzin. Uczestniczyło w nich około 300 pracowników z 40 firm zewnętrznych z Polski i zagranicy. Zainstalowano 319 nowych nadajników DVB-T2 oraz ponad 100 układów sumowania mocy, 95 nowych systemów antenowych, w tym kilkanaście ważących do kilku ton wielopiętrowych systemów szczytowych zostało umieszczonych na najwyższych w Polsce masztach na wysokości powyżej 300 m. Wykonano także blisko 20 specjalistycznych wzmocnień konstrukcji stalowych (maszty, wieże) w celu przygotowania konstrukcji do instalacji nowych systemów antenowych. Na potrzeby budowy nowych obiektów wykorzystano 240 ton stali.

- Projekt refarmingu był olbrzymim wyzwaniem zarówno pod względem technicznym jak i biznesowym ponieważ pochłonął istotne nakłady inwestycyjne a sam projekt realizowany był w okresie pandemii, kiedy pojawiało się wiele problemów, które trudno było przewidzieć - wspomina Sobucka.

„Nie możemy tak po prostu wyłączyć telewizji”

Obecnie w starym standardzie spośród ogólnopolskich multipleksów nadają jeszcze MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) oraz MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV i telewizja WP). Nowy MUX-6 od początku jest nadawany w DVB-T2/HEVC (TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Alfa TVP i Belsat).

Przed rokiem prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zdecydował, że MUX-3 może nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku w związku z wojną na Ukrainę. Kolejne przesunięcie migracji do DVB-T2/HEVC nie jest planowane. Nastąpi prawdopodobnie późną jesienią. Po wyborach parlamentarnych i przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas widzowie ze starszymi dekoderami lub telewizorami stracą dostęp do głównych kanałów TVP, jak to miało miejsce przed rokiem ze stacjami typu TVN czy Polsat.

Dzięki przejściu na DVB-T2/HEVC kanały TVP3 i TVP Historia będą nadawane drogą naziemną w wysokiej rozdzielczości. Telewizja Polska zyska też miejsca na dodatkowe stacje w ramach MUX-3 albo będzie mogła powrócić do planów regularnej emisji TVP 4K.

- Abstrahując od konieczności zwolnienia pasma 700Mhz, przejście na standard DVB-T2/HEVC to ogromny skok jakościowy, na którym skorzystali przede wszystkim widzowie. Domknięciem całego procesu będzie migracja do nowego standardu programów nadawanych na Multipleksie 3. Decyzja odnośnie terminu przełączenia nie należy jednak do Emitel a do właściciela tego multipleksu, tj. Telewizji Polskiej. Na tym etapie nie ma jeszcze uzgodnionej precyzyjnej daty przełączenia, jesteśmy w stałym kontakcie z naszym klientem i jak tylko takie decyzje zapadną to będą one odpowiednio wcześniej komunikowane – tłumaczy przedstawicielka Emitela.

Zmiany nie będą uciążliwe dla widzów

Migracja MUX-3 do DVB-T2/HEVC będzie łatwiejsza niż zmiana standardu kilku multipleksów jednocześnie. - Obecnie zarządzanie równoległymi emisjami w starym i nowym standardzie stanowi dla nas pewne wyzwanie operacyjne.  Od strony technicznej jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia zmiany emisji MUX-3 na standard DVB-T2/HEVC. Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że pracujemy „na żywym organizmie”, co w praktyce oznacza, że nie możemy tak po prostu wyłączyć telewizji i wprowadzić zmian. Musimy więc działać, wykorzystując krótkie okna na prace techniczne w uzgodnieniu z TVP i zaplanować prace tak aby były jak najmniej uciążliwe dla widzów - tłumaczy Sobucka.

Nie zdradza o jakie prace techniczne dokładnie chodzi. Z wykazu Emitela wynika, że tylko w ciągu najbliższych dwóch tygodni zaplanowano przerwy konserwacyjne w pracy MUX-3 w obiektach Komańcza, Męcina, Jastrzębiec, Olszanica, Solina, Gniezno, Wołkowyja, Rzepedź, Włodawa, Majdan, Drołtowice, Polana, Czarna, Cisna, Zahoczewie, Zatwarnica, Lutowiska, Ustrzyki Dolne (20 lipca), Radom, Kamieńsk, Czyże, Kłodzko (21 lipca), Grzywacz, Żywiec, Ciechanów, Sieciechów, Hrubieszów (25 lipca), Wrocław, Szczuczyn, Zielona Góra (26 lipca), Szymbark, Pruchnik, Leżajsk, Plechów, Różan, Szczawnica, Legnica, Krościenko, Radom (27 lipca) i Białystok (28 lipca). W niektórych lokalizacjach konserwacje dotyczą tylko MUX-3, w innych także pozostałych multipleksów.

W zależności od lokalizacji, będą przeprowadzane w godzinach nocnych, porannych lub do godz. 14.

Dołącz do dyskusji: Przygotowania do zmiany standardu MUX-3. „Krótkie okna na prace techniczne”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Bylbym za tym,zeby MUX3 mozliwie jak najszybciej przeszedl na DVB-T2 /HEVC.
odpowiedź
User
LoL
ciekawe jak będzie ta zmiana przeprowadzona. Wszystkie MUX3 jednocześnie? czy jak poprzednim razem - najpierw Zachód, za 2 mies centralna Polska a na końcu (jak zwykle) " Polska B" w okolicach Bożego Narodzenia
odpowiedź
User
Sierpc
Nadal nie rozumiem regionalizacji mux-3 i DAB+, bo z tego samego nadajnika odbieram słabszy sygnał w FM z RDS=em, niż trzykrotnie mocniejszy w DAB+.
odpowiedź