SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE oceni czy Polsat „rażąco nie naruszył decyzji rezerwacyjnej” multipleksu

Urząd Komunikacji Elektronicznej zajmuje się wnioskiem należącej do Cyfrowego Polsatu spółki Info-TV-FM o przedłużenie rezerwacji MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Nadaje na tym multipleksie sześć powiązanych ze sobą kanałów, a powinien o jeden mniej. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE informuje Wirtualnemedia.pl, że w postępowaniu Prezes Urzędu oceni czy nie doszło do rażącego łamania postanowień decyzji rezerwacyjnej.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Formalnie nadawcą MUX-4 jest spółka Info-TV-FM, która w 2012 roku została przejęta przez Cyfrowy Polsat. Multipleks miał być przeznaczony do emisji kanałów na telefony komórkowe w standardzie DVB-H.

Technologia szerzej na świecie się nie przyjęła i Polsat ponad dekadę temu uruchomił multipleks z kodowanymi kanałami w standardzie DVB-T. Z czasem przestał go promować i nie informował o tym, ilu ma naziemnych abonentów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że było to kilkanaście tysięcy osób, co przy paru milionach klientów satelitarnych platformy cyfrowej Polsat Box, jest bardzo skromnym wynikiem.

Rok temu rozpoczął się w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. MUX-4 został nim objęty, a TV Mobilna nie zaoferowała na czas dekoderów obsługujących DVB-T2/HEVC. Cyfrowy Polsat zdecydował o „wygaszeniu” pakietu. Po kilku miesiącach sprawą zainteresował się UKE.

Latem Polsat Box rozpoczął sprzedaż pakietu naziemnego. Obecnie w skład MUX-4 wchodzą: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, Wydarzenia24, Eurosport 1, Eurosport 2, TVN Turbo, TVN Style, TVN24, a także stacje radiowe: RMF FM, RMF Maxx, Antyradio, Muzo.fm, Radio Zet, Radio Złote Przeboje, Radio Plus, Vox FM, Tok FM, Rock Radio, Eska Rock, Radio Wielkopolska, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Rekord FM Radom, Radio Kolor, Radio Kaszëbë i Radio Jasna Góra.  

Zbyt dużo kanałów Polsatu na multipleksie?

W piątek informowaliśmy, że zgodnie z decyzją rezerwacyjną Info-TV-FM musi oferować kanały od 16 unikalnych dostawców. Z dokumentu podpisanego przez ówczesną prezes UKE Annę Streżyńską w 2009 roku wynika też, że „żaden z dostawców audiowizualnych usług medialnych, w tym nadawców w rozumieniu ustawy o radiofonii i telewizji oraz żaden z podmiotów z nim powiązany, nie może przekroczyć maksymalnego poziomu udziału programów radiofonicznych lub telewizyjnych w sygnale multipleksu powyżej 50 proc.”.

Choć Polsat niekodowaną emisję kanału Wydarzenia24 nazywa eksperymentalną, to łącznie jest nadawcą sześciu spośród 11 kanałów telewizyjnych. Są to: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Wydarzenia 24 i przejęte w ostatnich latach Eleven Sports 1 oraz Eleven Sports 2. Po przejęciu Eurozetu przez Agorę, jest też problem z dotrzymaniem zapisu o „co najmniej 16 unikalnych dostawcach”.  Chyba, że Polsat liczy każdą spółkę, jako oddzielnego dostawcę. Wniosek Info-TV-FM o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej o 10 lat wpłynął do UKE na początku grudnia 2022 roku.  

Czy Info-TV-FM/Cyfrowy Polsat nie przekroczył liczby kanałów powiązanych ze sobą, które może nadawać? UKE podejmie w tej sprawie jakieś działania? - Zgodnie z art. 116 ust. 8 Prawa Telekomunikacyjnego, w ramach postępowania o rezerwację częstotliwości na kolejny okres, Prezes UKE będzie badał m.in. czy nie zostały rażąco naruszone postanowienia obowiązującej decyzji rezerwacyjnej - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Cyfrowy Polsat nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie. Firma mogłaby złożyć wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoliłaby jej na zwiększenie odsetka własnych stacji na multipleksie. Niedawno podobny wniosek złożyła Telewizja Polska. Po dołączeniu Alfa TVP i Belsat w ramach MUX-6 nadaje dziewięć kanałów, a zgodnie z decyzją rezerwacyjną nie powinno ich być więcej niż osiem.

Nadawcy zainteresowani nadawaniem na multipleksach

Przedstawiciel jednego z nadawców telewizyjnych twierdzi, że pasmo zajmowane przez MUX-4 powinno zostać uwolnione. – Polsat ma dziewięć niekodowanych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Wydarzenia 24 i Nowa TV), multipleks eksperymentalny w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu i zachowuje kodowany MUX-4, który mógłby posłużyć lepiej Polakom. Zyskaliby dostęp do kolejnych kanałów niekodowanych. Obecnie tylko nieliczni mają dostęp do kodowanych kanałów. Wiele stacji chce zyskać miejsca na multipleksach. UKE powinien zdawać sobie z tego sprawę, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisać konkursy – ocenia nadawca, który pragnie zachować anonimowość.

W ostatnich nieformalnych konsultacjach KRRiT dotyczących zwolnionych przez Telewizję Polską miejsc na MUX-8 pojawiło się kilkanaście propozycji kanałów telewizyjnych, które są gotowe nadawać naziemnie. Taki zamiar deklarują m.in. nadawcy Red Carpet TV, TV Republika, TV  MN i Grupa MWE. W konkursie raczej nie wezmą udziału wPolsce.pl, Stars.tv, ani Telewizja Puls.

- Telewizja Puls aktywnie przygląda się sytuacji rynkowej i możliwości rozwoju swojej oferty. Niestety, liczba zmiennych i niewiadomych mocno utrudnia planowanie działań. Przypomnijmy również, że w 2022 r. – w ostatniej chwili – zmieniono plan przeprowadzenia refarmingu, co mocno zachwiało zasadami rynku. Między innymi dlatego nie zdecydowaliśmy się na wzięcie udziału w ogłoszonych konsultacjach dotyczących zagospodarowania MUX-8 - mówi Wirtualnemedia.pl Mariusz Kołodziejski, dyrektor ds. technicznych w Telewizji Puls.

Ostatni konkurs na miejsce w ogólnopolskim multipleksie odbył się dwa lata temu, kiedy koncesję na MUX-1 utraciła ATM Rozrywka. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

Dołącz do dyskusji: UKE oceni czy Polsat „rażąco nie naruszył decyzji rezerwacyjnej” multipleksu

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A ja
Na swoim dekoderze dvbt2 hevc nie mam żadnego programu grupy TVN czy Polsat, żadnego. Są za to oprócz tvp eska, polo tv i oczywiście tv trwam.
odpowiedź
User
CzasNaDobreZmiany
Na zagospodarowanie MUX4 powinien zostać ogłoszony otwarty konkurs. Czas skończyć z fikcją tzw. telewizji mobilnej i blokowania przez Polsat częstotliwości. Dodatkowo czas pomyśleć o przepisach antykoncentracyjnych (jak we Francji) w stosunku do takich nadawców jak Polsat, którzy kontrolują dziś 8 kanałów (!!!) w MUX1/2/8.
odpowiedź
User
Zapol
Oglądajmy, wszystkich nadawców, ale sprawdzajmy wiarygodność informacji. Bo komuś zależy aby nam Polakom zrobić wodę z mózgu.
odpowiedź