SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w multipleksie eksperymentalnym TVP

Na kanałach TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Nauka i TVP Kultura nadawanych na multipleksie eksperymentalnym Telewizji Polskiej dodano cyfrowe napisy. W przypadku niektórych nadajników zmieniono parametry FEC i GI.

Do m.in. kanału TVP Nauka dołączono cyfrowe napisyDo m.in. kanału TVP Nauka dołączono cyfrowe napisy

Strona "Naziemna Telewizja Cyfrowa - informacje" tłumaczy, że taka zmiana parametrów może niekorzystnie wpływać na odbiór multipleksu, ale zwiększa jego pojemność. Ostatnio do multipleksu eksperymentalnego dołączyły kanały TVP Kobieta i TVP Kultura.

Były nadawane w MUX-8, ale nadawca publiczny zdecydował, że nie będzie dalej zajmował miejsc na tamtym multipleksie. Kontynuował współpracę z Emitelem w tym zakresie jedynie w okresie świątecznym, aby nie narażać widzów na zamieszanie.

Od 14 stycznia drogą naziemną, TVP Kobieta i TVP Kultura są dostępne tylko na multipleksie eksperymentalnym, który 1 lutego oficjalnie zostanie przekształcony w MUX-6.

Problemy z odbiorem MUX-6

Po tym jak duble TVP Kobieta i TVP Kultura zniknęły z MUX-8, Telewizja Polska uruchomiła specjalną infolinię dla widzów, którzy mają problemy z odbiorem. (+48 601-600-143). Dostęp do tych stacji mogli utracić widzowie, którzy nie mają telewizorów lub dekoderów obsługujących standard DVB-T2/HEVC. To właśnie w nim nadawane są stacje z MUX-6. Część widzów skarżących się na problemy może nie znajdować się w zasięgu szóstego multipleksu. Dociera on do 90 proc. populacji Polski, a MUX-8 do 97 proc. Zasięg szóstego multipleksu prawdopodobnie zostanie zwiększony w najbliższych miesiącach.

- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował w październiku Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Wiosną Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna rozpisać konkurs na dwa miejsca zwolnione przez TVP w MUX-8. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce we wrześniu, kiedy TVP ABC opuści MUX-1. Nadawca publiczny nie występował do UKE o zachowanie rezerwacji dla dziecięcego kanału. TVP ABC zostanie przeniesiony do MUX-6 lub MUX-3, który do końca 2023 roku musi przejść na standard DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w multipleksie eksperymentalnym TVP

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SłabyZasięg
Ten deklarowany zasięg 90% i 97% to jest chyba tylko na papierze. Sporo osób ma problemy z odbiorem tych MUXów. W moim województwie moc MUX6 to 50kW, gdzie MUX1/2 mają 100kW, a MUX3 - 110 kW. Dobry odbiór mają tylko osoby mieszkające bliżej nadajnika.
odpowiedź
User
Frte
Dykta kiedy się pluje mówi, że pada deszcz, tak mniej więcej wygląda ta relacja.
odpowiedź
User
RussianStupidity
Dykta kiedy się pluje mówi, że pada deszcz, tak mniej więcej wygląda ta relacja.


To prawdopodobnie prymitywny skrypt (albo ruski troll nie potrafiący poprawnie sklecić zdania po polsku). Podobne bezsensowne komentarze pojawiają się zawsze pod artykułami ze słowem kluczowym TVP.
odpowiedź