SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwa wnioski w konkursie dotyczącym MUX-8

Tylko jedna firma może otrzymać koncesje na nadawanie w ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. - Na ogłoszenie MUX 8 złożono dwa wnioski spółki Red Carpet TV Sp z o.o. z siedzibą w Warszawie. Przygotowywana jest lista wnioskodawców - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Katkowska, aspirant w Departamencie Regulacji Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)Article

Na początku roku MUX-8 opuściły TVP Kultura HD i TVP Kobieta, które wchodzą obecnie w skład MUX-6. Aktualnie  za pośrednictwem ósmego multipleksu są dostępne: Nowa TV, Zoom TV, WP i Metro. MUX-8 może pomieścić jeszcze jeden kanał w wysokiej rozdzielczości (HD) i jeden w standardowej (SD) lub trzy stacje w SD. W lutym przewodniczący KRRiT rozpoczął nieformalne konsultacje w sprawie przyszłego konkursu. Zaproponowano w nich 14 kanałów telewizyjnych. KRRiT zdecydowała, że w konkursie wyłoni trzy wyspecjalizowane kanały, nadawane w standardowej rozdzielczości.

Do udziału zgłosiły się Telewizja Polsat, która zaproponowała stację informacyjną W24 i Red Carpet Media Group z trzema propozycjami kanałów filmowo-serialowych. Tych ostatnich wniosków nie rozpatrywano, bo dotyczyły rozszerzenia koncesji, a nie jej udzielenia. Tylko Polsat, który chce połączyć W24 z kanałem Wydarzenia 24, dostępnym eksperymentalne w ramach MUX-4, złożył poprawny wniosek. KRRiT ponownie opublikowała ogłoszenie. Tym razem dotyczące dwóch miejsc w MUX-8. W międzyczasie Polsat zgłosił W24 w postępowaniu dotyczącym MUX-1 i wygrał ten konkurs.

Jakie kanały mogą trafić do MUX-8?

Kilka dni temu informowaliśmy, że Red Carpet Media Group złożyła wnioski dotyczące kanału serialowo-filmowego RCTV i filmowo-dokumentalnego CTV9. - Złożyliśmy dwa wnioski na MUX-8. Jeden dotyczy proponowanego już wcześniej kanału filmowo-serialowego z dużą zawartością programów poświęconych show-biznesowi. Drugi kanał to program filmowo-dokumentalny, z zawartością filmów i seriali fabularnych oraz filmów dokumentalnych -  stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group. Termin na składanie wniosków upłynął 9 października. Tym samym wnioski RCMG są jedynymi. 

Jego firma wnioskowała także o koncesję dla Red Carpet Plus w MUX-1. KRRiT uznała, że jedynie wniosek W24 był dobrze przygotowany. Wnioski RCMG i Grupy MWE miały nie zadowalać regulatora m.in. z powodu nieprecyzyjnych informacji o finansowaniu. Koszt koncesji w MUX-8 to blisko 14 mln zł za koncesję i ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Red Carpet Media Group zapewnia, że informacje o finansowaniu znajdują się we wniosku. - Źródła oraz sposób sfinansowania przedsięwzięcia, jaki został przedstawiony, są elementami wniosku koncesyjnego i podlegają ocenie KRRiT - powiedział Kułak. Jeśli RCMG otrzyma koncesje, to KRRiT może rozpisać jeszcze jeden konkurs dotyczący ostatniego wolnego miejsca w MUX-8.

MUX-8 mało atrakcyjny dla nadawców

Jeszcze kilka miesięcy temu zainteresowanie MUX-8 deklarowały m.in. Grupa MWE i TVS. - Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu - tłumaczył po rezygnacji z konkursu Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Podobną decyzję podjęła TVS. - Byliśmy wstępnie zainteresowani, ale po szerszych analizach ostatecznie nie złożyliśmy wniosku - wyjaśnił nadawca.

MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, a pozostałe multipleksy w UHF. W przypadku wielu widzów oznacza to konieczność zainstalowania bardziej rozbudowanej instalacji antenowej, a więc realny zasięg tego multipleksu niż mniejszy. Telewizja WP i Nowa TV po rozpoczęciu nadawania w 2016 roku w ramach MUX-8 zainwestowały dużo w programy newsowe, które nie przyniosły stacjom znaczącej oglądalności i zostały szybko zlikwidowane. Zoom TV nadal nie jest rentowny. Emisja ósmego multipleksu odbywa się w przestarzałym standardzie DVB-T, dlatego stacje nie są nadawane w jakości HD. Na razie nie ma terminu migracji MUX-8 do DVB-T2/HEVC i wysokiej rozdzielczości. 

Dołącz do dyskusji: Dwa wnioski w konkursie dotyczącym MUX-8

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Mam nadzieję że KRRiT przyzna te dwa miejsca nadawcy Red Carpet TV. Innego wyjścia nie widzę. Kolejnym krokiem niech będzie przeniesienie stacji z MUX 8 na odebrany Polsatowi MUX 4 na pasmo UHF.
odpowiedź
User
Antek
Jakby ogłosili, ze w przyszłości ten mux zostanie przeniesiony na UHF, to szybko by się chętni znaleźli..
odpowiedź
User
Nieaktualne
Jakby ogłosili, ze w przyszłości ten mux zostanie przeniesiony na UHF, to szybko by się chętni znaleźli..


Niestety konkurs na slot po TVP ABC w MUX1 pokazał, że i tam chętnych było tyle co kot napłakał.
odpowiedź