SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP nie przedłuży umowy na MUX-8? „Nie pomieszczą kanałów”

Choć 21 grudnia br. kończy się umowa Telewizji Polskiej z Emitelem w sprawie emisji kanałów nadawcy publicznego na MUX-8, to wciąż nie doszło do jej przedłużenia. Były menadżer TVP odpowiadający za sprawy techniczne przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że możemy mieć do czynienia ze strategią negocjacyjną.

W skład MUX-8 wchodzi m.in. kanał TVP KobietaArticle

Multipleks ósmy naziemnej telewizji cyfrowej pojawił się w 2016 roku. TVP długo jednak zwlekała z rozpoczęciem nadawania na nim swoich kanałów. MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF (pozostałe multipleksy w UHF) i często w polaryzacji pionowej (pozostałe multipleksy częściej w poziomej). W wielu lokalizacjach może się to wiązać z koniecznością używania do odbioru bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. 21 grudnia 2018 roku TVP ostatecznie zawarła 4-letnią umowę z Emitelem na emisję swoich kanałów.

„Wszelkie zmiany są dokonywane pod kątem zwiększenia dostępności dla widzów”

Obecnie w ramach MUX-8 są nadawane TVP Kultura i TVP Kobieta, a także stacje komercyjne:  Nowa TV, Metro, WP TV i Zoom TV. Poza TVP Kultura wszystkie kanały są dostępne jedynie w standardowej rozdzielczości. Do końca umowy zostało nieco ponad półtorej miesiąca, a wciąż nie podpisano nowej. Czy TVP rozważa rezygnację z nadawania TVP Kultura i TVP Kobieta w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej? - Telewizja Polska efektywnie zarządza miejscem na multipleksach i dostosowuje dostępne częstotliwości do własnej oferty. Wszelkie zmiany są dokonywane pod kątem zwiększania dostępności dla widzów oraz zagospodarowywania wszystkich dostępnych częstotliwości i uporządkowania pasma telewizyjnego - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Niedawno Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję w sprawie rezerwacji na potrzeby TVP MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Już teraz są tam nadawane: TVP World HD, TVP Nauka HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD, TVP Polonia HD oraz duble TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD. Te ostatnie pewnie znikną, ale 20 listopada br. rusza okolicznościowy kanał TVP 4K i będzie nadawany do końca mundialu.

Zabraknie miejsca dla kanałów TVP?

Były menadżer TVP odpowiedzialny za sprawy techniczne przypuszcza, że wciąż może dojść do porozumienia. – Nie pomieszczą kanałów w przyzwoitej jakości obrazu i dźwięku. Zwłaszcza, że nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zwiększył liczbę stacji dostępnych naziemnie, wprowadzając TVP Polonia i TVP World. Uruchomiono też TVP Nauka. Chyba, że o czymś nie wiemy i Telewizja Polska chce na przykład połączyć kanały ze swojego portfolio w ramach oszczędności. Bardziej prawdopodobne, że sondowanie rezygnacji z MUX-8 to straszak negocjacyjny, żeby Emitel obniżył cenę – ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. Sam operator w tej sprawie odsyła do TVP.

Jeśli TVP zrezygnuje z MUX-8, to zostanie jej tylko wspomniany wcześniej MUX-6 i MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia), który może do końca przyszłego roku nadawać w przestarzałym standardzie DVB-T, niepozwalającym na dodanie nowych stacji do tego multipleksu w jakości HD. Były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaproponował, żeby TVP w zamian za MUX-6 zrezygnowała z miejsca dla TVP ABC w MUX-1. Może tak się stać we wrześniu 2023 roku.

W 2024 roku ma wystartować regularna emisja TVP 4K, co oznacza mniej miejsca na multipleksach. TVP, która od początku narzekała na nadawanie MUX-8 w paśmie VHF może oczywiście poczekać na jego ewentualne przeniesienie do pasma UHF. Były szef KRRiT proponował, żeby stacje z ósmego multipleksu przenieść do MUX-5, a zwolnione pasmo przekazać na cyfryzację radia. Decyzja w tej sprawie nie jest jednak pewna, bo UKE sceptycznie patrzy na zastąpienie emisji FM przez DAB+. Obecnie Urząd analizuje propozycję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dołącz do dyskusji: TVP nie przedłuży umowy na MUX-8? „Nie pomieszczą kanałów”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
Po przekazaniu TVP całego MUX6 obok wcześniej przekazanego MUX3 sloty TVP z mux 8 ale też slot po TVP ABC z MUX1 powinny być wystawione w konkursie na nowe zagospodarowanie z zastrzeżeniem że nie mogą zostać przejęte przez nadawców o już rozbudowanej ofercie naziemnej czyli Polsatu i TVN.
Jednocześnie powinny zapaść decyzje co do nowego zagospodarowania MUX4 z ww ograniczeniami.
odpowiedź
User
Adam
Niech nie przedłużają i tak nie oglądam same kłamstwa
odpowiedź
User
oXo
W przypadku wykręcenia takiego numeru TVP powinna bezpowrotnie stracić miejsce w MUX-8 (i rozpisany nowy konkurs dla chętnych NOWYCH nadawców). TVP powinny wystarczyć te MUXy, które ma (MUX-3, MUX-6). Daje to miejsce na ok. 16 kanałów HD (ile jeszcze powtórkowych stacji oni chcą tworzyć?)
odpowiedź