SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwa kanały TVP zmienią multipleks? „Miejsce dla tych anten jest zabezpieczone”

Niecały miesiąc przed końcem umowy Telewizji Polskiej z Emitelem w sprawie emisji kanałów nadawcy publicznego w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, nadal nie doszło do porozumienia. Centrum Informacji TVP zapewnia Wirtualnemedia.pl, że miejsce dla TVP Kultura HD i TVP Kobieta jest zabezpieczone.

Kanał TVP Kobieta jest nadawany z MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowejKanał TVP Kobieta jest nadawany z MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej

MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczął działalność w 2016 roku. TVP może nadawać tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden w wysokiej rozdzielczości i jeden w SD. Telewizja publiczna długo jednak zwlekała z wykorzystaniem pasma. Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF (pozostałe w UHF) i często w polaryzacji pionowej (innej najczęściej w poziomej). Wielu odbiorców, aby oglądać nadawane tam kanały, musi rozbudować instalację antenową.

Telewizja Polska dopiero 21 grudnia 2018 roku zawarła z Emitelem umowę dotyczącą emisji swoich stacji w ramach MUX-8. Porozumienie podpisano na cztery lata, więc za chwilę przestanie obowiązywać. Emitel w listopadzie br. złożył wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę rezerwacji. Jeśli TVP zrezygnuje z emisji w ósmym multipleksie, miejsca nadawcy publicznego mogą zostać rozdysponowane w drodze konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pomiędzy zainteresowanych komercyjnych graczy. - Do UKE wpłynął wniosek od spółki Emitel ws. zmian w decyzji rezerwacyjnej dla MUX8. Poddajemy go właśnie konsultacjom – informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Szerzej sprawy nie chce komentować Emitel, który wciąż może jeszcze porozumieć się z TVP. - Potwierdzamy, że złożyliśmy wniosek w UKE, jednak ze względu na prowadzone  rozmowy biznesowe nie możemy przybliżyć szczegółów.  O wszystkich decyzjach związanych z emisja programów na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej będziemy informować gdy tylko będzie to możliwe – tłumaczy Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy operatora.

TVP Kultura HD i TVP Kobieta zastąpią TVP 4K?

 Niedawno Telewizja Polska otrzymała decyzję rezerwacyjną, dzięki której jej dotychczasowy multipleks eksperymentalny stanie się regularnym. Na razie w MUX-6 nie ma miejsca na nowe stacje. Nadaje tam okolicznościowy kanał TVP 4K, ale ma zniknąć z multipleksu 18 grudnia, a więc kilka dni przed wygaśnięciem umowy TVP i Emitela w sprawie MUX-8. Mogą tam wówczas trafić TVP Kultura HD i TVP Kobieta. Przed mundialem w Katarze w MUX-6 były dostępne także duble TVP1, TVP2 i TVP Info, ale są nadawane w MUX-1, więc nie ma potrzeby ich powtarzania. W skład multipleksu wchodzą jeszcze TVP World, TVP Polonia, TVP Nauka i TVP Dokument.

- Miejsce na multipleksach cyfrowych dla anten TVP Kultura HD i TVP Kobieta jest zabezpieczone w ramach zasobów, którymi dysponuje TVP. O wszelkich zmianach związanych z zarządzeniem miejscami na multipleksach Telewizja Polska informuje na bieżąco - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

W przyszłym roku cały MUX-8 może zostać przeniesiony do pasma przewidzianego dla MUX-5 w zakresie UHF. Po propozycji byłego przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego sprawę analizuje UKE. Wówczas pasmo MUX-8 trafiłoby na potrzeby cyfryzacji radia i posłużyłoby kolejnym multipleksom DAB+.

Dołącz do dyskusji: Dwa kanały TVP zmienią multipleks? „Miejsce dla tych anten jest zabezpieczone”

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
wielkie mi aj waj skoro się dogadają w ostatniej chwili
odpowiedź
User
Pawel
Zasadne jest przeniesienie programów z MUX8 - VHF na UHF ponieważ niektórzy mają problem z ich odbiorem lub takowego wogole nie mają.
odpowiedź
User
D
Już czas na zmianę nazwy mux 8 na mux 7 bo mamy 6 multipleksów na UHF i właśnie ten jeden na VHF. Nazwa mux 8 miała sens dopóki za Tuska Polska sama (bez nacisku Unii Europejskiej) nie sprzedała częstotliwości multipleksu 7 na UHF telefoniarzom.
odpowiedź