SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dwa kanały TVP zmienią multipleks? „Miejsce dla tych anten jest zabezpieczone”

Niecały miesiąc przed końcem umowy Telewizji Polskiej z Emitelem w sprawie emisji kanałów nadawcy publicznego w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, nadal nie doszło do porozumienia. Centrum Informacji TVP zapewnia Wirtualnemedia.pl, że miejsce dla TVP Kultura HD i TVP Kobieta jest zabezpieczone.

Kanał TVP Kobieta jest nadawany z MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej Article

MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej rozpoczął działalność w 2016 roku. TVP może nadawać tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden w wysokiej rozdzielczości i jeden w SD. Telewizja publiczna długo jednak zwlekała z wykorzystaniem pasma. Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF (pozostałe w UHF) i często w polaryzacji pionowej (innej najczęściej w poziomej). Wielu odbiorców, aby oglądać nadawane tam kanały, musi rozbudować instalację antenową.

Telewizja Polska dopiero 21 grudnia 2018 roku zawarła z Emitelem umowę dotyczącą emisji swoich stacji w ramach MUX-8. Porozumienie podpisano na cztery lata, więc za chwilę przestanie obowiązywać. Emitel w listopadzie br. złożył wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę rezerwacji. Jeśli TVP zrezygnuje z emisji w ósmym multipleksie, miejsca nadawcy publicznego mogą zostać rozdysponowane w drodze konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pomiędzy zainteresowanych komercyjnych graczy. - Do UKE wpłynął wniosek od spółki Emitel ws. zmian w decyzji rezerwacyjnej dla MUX8. Poddajemy go właśnie konsultacjom – informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Szerzej sprawy nie chce komentować Emitel, który wciąż może jeszcze porozumieć się z TVP. - Potwierdzamy, że złożyliśmy wniosek w UKE, jednak ze względu na prowadzone  rozmowy biznesowe nie możemy przybliżyć szczegółów.  O wszystkich decyzjach związanych z emisja programów na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej będziemy informować gdy tylko będzie to możliwe – tłumaczy Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy operatora.

TVP Kultura HD i TVP Kobieta zastąpią TVP 4K?

 Niedawno Telewizja Polska otrzymała decyzję rezerwacyjną, dzięki której jej dotychczasowy multipleks eksperymentalny stanie się regularnym. Na razie w MUX-6 nie ma miejsca na nowe stacje. Nadaje tam okolicznościowy kanał TVP 4K, ale ma zniknąć z multipleksu 18 grudnia, a więc kilka dni przed wygaśnięciem umowy TVP i Emitela w sprawie MUX-8. Mogą tam wówczas trafić TVP Kultura HD i TVP Kobieta. Przed mundialem w Katarze w MUX-6 były dostępne także duble TVP1, TVP2 i TVP Info, ale są nadawane w MUX-1, więc nie ma potrzeby ich powtarzania. W skład multipleksu wchodzą jeszcze TVP World, TVP Polonia, TVP Nauka i TVP Dokument.

- Miejsce na multipleksach cyfrowych dla anten TVP Kultura HD i TVP Kobieta jest zabezpieczone w ramach zasobów, którymi dysponuje TVP. O wszelkich zmianach związanych z zarządzeniem miejscami na multipleksach Telewizja Polska informuje na bieżąco - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

W przyszłym roku cały MUX-8 może zostać przeniesiony do pasma przewidzianego dla MUX-5 w zakresie UHF. Po propozycji byłego przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego sprawę analizuje UKE. Wówczas pasmo MUX-8 trafiłoby na potrzeby cyfryzacji radia i posłużyłoby kolejnym multipleksom DAB+.

Dołącz do dyskusji: Dwa kanały TVP zmienią multipleks? „Miejsce dla tych anten jest zabezpieczone”

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Zasadne jest przeniesienie programów z MUX8 - VHF na UHF ponieważ niektórzy mają problem z ich odbiorem lub takowego wogole nie mają.
24 6
odpowiedź
User
D
Już czas na zmianę nazwy mux 8 na mux 7 bo mamy 6 multipleksów na UHF i właśnie ten jeden na VHF. Nazwa mux 8 miała sens dopóki za Tuska Polska sama (bez nacisku Unii Europejskiej) nie sprzedała częstotliwości multipleksu 7 na UHF telefoniarzom.
13 7
odpowiedź
User
Marcin
Skandal. Samowola państwowych stacji dyskryminując jednocześnie prywatnych. Państwo z dykty bez sprawiedliwości dla wszystkich...
14 8
odpowiedź