SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bez dodatkowych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie

Jeszcze w listopadzie miał wznowić działalność MUX-L3, ale nie działa do dziś. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki zapewnia Wirtualnemedia.pl, że emisja ruszy lada moment. Jednocześnie informuje, że z powodu inflacji nie będzie zabiegać o nadawanie multipleksu eksperymentalnego naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie.

W skład multipleksów Grupy MWE wchodzi m.in. muzyczny kanał Power TV W skład multipleksów Grupy MWE wchodzi m.in. muzyczny kanał Power TV

W skład MUX-L3 wchodziły kanały: Antena HD, Filmax, Junior Music, Nuta.TV, Nuta Gold, Power TV, Red Carpet, Stars.TV, TV Okazje, TV Puls, TV Puls 2, TVC i XtremeTV. Emisja multipleksu w Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie zakończyła się z końcem czerwca. Na początku lipca Grupa MWE zakończyła współpracę z firmą Emitel, która posiada m.in. nadajnik na Górze Kamieńsk niedaleko Radomska. Mieszkańcy tych okolic nie stracili  jednak dostępu do multipleksu.

Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaczęły docierać sygnały, że MUX-L3 jest emitowany z obiektu w miejscowości Amelin w gminie Radomsko. Gminy tej nie zapisano w decyzji rezerwacyjnej UKE dla MUX-L3. W połowie listopada multipleks zniknął z eteru, a UKE wszczął postępowanie wyjaśniające.

Kiedy powrót multipleksu?

Właściciel Grupy MWE wyjaśniał, że firma chciała postawić na własną infrastrukturę nadawczą. - Nie byłem właścicielem tej spółki, gdy wchodziła naziemna telewizja cyfrowa z multipleksami lokalnymi, ale moim zdaniem to ogromne przeoczenie. Wpisanie do rezerwacji częstotliwości dla telewizji lokalnej z Radomska gmin bez Radomska na liście to jakieś ogromne nieporozumienie. Pierwotna rezerwacja częstotliwości MUX-L3 została wydana tak jakby tylko pod obiekty Emitela i bardzo trudno jest nam budować niezależną sieć nadawczą bez drogiego monopolisty – tłumaczył dwa tygodnie temu Winnicki.

Grupa MWE i jej spółka MWE Teleport kupiły NTL Radomsko od TVN Grupy Discovery we wrześniu 2019 roku.  Prawo do uruchomienia multipleksów lokalnych mieli nadawcy, którzy byli dostępni w analogowej telewizji naziemnej. Multipleks lokalny NTL Radomsko wystartował w grudniu 2013 roku jako pierwszy w Polsce.

Dwa tygodnie temu przedstawiciel MWE sugerował, że emisja ruszy jeszcze w listopadzie, ale tak się nie stało. - Nadajnik i antena w Tomaszowie Mazowieckim są zamontowane i gotowe do pracy. Czekamy na uruchomienie łącza transmisji danych, które może ruszyć w każdej chwili - nawet dzisiaj. Czekamy równocześnie na wydanie pozwolenia radiowego na Częstochowę - tłumaczy Winnicki.

Nie będzie dodatkowych kanałów telewizyjnych w Warszawie

Grupa MWE posiada też MUX-L1 (Jelenia Góra, Lubań, Bolesławiec) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica, Kobierzyce). W październiku reaktywowała multipleks eksperymentalny w Katowicach, natomiast trzy tygodnie temu wznowił działalność MUX w Szczecinie. MWE posiadała też pozwolenie na emisję próbną w Warszawie, ale nigdy ona nie ruszyła. Firma miała problemy z pozyskaniem lokalizacji dla nadajnika.

Choć tamto pozwolenie wygasło, to dwa miesiące temu Winnicki zapowiadał, że Grupa MWE ponownie będzie ubiegać się o emisję w stolicy Polski. Tak się jednak nie stanie. - Nie planujemy nowych emisji eksperymentalnych ze względu na szeroko rozumianą inflacje, w tym w szczególności wysokie koszty energii elektrycznej oraz niepewną sytuację na rynku reklamy - mówi właściciel Grupy MWE w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Bez dodatkowych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Zamiast bawić się w multipleksy lokalne powinien zrobić jakąś platformę streamingową. Na wzór WP Pilot czy GoNET.
0 0
odpowiedź
User
Czaskoski
A po co Warszawsiokom naziemna im wystarczą parady lgbt jak chcą telewizji to niech Warszawsioki jadą do Berlina
0 0
odpowiedź
User
TT
Te całe multipleksy eksperymentalne to patalogia. Jak są częstotliwości, to czemu UKE/KRRiT nie ogłaszają konkursów na stałą emisję?
0 0
odpowiedź