SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operator multipleksów naziemnych w Polsce zaczyna testy z dronami

Emitel zakończył przygotowania do inauguracji projektu „Emitel Drone Labs”, mającego na celu przeprowadzenie testów dronów przemysłowych (np. kurierskich, medycznych, pomiarowych czy też bezpieczeństwa). Instalacja testowa została zlokalizowana na obiektach wysokościowych spółki na obszarze Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego.

Emitel zdecydował się także otworzyć swoje środowisko dla firm oraz start-up’ów rozwijających technologie UAV (unmanned aerial vehicle, czyli bezzałogowych statków powietrznych), które poszukują partnerów i możliwości przeprowadzenia testów własnych rozwiązań.

Zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej regulacjami, aby nad naszymi głowami mogły powstawać przestrzenie powietrzne integrujące loty statków bezzałogowych z załogowymi (tzw. U-Space’y), drony muszą działać w specjalistycznie zintegrowanej sieci i między innymi na bieżąco przekazywać informacje o swoim aktualnym położeniu do naziemnych odbiorników sygnału oraz do innych jednostek znajdujących się w locie na danym obszarze.

Infrastruktura Emitela może posłużyć sieci dronów

Jak zauważyła firma w komunikacie, ogólnopolska infrastruktura wysokościowa należąca do Emitel – maszty i wieże o wysokości przekraczającej 300 metrów, pozwalają na zbudowanie kompleksowego rozwiązania i pokrycie sygnałem całej powierzchni Polski.

- Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do wykonywania na szeroką skalę zadań, takich jak dostarczanie przesyłek kurierskich, transport medyczny, czy dokonywanie zautomatyzowanych pomiarów, to bardzo bliska przyszłość. Emitel włącza się w prace m.in. nad kreowaniem powietrznych przestrzeni typu U-Space. Celem testów jest podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji naszych specjalistów, co przybliży nas do komercjalizacji tego typu rozwiązań. Jesteśmy także otwarci na współpracę ze start-up’ami oraz bardziej doświadczonymi partnerami. Testy w ramach projektu Emitel Drone Labs będą odbywały się przy wykorzystaniu metod gwarantujących pełne bezpieczeństwo lokalnym społecznościom. To jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce – powiedział Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitela.

Jak napisali autorzy raportu „Burza. Rynek dronów w Polsce”, wydanym przez Fundację Instytut Mikromakro i Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, wizja miast przyszłości (Urban Air Mobility), w  których ludzie wykorzystują w  życiu codziennym drony na szeroką skalę - pobudziła decydentów do działania. Szlaki od kliku lat przecierają w Europie i na świecie firmy, które w  branży dronowej widzą ogromny potencjał dla rozwoju efektywnej miejskiej mobilności i dostaw towarów. To także szansa na świadczenie usług na nieosiągalnym wcześniej poziomie, ponieważ skraca się czas transportu i dociera do miejsc niedostępnych dla pojazdów kołowych.

Drony z zakupami wykorzystają sieć Emitela?

Agnieszka Sobucka, dyrektor biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że drony mogą być szeroko zastosowane - od logistyki, przez różnego rodzaju monitoring, inspekcje, rolnictwo, ochronę środowiska, aż po ratownictwo. Już dwa lata temu firma LabAir uzyskała zgodę na regularne transporty dronowe próbek medycznych dla ALAB Laboratoria.

W trakcie pandemii koronawirusa w afrykańskiej Ghanie przetransportowano milion szczepionek przeciwko Covid-19. Jesienią ub.r. w Niemczech jeden ze sklepów we współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych we Frankfurcie uruchomił projekt dostarczania towarów codziennego użytku za pomocą dronów Wingcopter.

- Emitel, mając ambicje rozwoju nowej linii biznesowej w zakresie UAV, prowadzi własne prace przygotowawcze i zrealizował już we współpracy z doświadczonymi partnerami szereg testów. W ramach uruchamianego właśnie projektu, Emitel umożliwi także partycypację w testach partnerom z różnych sektorów gospodarki oraz podmiotom publicznym. Zintegrowanie sieci na dużym obszarze, umożliwi przetestowanie zróżnicowanych scenariuszy i warunków lotów oraz szerokiej gamy bezzałogowych statków powietrznych, a także komunikacji, przesyłu wysokiej jakości sygnału wideo oraz dostępnych na rynku technologii zdalnej identyfikacji. Zainteresowanych uczestnictwem w testach prosimy o przesłanie wiadomości na adres: dronelabs@emitel.pl - informuje Emitel.

Zobacz także: Będą zmiany na ósmym multipleksie. Jest wniosek Emitela

Emitel to nie tylko radio i telewizja

Firma Emitel jest znana przede wszystkim z sieci nadajników obsługujących nadawców radiowych (FM i DAB+), a także multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Choć obecnie co trzeci widz w naszym kraju korzysta z tej formy odbioru kanałów telewizyjnych, to w przyszłości popularniejsze mogą okazać się inne technologie. Emitel dba więc o dywersyfikację przychodów.

Rok temu firma promowała m.in. w TVN24 usługi dla inteligentnych miast w oparciu o technologię internetu rzeczy. - Zgodnie z przyjętą kilka lat temu strategią, Emitel rozwija inne usługi w zakresie szeroko rozumianej łączności bezprzewodowej. Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci o silnych kompetencjach w  zakresie systemów łączności, od lat rozbudowujemy naszą infrastrukturę. Dlatego oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych oferujemy m.in. infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektujemy i instalujemy nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej, w tym zaawansowane instalacje wewnątrzbudynkowe (DAS) oraz budujemy rozwiązania dla inteligentnych miast w oparciu o technologię internetu rzeczy (IoT). Udział przychodów firmy w tym obszarze stale rośnie i naszym celem jest dalszy rozwój portfela usług i produktów - mówił Wirtualnemedia.pl Maciej Staszak, wiceprezes Emitela.

Samorządy niektórych ośrodków już korzystają z technologii dostarczanych przez operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. - Jeśli chodzi o inteligentne miasta, to Emitel ma duże doświadczenie rynkowe w tym zakresie. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczęliśmy realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami. Dzięki technologii LoRaWAN można uruchamiać wiele usług, które przekładają się na podniesienie jakości życia mieszkańców. Są wśród nich np. analiza zajętości miejsc parkingowych, zarządzanie oświetleniem miejskim, zdalne, zautomatyzowane odczyty różnego rodzaju liczników czy monitorowanie zapełnienia koszy na śmieci. Takie projekty realizujemy już w kilku miastach w Polsce, np. we Wrocławiu, w podwarszawskim Piasecznie czy w ramach ostatnio podpisanej umowy w Ostrowie Wielkopolskim - wymieniał Staszak.

Z usług Emitela korzystają zarówno największe miasta w kraju, jak i nieco mniejsze ośrodki. - Jednym z największych projektów, który realizujemy, jest budowa zautomatyzowanego odczytu liczników wody dla MPWiK Wrocław. Natomiast projekt wdrożony przez Emitel w Piasecznie pozwala samorządowi m.in. monitorować poziom wód w rzekach i rowach melioracyjnych, czy też śledzić w czasie rzeczywistym parametry środowiska naturalnego (pomiar temperatury, poziom hałasu oraz wilgotności i czystości powietrza). Emitel uruchomił w Piasecznie również innowacyjny system zarządzania zajętością miejsc parkingowych. Projekty Emitel zdobywają uznanie i wyróżnienia – w październiku 2022 r. firma otrzymała I nagrodę w konkursie Smart City Poland Award 2022 w kategorii „Infrastruktura miejska", za wdrożenie rozwiązań Smart City w Gminie Piaseczno – informował wiceszef Emitela.

Pod koniec 2022 roku brytyjski fundusz Cordiant Digital sfinalizował kupno 100 proc. akcji operatora radiofuzyjnego i radiotelekomunikacyjnego Emitel, po tym jak uzyskał niezbędne zgody polskich urzędów państwowych. Cordiant Digital przejął Emitel od amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners (obecnie działającym pod nazwą Astatine Investment Partners), który kupił operatora pod koniec 2013 roku.

Dołącz do dyskusji: Operator multipleksów naziemnych w Polsce zaczyna testy z dronami

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
darek
poprawić moc nadajników mux8 moce na 100kw a nie 8kw
odpowiedź