SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały SD przez co najmniej kilka lat pozostaną na satelicie

Choć coraz więcej widzów oczekuje treści w jakości 4K, a szanujące się kanały nadają w Full HD, to stacje w standardowej rozdzielczości prędko nie znikną. Przynajmniej za Odrą. Niemiecka firma ProSiebenSat.1 przedłużyła umowę na niekodowaną emisję swoich stacji w SD na Astrze 19,2E.

Antena satelitarna obok kontenerów na śmieci (fot. Adrian Gąbka)Article

ProSiebenSat.1 i operator satelitarny SES odnowiły kontrakt na kilka lat. Porozumienie obejmuje dystrybucję kanałów Sat.1, ProSieben, Eins, Sixx, Sat.1 Gold, ProSieben Maxx, Eins Doku oraz regionalnych mutacji Sat.1 dla Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Bogata oferta kanałów niekodowanych w Niemczech

Na Astrze 19,2E, z której korzysta większość niemieckich gospodarstw domowych, stacje w jakości SD są niekodowane, a więc dostępne także dla widzów z Polski. Kanały HD i 4K wchodzą w skład płatnych platform typy Sky Deutschland.  - Dzięki nowej umowie na transponder, oferujemy możliwość odbioru wszystkich naszych kanałów przez satelitę i zapewniamy wysoki zasięg dla naszych klientów reklamowych. Nasza doskonała współpraca z SES otwiera widzom wszystkie możliwości odbioru naszych kanałów i naszych głównych formatów telewizyjnych w formacie linearnym: w standardowej rozdzielczości, w HD z HD+, a także w UHD – powiedziała Nicole Agudo Berbel, dyrektor zarządzająca i dyrektor ds. dystrybucji Seven.One Entertainment Group, właściciela ProSiebenSat.1.

- Dzięki wieloletniej umowie z Seven.One Entertainment Group pogłębiamy nasze partnerstwo. Zróżnicowane i popularne portfolio kanałów i programów grupy jest istotnym elementem naszej oferty telewizyjnej, która dociera do 17 milionów gospodarstw domowych w Niemczech. Nasi użytkownicy korzystają z niesamowitej różnorodności niemieckojęzycznych i międzynarodowych kanałów. Wynika to z faktu, że zdecydowanie większość programów można odbierać niekodowane przez satelitę - stwierdził Christoph Mühleib, dyrektor zarządzający SES Germany odpowiedzialny za działalność SES i Astry w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Za Odrą niekodowane w jakości SD są m.in. Disney Channel, DMAX, TLC, Eurosport 1, Sport 1, Euronews, Nickelodeon, Comedy Central, MTV.

W Polsce ponad 50 stacji w jakości SD

Ponad 16 lat po pojawieniu się na rynku pierwszych kanałów w wysokiej rozdzielczości, nadal w standardowej rozdzielczości nadaje blisko 50 ogólnopolskich kanałów. To np. TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP ABC, TVP3 Warszawa, TVP Historia, 4fun.TV, Eska Rock TV, FilmBox Arthouse, TV Republika, Disney XD, TBN Polska, Tele 5, Polonia 1, Power TV, AXN Black, AXN White, Nickelodeon Polska czy MTV 00s.

Nadawcy taki stan rzeczy tłumaczą m.in. większymi kosztami emisji w HD. - Czym innym są niektóre nasze programy dystrybuowane satelitarnie w modelu FTA. Przy obecnych realiach rynkowych nie ma uzasadnienia biznesowego nadawanie ich w HD. Przychody reklamowe przez wyższą rozdzielczość nie wzrosną magicznie 3-krotnie, a o tyle mniej więcej droższe byłoby nadawanie na satelicie w HD, niż w SD. Obserwujemy jednak rynek i wyniki oglądalności – wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Część kanałów jest oferowanych drogą satelitarną w jakości SD, a w sieciach kablowych w HD. Po zmianie standardu na DVB-T2/HEVC większość stacji oferowanych drogą naziemną nadaje w HD. Wyjątkiem są TVP3 i TVP Historia (przejdą na HD do końca 2023 roku wraz ze zmianą standardu na DVB-T2/HEVC) i Nowa TV, Zoom TV, Metro, Telewizja WP nadawane z MUX-8. W gorszej jakości obrazu są także emitowane stacje z niektórych multipleksów lokalnych czy eksperymentalnych.