SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przerwy w emisji kilku rozgłośni w multipleksie DAB+ w Łodzi. Pytamy operatora, czy to awaria

Tylko w poniedziałek przez kilka godzin nie było słychać przynajmniej trzech stacji radiowych obecnych w eksperymentalnym multipleksie w standardzie DAB+ w Łodzi. O przerwach w emisji programu informował nas czytelnik. - W większości przypadków wynikają one z przerw w dosyle źródeł sygnału do naszej platformy multipleksacji - słyszymy od przedstawiciela spółki PSN Infrastruktura, operatora łódzkiego multipleksu.

Shutterstock.comArticle

"Jeszcze kilka dni temu mogłem słuchać na swoim odbiorniku DAB+ Radia Strefa FM. Teraz panuje tam cisza, choć nadal wyświetla się nazwa stacji" - brzmi fragment maila, którego otrzymaliśmy w niedzielny wieczór od naszego czytelnika, pana Łukasza z Łodzi. W tym mieście od 10 listopada ub.r. prowadzona jest emisja testowa lokalnego multipleksu radiowego DAB+ na kanale 10C. Jego operatorem jest spółka PSN Infrastruktura. Teoretycznie można tam posłuchać aż dziesięciu rozgłośni. Są to: Muzyczne Radio, POPradio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Parada, Radio Profeto, Wasze Radio FM, Nasze Radio Nostalgicznie, Twoje Radio i Radio Strefa FM.

Sygnał tej ostatniej stacji ponownie pojawił się w łódzkim multipleksie w poniedziałek ok. południa. - Emisja programu Radia Strefa FM jest aktualnie prowadzona w multipleksie testowym PSN Łódź. W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy żadnych przerw, oprócz tych krótkich związanych z testami, które prowadzimy - powiedział nam w poniedziałkowe popołudnie Piotr Bieniek, DAB Project Manager w PSN Infrastruktura.

Jednocześnie pokazał aktualny zrzut z ekranu systemu monitorującego łódzki multipleks, na którym widać obecne tam stacje radiowe. Niewidoczny był jedynie element Twojego Radia. Po godz. 14 tej stacji nie było słychać w odbiornikach cyfrowych w Łodzi. Gdy wrócił sygnał Twojego Radia, znikło z eteru Nasze Radio Nostalgicznie.

PSN Infrastruktura chce wydłużenia testów w Łodzi

Przerwy w nadawaniu to efekt prowadzonych przez operatora testów. Piotr Bieniek przypomniał, że emisja w Łodzi ma charakter eksperymentalny. - Jesteśmy zobowiązani do realizacji testów i przygotowania raportu z ich wykonania. Zmiana konfiguracji multipleksacji wiąże się z czasowym wyłączeniem nadajnika ze względu na restart platformy. Czasami realizujemy testy na pojedynczym serwisie - programie, wówczas to on podlega wyciszeniu. W większości przypadków - krótkie przerwy w odbiorze programu - wynikają z przerw w dosyle źródeł sygnału do naszej platformy multipleksacji, niezależnych od nas, np. generacja strumienia Icecast/Shoutcast z systemu produkcyjnego programu lub z oddzielnego serwera znajdującego się po stronie nadawcy, udostępnianiu strumienia przez łącza internetowe przez nadawcę, a także utrat pakietów na łączu transmisyjnym - mówi Piotr Bieniek. - Pewnym rozwiązaniem byłoby wdrożenie dedykowanych koderów zainstalowanych po stronie nadawcy oraz przesył zakodowanych danych dedykowanym łączem o gwarantowanych parametrach. Rozwiązania takie niestety obciążone są koniecznością poniesienia znaczących nakładów, które dla potrzeb emisji eksperymentalnej nie znajdują akceptacji.

Zgodnie z wykazem pozwoleń radiowych dostępnych na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej zezwolenie na emisję lokalnego multipleksu radiowego DAB+ w Łodzi obowiązuje do 30 lipca br. - Planujemy wystąpienie z wnioskiem do UKE o wydłużenie okresu testów o kolejny rok. Oprócz zezwolenia oczekujemy również na wolę uczestniczenia w emisji nadawców - przyznaje nam Piotr Bieniek.

PSN także w Toruniu, Rzeszowie i Opolu

PSN Infrastruktura w regionie łódzkim jest także operatorem publicznego multipleksu zawierającego programy ogólnopolskie Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Łódź. Poza tym spółka na początku ub.r. uruchomiła stałe multipleksy radia DAB+ w Toruniu i Rzeszowie. Na każdym emitowanych jest pięć rozgłośni. Z kolei w połowie sierpnia ub.r. - po ponad dwóch miesiącach - do opolskiego eteru wrócił multipleks eksperymentalny firmy PSN Infrastruktura. Emisja próbna w DAB+ obejmuje siedem stacji radiowych (Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Doxa, Radio Profeto, Radio Jasna Góra, Radio Imperium z Gliwic, Radio Bezpieczna Podróż oraz Twoje Radio).

W 2021 r. PSN Infrastruktura zanotowała wzrost przychodów o 4,9 proc. do 7,89 mln zł. W sprawozdaniu spółka podała, że ponad 80 proc. stanowiły wpływy z obsługi nadawania radia, o kilka proc. zwiększyły się przychody zarówno z emisji analogowej (chodzi o pełną usługę operatorską lub udostępnianie infrastruktury), jak też z emisji w technologii DAB+ (głównie stacji Polskiego Radia).

Coraz więcej eksperymentalnych multipleksów

Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do słuchania cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku ub.r. ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu i Trójmieście. W 2022 r. UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca ub.r. uruchomiła emisję próbną w Krakowie.

W multipleksach lokalnych DAB+ są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Zawieszony konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w połowie września ub.r. na wniosek nadawców zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Postępowanie ma być wznowione po decyzji UKE w sprawie operatora MUX-u.

W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski od RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie ostatnie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media emitująca program Radia Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Stacje komercyjne od dawna krytykują system DAB+. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.

Dołącz do dyskusji: Przerwy w emisji kilku rozgłośni w multipleksie DAB+ w Łodzi. Pytamy operatora, czy to awaria

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
mogliby rozszerzyć te emisje eksperymentalne o inne regiony
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Testy w Polsce są prowadzone po to, aby udowodnić, że DAB+ nie ma sensu. Moc nadajników jest tak niska, że zasięg kończy się już tuż za obiektem nadawczym. Albo testy przeprowadzane będą z większą mocą albo niech nadają w tym samym mieście z wielu lokalizacji. Polska ustawa RTV była pisana pod analog a cyfryzację jakoś tam nieudolnie dopisali. PiS cyfryzacji radia nie przeprowadzi, bo pomysłu na to nie mają. PO pomysłu też nie miało. Słuchacze zrezygnują ze słuchania radia, bo nie ma co słuchać.
odpowiedź
User
.
Po 10 latach stałej emisji DAB+ Polskiego Radia plus te kilka eksperymentalnych "pierdziawek" na terenie kraju oni dalej testują? to albo wyłączyć wcale albo dać większe moce i aby dało się słuchać
odpowiedź