SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sześciu chętnych na radio w Kielcach i tylko jeden na stację akademicką w Krakowie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła listę wnioskodawców o wolną częstotliwość w Kielcach. Zgłosiło się sześć podmiotów zainteresowanych nadawaniem programu radiowego w tym mieście. Za to tylko jeden wyraził chęć uruchomienia stacji dla studentów w Krakowie.

fot. materiały prasoweArticle

Ponad trzy miesiące temu rozpisano dwa osobne konkursy na nadawanie programu radiowego w Krakowie i Kielcach. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 8 lutego podjęła uchwałę, że w tym pierwszym mieście chodzi o udzielenie koncesji na program wyspecjalizowany akademicki, a w drugim o udzielenie lub rozszerzenie koncesji na program uniwersalny. Miesiąc później treść obu ogłoszeń opublikowano w Monitorze Polskim.

We wtorek (17 maja) regulator ujawnił listę wnioskodawców.

Bój o częstotliwość w Kielcach

W Kielcach o nadawanie na częstotliwości 90,9 MHz walczy sześć podmiotów: spółka Agencja Radiowo-Telewizyjna "FAMA" dla radia pod nazwą Fama, spółka Radio Wnet - Radio Wnet, spółka Eurozet - Antyradio Kielce/Antyradio, spółka Grupa Radiowa Agory - Radio Złote Przeboje 90,9 fm, spółka Nadawca - Eska ROCK Kielce, spółka Radio Parada - Radio Parada.

Tylko jeden podmiot ubiegający się o nadawanie w Kielcach ma siedzibę w tym mieście. To Agencja Radiowo-Telewizyjna "FAMA". Większość zainteresowanych to nadawcy z Warszawy (Radio Wnet, Eurozet, Grupa Radiowa Agory oraz Nadawca). Spółka Radio Parada jest z Łodzi.

Kielecka częstotliwość znalazła się w puli KRRiT we wrześniu ub.r. Tak jak można się było spodziewać, będzie się toczyć o nią szczególnie ostry bój. Zgodnie z zapowiedzią o częstotliwość walczy właściciel Radia Fama. Stacja 19 lutego przestała grać w Kielcach. Znikła z eteru po 27 latach. Tu rozgłośnia ma swoją centralę. Famę słychać także w kilku mniejszych miastach: Słupsku, Żyrardowie, Wołominie oraz Tomaszowie Mazowieckim. Jej właściciel przyznał w rozmowie z nami, że spóźnił się ze złożeniem wniosku o rekoncesję. KRRiT rozpisała więc nowy konkurs na częstotliwość, na której nadawało Radio Fama. Ale nieoczekiwanie koncesję przyznano Radiu Rekord z Radomia, które było zainteresowane nadawaniem lokalnego programu w Kielcach (stacja na razie nadaje testowy sygnał w internecie).

Famka nie ma konkurencji w Krakowie

Z kolei w Krakowie do konkursu na radio akademickie zgłosił się tylko jeden chętny. To właściciel Radia Fama, który pod koniec kwietnia przyznał na naszych łamach, że złożył wniosek do KRRiT w tej sprawie. - Chcę stworzyć żywe radio akademickie z prawdziwego zdarzenia, tworzone przez środowisko studenckie, które będzie zupełnie inne niż to, co do tej pory można było usłyszeć na tej częstotliwości - mówił Jan Jagielski, właściciel Radia Fama.

Na początku marca KRRiT ogłosiła konkurs na częstotliwość 100,5 MHz w Krakowie. Jest ona przeznaczona dla nadawcy, który chce rozpowszechniać program o charakterze wyspecjalizowanym akademickim. Ta częstotliwość zwolniła się kilkanaście dni wcześniej, gdy okazało się, że Radiofonia, która emitowała w Krakowie program na 100,5 MHz, nie jest zainteresowana dalszym nadawaniem. Rozgłośni 20 lutego wygasła koncesja. Jej właścicielem była Fundacja Krakowskiego Radia Akademickiego Żak.

- Stacja utrzymywała się wyłącznie z pieniędzy, które zarabiał RMF, sprzedając czas reklamowy w pakiecie z innymi swoimi stacjami. Na razie AGH nie jest gotowe finansowo do przejęcia Radiofonii, by nadać mu kształt radia akademickiego. Bo to, co powstawało na Kopcu, było dalekie od pierwotnej idei rozgłośni skierowanej do studentów - mówiła nam Joanna Sajdłowska, zastępca kwestora ds finansowych na AGH oraz prezes Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak.

Jan Jagielski pod koniec kwietnia przyznał w rozmowie z nami, że ma już nazwę dla planowanej stacji akademickiej w Krakowie. - To Famka. Zaakceptowali ją już nasi partnerzy, z którymi jestem dogadany - mówił nam szef Radia Fama. Wskazał na rektorów kilku krakowskich uczelni, z którymi podpisał listy intencyjne w sprawie współpracy przy tworzeniu radia akademickiego. O jakie szkoły wyższe chodzi, nie chciał zdradzić. Planuje, że w jednej z nich ma się znaleźć siedziba stacji.

- Chcemy, by nasze radio było też miejscem warsztatów na wydziale dziennikarskim. Naszą ambicją jest stworzenie na uczelni prawdziwej szkoły radiowej, która będzie kształcić nie tylko teoretyków, ale przede wszystkim praktyków. Nasi ludzie dostarczą radiowe know how i zapewnią rozwiązania techniczne niezbędne do prowadzenia stacji radiowej - dodał Jan Jagielski.

Dołącz do dyskusji: Sześciu chętnych na radio w Kielcach i tylko jeden na stację akademicką w Krakowie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ojciec
Po co taki konkurs jak wiadomo, że mieszkańcy Kielc marzą tylko o słuchaniu radia WNET.
odpowiedź
User
Hubert
Przecież Radio złote przeboje są już w Kielcach z Jędrzejowa na 93.2 FM
To trzymam kciuki za wnet paradę famę eskę rock i Antyradio
odpowiedź
User
Kielczanin
Mało realne, ale w Kielcach powinien zagrać profil rockowy. Antyradio lub EskaRock
odpowiedź