SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio ZET jednak chciało walczyć w konkursie na DAB+, ale po terminie. Nie zgodziła się na to KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji umorzyła postępowanie w sprawie wniosku Eurozetu, nadawcy Radia ZET, który zażądał przywrócenia terminu na złożenie oferty w konkursie dotyczącym miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Spółka tłumaczy, że zmieniła się sytuacja, odkąd KRRiT podała termin wyłączenia analogowej emisji radia.

Stacje komercyjne od dawna krytykują system DAB+. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie. Mimo to w lutym ub.r. KRRiT zdecydowała się rozpisać dwa konkursy w sprawie nadawania w systemie DAB+. W pierwszym mogli się zgłosić dotychczasowi nadawcy ponadregionalni lub nowi gracze. W tym przypadku wpłynęło sześć ofert - dokładnie tyle, ile było miejsc na multipleksie.

W drugim konkursie do udziału mogli zgłaszać się trzej dotychczasowi nadawcy ogólnopolscy: RMF FM, Radio Zet i Radio Maryja. Wpłynęły wnioski tylko od dwóch nadawców. Termin upłynął w kwietniu ub.r. Zgłosiła się Grupa RMF oraz Redemptoryści, do których należy Radio Maryja.

Co ciekawe, Grupa RMF przez wiele lat krytykowała system DAB+. Jej przedstawiciele twierdzili, że jest przestarzały i zbyt drogi. Spółka do ostatniej chwili nie zdradzała, czy weźmie udział w konkursie. - Jeśli okaże się, że koszty emisji w DAB+ będą zbyt wysokie, będziemy ponownie rozważać, czy pozostać w tym systemie, czy się jednak z niego wycofać - stwierdził po ogłoszeniu decyzji o starcie Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF.

Radio Maryja już wcześniej wchodziło w skład testowego multipleksu związanej z Polsatem spółki DABCAST w Warszawie i Trójmieście.

Zmiana decyzji Eurozetu

Za to na udział w konkursie nie zdecydował się Eurozet, nadawca m.in. Radia Zet. Jak tłumaczono wtedy, spółka nie zmieniła krytycznego stanowiska na temat cyfryzacji radia za pośrednictwem DAB+. Okazało się jednak, że pod koniec września ub.r. Eurozet dokonał wolty. Do KRRiT spółka wysłała wniosek o zmianę koncesji dla Radia Zet polegającą na przyznaniu prawa do rozpowszechniania programu w sposób cyfrowy w ogólnokrajowym multipleksie DAB+. Miała to być odpowiedź na to, co wydarzyło się miesiąc wcześniej.

Pod koniec sierpnia ub.r. KRRiT - mimo sprzeciwu stacji komercyjnych - rozpoczęła konsultacje w sprawie wyłączenia sygnału analogowego i jednocześnie zapowiedziała, że miałoby to nastąpić nie wcześniej niż w 2026 r. i nie później niż pod koniec 2030 r. Regulator przekonywał wtedy, że DAB+ to bardziej energooszczędna technologia. Dwa tygodnie później niespodziewanie KRRiT zawiesiła konkurs w sprawie nadawania na ogólnopolskim multipleksie DAB+. Jak tłumaczył regulator, stało się tak "na wniosek strony rynkowej". Postępowanie ma być wznowione dopiero po decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie operatora MUX-u.

Zdaniem Eurozetu te okoliczności spowodowały zmianę ich decyzji. "Spółka nie złożyła wniosku o zmianę koncesji, działając w zaufaniu do KRRiT i pozostając w usprawiedliwionym przekonaniu, że dbałość o jej interesy oraz interesy słuchaczy nie wymaga takiej czynności w sytuacji, w której organ koncesyjny ogłasza jedynie możliwość rozszerzenia koncesji o DAB+ bez wskazania zamiaru wyłączenia emisji analogowej" - czytamy w uzasadnieniu wniosku do KRRiT napisanej przez przedstawicieli Eurozetu. Dodano, że "wobec zmiany sytuacji faktycznej i prawnej, w szczególności dowiedzeniu się przez Spółkę o planach wyłączenia emisji analogowej nawet jeszcze w trakcie obowiązywania obecnej koncesji dla Radia Zet, złożenie wniosku o zmianę koncesji stało się konieczne z uwagi zarówno na interes społeczny - dobro słuchaczy Radia Zet jak i ze względu na dobro Spółki".

Eurozet w "pułapce prawnej"

Z pisma Eurozetu wynika, że opublikowanie przez KRRiT swojego stanowiska ws wyłączenia emisji analogowej spowodowało, że "spółka znajduje się w swoistej »pułapce prawnej« przygotowanej przez KRRiT, gdyż minął termin wyznaczony przez Przewodniczącego KRRiT na składanie wniosków w związku z Ogłoszeniem, a jednocześnie organ zapowiedział plany rychłego wyłączenia sygnału analogowego, tj. nawet jeszcze w trakcie obowiązywania obecnej koncesji dla Radia Zet". Ta wygasa stacji w 2028 r.

Nadawca przekonuje, że "gdyby kolejność działań organu była odwrotna, tj. najpierw opublikowano Stanowisko informujące o wyłączeniu transmisji analogowej, a dopiero potem Ogłoszenie o możliwości rozszerzenia koncesji na nadawanie w technologii cyfrowej, Spółka złożyłaby wniosek w terminie wskazanym w Ogłoszeniu". I dalej Eurozet udowadnia, że "nie powinno być wątpliwości co do faktu, że uchybienie terminowi złożenia wniosku nie było przez Spółkę w żaden sposób zawinione".

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski uznał jednak, że nie ma podstaw do żądania przez nadawcę Radia Zet przywrócenia terminu na złożenie wniosku konkursowego, bo nie pozwalają na to przepisy. Postępowanie więc umorzył.

- Nie zgadzamy się z tą decyzją. Złożyliśmy wniosek do Przewodniczącego KRRiT o ponowne rozpatrzenie sprawy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. Michał Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Eurozetu.

Radiu Zet spada słuchalność

W 2021 r. grupa kapitałowa Eurozet osiągnęła wzrost przychodów o 10,7 proc. do 194,98 mln zł. Zysk netto nadawcy zaksięgowany przez Agorę (która chce nabyć Eurozet) zwiększył się z 16,51 do 23,97 mln zł.

Według najnowszego badania Radio Track w okresie od września do listopada 2022 r. Radio Zet miało 13,1 proc. udziału w rynku słuchalności. W analogicznym okresie rok wcześniej rozgłośnia notowała wynik na poziomie 13,8 proc.

Dołącz do dyskusji: Radio ZET jednak chciało walczyć w konkursie na DAB+, ale po terminie. Nie zgodziła się na to KRRiT

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DAT Target Practice
KRRiT w mojej opinii powinna się ogarnąć i m.in. dać szansę takim zapominalskim oraz ściąć lekko cenę za koncesję na DAB+. Takimi numerami do zastąpienia radia UKF przez DAB+ nie doprowadzą, a rozpisanie całej procedury w formie, jaką przedstawił Eurozet, na pewno by też się większość nadawców zgłosiła do tego konkursu. Mam nadzieję, że jeszcze coś z tego wyjdzie i doczekam się zrobionego "po ludzku" ogólnopolskiego multipleksu DAB+ dla nadawców komercyjnych...
odpowiedź
User
Ging
I tak kończy się machanie szabelką przez prywaciarzy. Upieranie się przy internecie jest idiotyczne - to zmuszanie ludzi do abonamentu za niego, podczas gdy dostęp do fal jest zwyczajnie darmowy. Wystarczy odbiornik, który np. w autach od kilku lat producenci obowiązkowo zapewniają DAB+...
odpowiedź
User
TT
KRRiT powinna na nowo rozpocząć całą procedurę i zrezygnować z głupiego pomysłu upchnięcia 3 kanałów PR (Ci i tak mają swój własny MUX). 12 kanałów po 96 kbps to przesada i jest wbrew rekomendacjom zawartym w tzw. Zielonej Księdze (gdzie wprost wskazano jaki powinien być minimalny bitrate i maks. liczba stacji per MUX, aby jakość nowego standardu nie była gorsza od FM). KRRiT sama zleciła opracowanie tego dokumentu i teraz do niego się nie stosuje.
odpowiedź