SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja z Dolnego Śląska nadaje naziemnie w Warszawie i Gdańsku. „Długofalowy plan”

Od ponad roku z paromiesięczną przerwą w multipleksie eksperymentalnym  w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu dostępna jest TV Regionalna.pl z Lubina. - BCAST to nasz zaufany partner. Realizujemy wspólnie długofalowy plan i współpraca układa się naprawdę znakomicie - zapewnia Wirtualnemedia.pl Marcelina Falkiewicz, prezes TVL, która produkuje programy dla stacji.

Kanał TV Regionalna.pl z Lubina można oglądać drogą naziemną w Warszawie, Gdańsku i WrocławiuKanał TV Regionalna.pl z Lubina można oglądać drogą naziemną w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu

TV Regionalna.pl pojawiła się w multipleksie eksperymentalnym należącej do Cyfrowego Polsatu spółki BCAST na początku stycznia 2022 roku.

Na początku wakacji w związku z wygaśnięciem pozwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej, MUX musiał zawiesić działalność.

Później UKE zdecydował, że multipleksy eksperymentalne mogą być nadawane i dodatkowe kanały naziemne w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu powróciły pod koniec września. W skład tego multipleksu wchodzą także: Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, Stars TV HD, TV Okazje HD, EWTN HD i 4fun Kids. Wszystkie są więc adresowane do ogólnopolskich widzów.

Dlaczego lokalna stacja nadaje w trzech dużych miastach?

Wszystkie stacje z multipleksu BCAST są adresowane do ogólnopolskiego widza. Dlaczego kanał lokalny z Lubina jest dostępny w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu? -  BCAST to nasz zaufany partner. Realizujemy wspólnie długofalowy plan i współpraca układa się naprawdę znakomicie. Dzięki emisji w ramach multipleksu eksperymentalnego BCAST, TV Regionalna.pl dociera do mieszkańców Warszawy, Gdańska i Wrocławia za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marcelina Falkiewicz, prezes TVL, która produkuje dla TV Regionalnej.pl m.in. serwisy informacyjne.

Jej zdaniem, widzowie z odległych miast z zainteresowaniem przyjęli ofertę stacji. - Okazuje się, że informacje z Lubina i Dolnego Śląska emitowane w naszej stacji są atrakcyjne dla widzów spoza naszego regionu. Dostajemy sporo informacji zwrotnych na temat emitowanego przez nas contentu – dodaje Falkiewicz. TV Regionalna.pl emituje na przykład program informacyjny „Wydarzenia” dotyczący Lubina, Głogowa i Legnicy, serwis sportowy, w którym często jest poruszany temat Zagłębia Lubin, program „Gość dnia” oraz produkcje dokumentalne i publicystyczne. Formalnym nadawcą kanału jest Fundacja Gia Dinh. Stacja jest też dostępna w całej Polsce w pakietach Vectry i Netii. Emisja naziemna jest w nieco gorszej jakości obrazu niż przekaz stacji i materiały wideo na żądanie na YouTube. Mimo szerszego zasięgu, na antenie królują lokalne reklamy.

Niejedyna stacja lokalna z szerszym zasięgiem

Niedawno informowaliśmy, że dzięki emisjom w multipleksach eksperymentalnych DAB+ Muzycznego Radia z Jeleniej Góry można słuchać w Szczecinie, Szczawnicy, Opolu, Krakowie, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi.

- Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka się z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia. Na podobnej zasadzie na przykład mieszkańcy Warszawy mogą słuchać Radia 7 z Mławy, a Wasze Radio FM z wielkopolskiego Wągrowca jest dostępne w Łodzi.

Abonenci platform cyfrowych i sieci kablowych mogą też oglądać kanał TVC, który wcześniej nosił nazwę NTL Radomsko, zanim został kupiony przez Grupę MWE od TVN. Do 10.35 nadaje stacja program „Info TVC”, poświęcony sprawom regionu, ale później w ramówce są już pozycje dla ogólnopolskich widzów. To m.in. „Kabaretowy szał”, „Bonanza”, „Na osi”, „Dzika kuchnia” czy pasmo telezakupowe. Podobnie funkcjonuje TVS, która kiedyś skupiała się na widzach ze Śląska, a teraz zabiega także o odbiorców z innych części kraju. Pomagają w tym m.in. seriale „Detektyw Monk” czy „Columbo”. W ramówce można znaleźć też szybki serwis informacyjny „Silesia flesz”, a także pasma poświęcone śląskiej muzyce typu „Śląska karuzela”, „Przy muzyce po Śląsku”. Muzyczne pozycje cieszą się popularnością również poza rodzimym regionem stacji.

Dołącz do dyskusji: Telewizja z Dolnego Śląska nadaje naziemnie w Warszawie i Gdańsku. „Długofalowy plan”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antek
Niedawno informowaliśmy, że dzięki emisjom w multipleksach eksperymentalnych DAB+ Muzycznego Radia z Jeleniej Góry można słuchać w Szczecinie... od dwóch dni już nie słychać, ale może to zamierzona przerwa...
odpowiedź
User
Stan wojenny
Przyda się jak znalazł, jeśli trzeba będzie uciekać z niektórych miast przed ruskimi.
odpowiedź
User
miś społeczny
Zasięgi multipleksów nie obsługiwanych przez Emitel są marne: 25 km od nadajnika i koniec odbioru. Nawet w domenie cyfrowej ma miejsce dzielenia na Polskę A (wielkomiejską) i Polskę B (prowincjonalną).
odpowiedź