SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN w Canal+ online tylko w jakości SD. „Szczegóły uzgodnień objęte poufnością”

Choć kanały TVP1, TVP2, Polsat i TV4 są oferowane w Canal+ online w wysokiej rozdzielczości, to dołączone ostatnio stacje TVN i TV Puls jedynie w standardowej. TVN Warner Bros. Discovery i Canal+ Polska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl tłumaczą taki stan rzeczy „poufnymi uzgodnieniami”.

 

TVN i TV Puls w serwisie Canal+ online są oferowane jedynie w jakości SDArticle

W piątek do Canal+ online dołączyły kanały TVN i TV Puls. Są objęte zasadą must carry, must offer, razem z TVP1, TVP2, TVP3, Polsatem i TV4. Oznacza to, że wszyscy dostawcy płatnej telewizji powinni je oferować w pakietach.

Problemów nie było z sieciami kablowymi i platformami cyfrowymi, ale serwisy streamingowe najczęściej unikały oferowania naziemnych stacji konkurentów.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poprzedniej kadencji apelowała do nadawców, aby wypełnić ten obowiązek. Player do dzisiaj nie oferuje głównych stacji TVP, Polsatu i TV Puls. Także Polsat Box Go i TVP Go nie udostępniają kanałów naziemnych konkurencyjnych firm.

Inną strategię przyjął Canal+ online. We wrześniu 2022 roku dołączył Polsat i TV4. W związku z rozpoczętym w listopadzie mundialem, dołączono także TVP1 i TVP2. Na początku kwietnia, zgodnie z oczekiwaniem Telewizji Polskiej, w serwisie pojawiły się wszystkie wersje TVP3 (wcześniej udostępniano tylko TVP3 Warszawa). TVN i TV Puls były więc ostatnimi stacjami must carry, must offer, niedostępnymi wcześniej w serwisie.

Przestarzała jakość TVN i TV Puls

Zarówno TVP1, TVP2, jak i Polsat, TV4 i TVN24 są nadawane w Canal+ online w jakości HD. W przypadku stacji Telewizji Polskiej, serwis korzysta z sygnału udostępnianego z serwerów nadawcy publicznego. Przy logotypach TVN i TV Puls w Canal+ online widnieje skrót „HD”, ale to kanały nadawane w jakości SD. W standardowej rozdzielczości w Polsce wciąż nadaje około 50 kanałów, ale najczęściej są to niszowe i mało popularne stacje.

Dlaczego stacja TVN mimo logotypu z literami HD jest nadawana w standardowej rozdzielczości (SD)? - TVN S.A. potwierdza, że uruchomienie kanału TVN w formacie SD w ofercie Canal+ online nastąpiło w ramach uzgodnień dokonanych pomiędzy TVN S.A. a Canal+ Polska S.A., których szczegóły pozostają objęte poufnością - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery.

Analogiczne stanowisko przedstawia Canal+ Polska. - Uruchomienie kanału TVN w formacie SD w ofercie Canal+ online nastąpiło w ramach uzgodnień dokonanych pomiędzy TVN S.A. a Canal+ Polska S.A., których szczegóły pozostają objęte poufnością - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska. Nie skomentował analogicznej sytuacji z Telewizją Puls. Nadawca ten również nie odpowiedział na nasze pytania. Drogą satelitarną abonenci Canal+, mogą oglądać TVN i TV Puls w jakości HD.

W Playerze stacje TVN w lepszej jakości i najmniejszym opóźnieniem

Opór przed udostępnianiem swoich stacji konkurencyjnym serwisom streamingowym, wynika z chęci pozyskania jak największej liczby subskrybentów do własnej platformy. W Playerze TVN jest dostępny w jakości Full HD. Możliwe jest też „cofanie” programów wyemitowanych przez ten kanał do tygodnia (catch up TV). Canal+ online oferuje blisko 8-godzinne catch up TV, ale nie w odniesieniu do stacji dołączonych dzięki must carry, must offer. Użytkownik Playera otrzymuje też kanały TVN Warner Bros. Discovery z mniejszym opóźnieniem. Jesienią informowaliśmy, że w przypadku TVN24 sygnał jest opóźniony o 11 sekund, a w Canal+ online o 25 sekund.

Dołączenie TVN w jakości SD do Canal+ online zbiega się z rozluźnieniem relacji między Canal+ Polska i jego mniejszościowym udziałowcem, czyli TVN Warner Bros. Discovery. Ze strony korporacyjnej firmy wynika, że spółka przez TVN Media posiada około 32 proc. kapitału zakładowego spółki. W sierpniu zeszłego roku platforma Canal+ „zdegradowała” jednak stację TVN na swojej liście kanałów. Zamiast „jedynki” przypadła jej pozycja numer 5 na pilotach. Player usunął z oferty stacje tematyczne Canal+ (Ale Kino+, MiniMini+, TeleToon+, Planete+, Canal+ Domo, Canal+ Kuchnia i Canal+ Sport 5). Zastąpił je głównie kanałami Warner Bros. Discovery (Cinemax i Cinemax 2, Cartoon Network, Cartoonito,  Warner TV, CNN, Romance TV). Serwis nadal oferuje stacje filmowe i sportowe Canal+.

Znacznie bardziej napięte są relacje między Canal+ i Warner Bros. Discovery na rynku francuskim. Platforma cyfrowa wycofała z oferty Cartoon Network, Boomerang, Boing, Warner TV, Toonami, TCM Cinema i CNN. Zbiegło się to z porozumieniem między Canal+ i Orange o przejęciu kanałów Orange Cinéma Séries. We Francji nie działa HBO, a te stacje emitowały produkcje amerykańskiego nadawcy. Canal+ chciał, żeby tak zostało, ale Warner Bros. Discovery planuje również we Francji zaoferować serwis Max. Mniejszy zasięg swoich stacji amerykański koncern niweluje dzięki umowie z Amazon Prime Video w tym kraju. Jest tam oferowany pakiet z kanałami i treściami wideo na żądanie Warner Bros. Discovery.

Dołącz do dyskusji: TVN w Canal+ online tylko w jakości SD. „Szczegóły uzgodnień objęte poufnością”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asd
Żeby w dzisiejszych czasach oferować ludziom jakość SD ,to kpiny jakieś.
odpowiedź
User
haha
W Polsce tylko zwykłe kanały naziemne traktuje się jak programy premium i nie ma ich powszechnie dostępnych w streamingu.
odpowiedź
User
Bua
Wszędzie to kamieni KUPa.
odpowiedź