SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN ostrzega przed DVB-T2/HEVC. Jakie kanały mogą zniknąć?

Kanałom TVN, TVN7, TTV I Metro w wybranych regionach Polski towarzyszy aplikacja HbbTV o zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Do komunikatu nadawcy wkradł się jednak błąd. IV etap przejścia na DVB-T2/HEVC już w poniedziałek. Obejmie centralne Mazowsze i ścianę wschodnią kraju.

Article

Od końca marca w Polsce trwa proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Na DVB-T2/HEVC przeszły już województwa: dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, łódzkie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie i opolskie. 27 czerwca br. zmiana nastąpi w województwie lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i centralnej części mazowieckiego.

Widzowie, którzy posiadają starsze telewizory lub tunery mogą utracić dostęp do stacji nadawanych w ramach MUX-1, MUX-2 i MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. To TVN, TVN7, TTV, Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, TV Puls, Puls 2, TVP ABC, TV Trwam, Stopklatka, Eska TV, Polo TV, Antena TV HD i Fokus TV. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że w całym kraju zagrożonych utratą sygnału jest 1,32 mln gospodarstw domowych. Jeśli ich mieszkańcy nie wymienią sprzętu, to będą mogli oglądać jedynie stacje z MUX-3 i MUX-6, które na razie nie zmieniają standardu. To: TVP1, TVP2, TVP Info TVP3, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Kobieta, Nowa TV, Metro, WP i Zoom TV.

Ostrzeżenie w aplikacji HbbTV z błędem

Wszystkim kanałom naziemnym Warner Bros. Discovery w Polsce towarzyszy aplikacja HbbTV poświęcona nowemu standardowi. Wyświetla się zaraz po uruchomieniu TVN, TVN7, TTV i Metro (oczywiście w przypadku telewizorów z HbbTV podłączonych do internetu). - Uwaga! Ważna informacja dla posiadaczy anteny TV naziemnej w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubuskim. Jeśli straciliście Państwo dostęp do części kanałów naziemnych (w tym TVN, TVN7 i TTV), sprawdźcie, jak odzyskać możliwość odbioru wszystkich kanałów telewizji naziemnej - informuje nadawca. Dalej proponuje, żeby zadzwonić na jedną z infolinii (42-253-54-30 lub 22 711-77-77) albo wejść na rządową stronę internetową (www.gov.pl/cyfrowaTV).

Pierwszy numer to infolinia Centralnego Ośrodka Informatyki, powołanego przez resort cyfryzacji. Drugi numer to uruchomiona niedawno infolinia TVP i Emitela, operatora multipleksów naziemnych. Dzwoniąc na obie infolinie można dowiedzieć się jakie powinny być parametry telewizorów i dekoderów, żeby można było na nich dalej oglądać kanały w DVB-T2/HEVC. Można wysłuchać informacji nagranych za pomocą automatycznej sekretarki, a do godziny 18 także porozmawiać z konsultantem.

W komunikacie TVN w HbbTV wkradł się błąd. Pomylono województwo lubuskie, które już pod koniec marca br. przeszło na DVB-T2/HEVC z lubelskim, które przejdzie na nowy standard w poniedziałek. Poza tym nadawca sugeruje, że osoby mieszkające w regionach objętych IV etapem zmiany standardu już utraciły dostęp do TVN, TVN7 i TTV. Stanie się tak dopiero w poniedziałek, jeśli posiadają sprzęty niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Wówczas będą mogli się o tym dowiedzieć jedynie z HbbTV stacji Metro, która wchodzi w skład MUX-8 i na razie standardu nie zmienia.

Dołącz do dyskusji: TVN ostrzega przed DVB-T2/HEVC. Jakie kanały mogą zniknąć?

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
brygel
A nie lepiej było po prostu zaproponować ponowne przeskanowanie NTC - w większości przypadków zaniku sygnału powodem będzie zmiana parametrów sygnału - a nie od razu zachęcać do spamowania infolinii
odpowiedź
User
Nickt
Przeskanowałem NTC. Niestety kontent się nie zmienił. :(
odpowiedź
User
LoL
ostrzega czy informuje?
gorzej jakby nic się nie działo, a i do 27 czerwca bilbordów na ulicach nikt nie wywiesi n/t
odpowiedź