SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko TVP w starym standardzie naziemnym? Widzowie szybko kupują sprzęty z DVB-T2/HEVC

Kolejne spotkanie nadawców prywatnych z UKE nie przyniosło konsensusu w sprawie przejścia na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w regionach, gdzie TVN i Polsat nadają w DVB-T2/HEVC widzowie ze starymi sprzętami szybko je wymieniają. Potwierdza to też menadżer z sieci sklepów MediaMarkt. Sprzedaż wzrosła kilkukrotnie.

Tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej obsługujące standard DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)Article

TVN, Polsat i Telewizja Puls zaczęły zabiegać o opóźnienie zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej po tym jak prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszczął procedurę, która pozwoli Telewizji Polskiej nadawać główne kanały w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku. W związku z wojną na Ukrainie wnioskował o to minister spraw wewnętrznych i administracji. Tym samym MUX-3, gdzie nadają m.in. TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport będzie dostępny także na starych telewizorach i tunerach. Do końca czerwca wszystkie multipleksy z głównymi stacjami komercyjnymi (MUX-1, MUX-2 i MUX-4) przejdą na DVB-T2/HEVC i na starszych sprzętach nie będzie można ich oglądać.

Nadawcy komercyjni mówią o nierównym traktowaniu. Obawiają się utraty widzów i przychodów reklamowych na rzecz TVP. Prezes domu mediowego OMD Jakub Bierzyński w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wyliczył, że straty mogą sięgnąć nawet setek milionów złotych. Wcześniej szef TV Puls zapowiedział, że jego stacja będzie domagać się odszkodowania, ponieważ pozycja TVP jest uprzywilejowana. UKE tłumaczy, że MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej jest powiązany z Regionalnym Systemem Ostrzegania (RSO), dlatego istnieje przesłanka, żeby w związku z inwazją Rosji na Ukrainę nie zmieniał standardu Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,7 mln gospodarstw domowych nie jest gotowych na standard DVB-T2/HEVC. To może być nawet 3-4 mln potencjalnych widzów.

Stacje komercyjne podzielone?  

Przed tygodniem wydawało się, że do kompromisu między UKE i nadawcami prywatnymi jest coraz bliżej. W grę wchodziły różne warianty. Na przykład emisja stacji komercyjnych w DVB-T w ramach MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej, na którym Polsat wygasza pakiet TV Mobilna albo przedłużenie w wybranych częściach kraju emisji w starym standardzie do końca czerwca br.

- Prace trwają, żadne wiążące decyzje nie zapadły - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowe UKE. Kolejne spotkanie przewidziano na koniec tygodnia. - Rozmowy trwają i kolejne spotkanie jest ustalone na następny piątek - zdradza Wirtualnemedia.pl Barbara Uklańska, kierownik projektu w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. To właśnie ta organizacja prowadzi rozmowy w imieniu stacji komercyjnych. W skład KIGEiT, która rozmawia z UKE wchodzi nie tylko TVN, Polsat, TV Puls, ale także TVP, która ma zupełnie inne stanowisko. Aby doszło do porozumienia muszą zgodzić się wszystkie kanały dostępne na dotyczących sprawy multipleksach, a więc też TV Trwam i Antena HD, które w rozmowach nie uczestniczą. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki proponował niedawno, żeby przejść na DVB-T2, ale bez kodeka HEVC.

- Stacje komercyjne są podzielone. Każda trochę inaczej patrzy na ten problem i proponuje nieco inne rozwiązania. Jak dotąd nie złożyły żadnego wniosku, a czasu zostało coraz mniej. UKE musi go mieć, żeby wydać decyzje rezerwacyjne, a Emitel go potrzebuje, żeby przygotować zmiany w siatce nadajników. Poniedziałkowej zmiany standardu w północnozachodniej Polsce nie dało się już opóźnić. Sami nadawcy przyznają, że opóźnienie o parę tygodni tylko dla jednego etapu trochę mija się z celem - zdradza osoba zorientowana w rozmowach. Innego zdania jest przedstawiciel stacji komercyjnych. - Polsat, TVN i TV Puls mają zbliżone stanowiska. Nie widzimy woli porozumienia ze strony UKE. Ciężko mówić, żebyśmy się zbliżali do kompromisu - przekonuje.

Widzowie bez stacji komercyjnych szybko wymieniają sprzęt

Przesunięcie o blisko miesiąc przejścia na DVB-T2/HEVC w południowej Polsce, które wchodzi w grę, byłoby tylko chwilowym rozwiązaniem problemu. Mogłoby też zwiększyć zamieszanie związane ze zmianą standardu. Jej harmonogram był znany od kilkunastu miesięcy i komunikowany w wielu kampaniach społecznych. Wielu internautów krytykuje też możliwe opóźnienie rozpoczęcia nadawania kanałów m.in. TVN i Polsatu w wysokiej rozdzielczości (HD). Standard DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości obrazu i dźwięku i zwiększenie liczby dostępnych kanałów.

Na kolejnym spotkaniu nadawcy i UKE mają zapoznać się m.in. z wynikami panelu Nielsena. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl 19 kwietnia br., czyli nieco ponad 3 tygodnie od zmiany standardu w województwach lubuskim i dolnośląskim aż 85 proc. odbiorców naziemnych posiadało telewizory lub dekodery z DVB-T2/HEVC. Przed zmianą standardu było to zaledwie 65 proc. Spadki oglądalności stacji komercyjnych miały być tylko chwilowe. Chwilowo zyskały też kanały z MUX-8, który nie przeszedł na DVB-T2/HEVC (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta).

Tym samym utrata sygnału stacji komercyjnych doprowadziła do wzrostu o 20 punktów procentowych gospodarstw domowych gotowych na nowy standard. Niedawno informowaliśmy, że złożono już 68 tys. wniosków o dofinansowanie na zakup telewizora lub tunera w ramach rządowego programu. Warto też zwrócić uwagę, że widzowie z regionów, które przechodzą na DVB-T2/HEVC ze starymi telewizorami nie tracą jedynie dostępu do TVN i Polsatu, ale także TV Trwam. To może działać motywująco na część starszych widzów naziemnej telewizji cyfrowej.

Kilkukrotny wzrost sprzedaży telewizorów i dekoderów

Duże zainteresowanie sprzętami obsługującymi DVB-T2/HEVC potwierdza szef MediaMarkt. - Od wielu tygodni obserwujemy zwiększone zainteresowanie telewizorami i dekoderami, co niewątpliwie ma związek ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W ostatnich dwóch tygodniach marca, a więc tuż przed przełączeniem sygnału na nowy standard DVB-T2 w województwach dolnośląskim i lubuskim, ich sprzedaż wzrosła kilkukrotnie. Znacznie częściej klienci kupowali dekodery, a przy wyborze telewizora największą popularnością cieszyły się odbiorniki o przekątnej do 43". Od połowy kwietnia obserwujemy również wzrost sprzedaży w regionach wchodzących w drugi etap przełączenia sygnału - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Onur Dogay, dyrektor zarządzający ds. handlowych MediaMarktSaturn Polska.

Zdaniem menadżera, aby wymienić sprzęt nie trzeba wydawać ogromnych sum. - Najtańszy telewizor to wydatek ok 1000 zł, najtańszy dekoder kupimy za ok. 100 zł. W marcu (od czasu uruchomienia rządowego programu dofinansowania) z bonu TV+ skorzystało w naszych sklepach ponad tysiąc osób kupujących dekoder czy telewizor - zdradza Dogay.

TVP Info liderem w DVB-T w marcu

Nowym liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w marcu br. w grupie 4+ było TVP Info, a w 16-49 pierwszy niezmiennie był Polsat. Największym wzrostem pochwalić się mógł TVP Dokument, a najwięcej straciło Zoom TV - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Tylko TVP w starym standardzie naziemnym? Widzowie szybko kupują sprzęty z DVB-T2/HEVC

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Już to pisałem. Przypuszczam że głównym powodem dla którego TVP zostaje w starym standardzie są ich dekodery do NTC które zaliczyły opóźnienie. Gdyby przeszli na DVB-T2 to wszyscy rzuciliby się na nowe dekodery i w przyszłości nikt nie chciałby tych od TVP. Jeśli zostaną przy DVB-T to jest szansa że część ludzi nie kupi nowego dekodera i za kilka miesięcy weźmie ten od TVP. Ale jeśli już teraz większość widzów kupi nowy sprzęt to TVP "popłynie" na tych swoich dekoderach. A co za tym idzie "popłynie" ich platforma która miała być o nie oparta.
odpowiedź
User
Edi
Brak konkurencji innych stacji informacyjnych w roku wyborczym to polityczne złoto.
Duda wygrał tylko 400 tysiącami głosów.
Niezaradnych lub leniwych którzy nie pofatygują się po dekoder będzie znacznie więcej.
odpowiedź
User
Xyz
Jakich innych stacji informacyjnych? Główną konkurencją w naziemnej dla TVP Info są Wydarzenia 24 od Solorza. Solorz raczej nie atakuje bezpardonowo rządu jak to robi TVN24. Sam TVN przez cały dzień nadaje w swoich kanałach naziemnych tylko paradokumenty, królowie i Gesslerową. Informacje są tylko symboliczne i Fakty o 19:00. TVN Discovery nie jest zainteresowany nadawaniem większej liczby programów publicystycznych i audycji informacyjnych w DVB-T2.
odpowiedź