SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzy nowe kanały na ogólnopolskich multipleksach? Bez wniosku TVP w sprawie MUX-1

W przyszłym roku aż trzy nowe kanały mogą pojawić się w ogólnopolskich multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska nie złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosku o przedłużenie rezerwacji dla TVP ABC w MUX-1. TVP Kultura HD i TVP Kobieta za kilka dni mają natomiast opuścić MUX-8.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

W piątek informowaliśmy, że nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz poinformował Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, że wstrzymuje na razie budowę nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Wygląda na to, że nadawca publiczny szuka też oszczędności związanych z emisją naziemną, która pochłania wiele milionów złotych. Po uzyskaniu decyzji rezerwacyjnej w sprawie MUX-6, TVP przymierza się do wycofania stacji TVP Kultura HD i TVP Kobieta z MUX-8. Czteroletnia umowa z firmą Emitel wygasa 21 grudnia, a strony nie doszły do porozumienia.

TVP tylko z MUX-3 i MUX-6?

Kolejne oszczędności może przynieść zwolnienie slotu w ramach MUX-1 zajmowanego przez dziecięcy kanał TVP ABC. Były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wydanie decyzji rezerwacyjnej na MUX-6 uzależniał od rezygnacji nadawcy publicznego z miejsca w multipleksie pierwszym. Zgoda na nadawanie TVP ABC z MUX-1 wygasa 3 września 2023 roku. Czy TVP złożyła w ustawowym terminie wniosek o rezerwację miejsca w MUX-1 dla TVP ABC? - Wniosek w tym zakresie do UKE nie wpłynął - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Tym samym TVP ABC prawdopodobnie trafi na MUX-6 lub MUX-3, jeśli nadawca publiczny do września przejdzie na standard DVB-T2/HEVC, pozwalający na emisję większej liczby kanałów lub poprawę ich jakości w ramach jednego multipleksu. TVP na razie milczy na temat przyszłości emisji naziemnej swoich stacji.  - Miejsce na multipleksach cyfrowych dla anten TVP Kultura HD i TVP Kobieta jest zabezpieczone w ramach zasobów, którymi dysponuje TVP. O wszelkich zmianach związanych z zarządzeniem miejscami na multipleksach Telewizja Polska informuje na bieżąco - zapewniało kilka tygodni temu Centrum Informacji TVP.

Szansa na nowe kanały naziemne

Emitel chce, żeby w przypadku opuszczenia przez TVP MUX-8 rozpisać konkurs na zwolnione miejsca. Analogiczna sytuacja będzie dotyczyć za kilka miesięcy MUX-1. W multipleksie ósmym jest miejsce na trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden w wysokiej rozdzielczości (HD) i jeden w SD. Prezes UKE na wniosek przewodniczącego KRRiT rozważa jednak przeniesienie MUX-8 do pasma przewidzianego dla MUX-6. To może opóźnić ewentualny konkurs koncesyjny. Takiemu przeniesieniu zapewne towarzyszyłoby przejście MUX-8 na standard DVB-T2/HEVC. Obok MUX-3 to jedyny multipleks nadawany w starym standardzie. Decyzja o konkursie jest w gestii szefów UKE i KRRiT.

Ostatni konkurs na miejsce w ogólnopolskim multipleksie odbył się niespełna dwa lata temu, kiedy koncesję na MUX-1 utraciła ATM Rozrywka.. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

Dołącz do dyskusji: Trzy nowe kanały na ogólnopolskich multipleksach? Bez wniosku TVP w sprawie MUX-1

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K
Jeśli zwolnią się miejsca TVP na mux 7 (tak prawidłowo powinien się teraz nazywać mux 8) to jest jeszcze jedna opcja - można przy systemie DVB-T podnieść obecne 3 lub 4 kanały komercyjne do wersji HD.
odpowiedź
User
Asia
Multiplex 8 jest ułomny, slaba jakość sygnału i często polaryzacja pionowa która wymaga innej anteny. Także nic dziwnego że TVP nie chce z niego korzystać.
odpowiedź
User
Ereer
Tvp nie powinna istnieć jako publiczny nadawca i zostać przeformatowana do jednego kanału rządowego na wzór amerykańskiej cbs. Wszystkie zwolnione miejsca poeinna zająć komercja, a na mux 8 trzeba zmienić modulację na dvbt2 i oczywiście żadnych "testów" bo to co robi tvp nie przechodząc na nowy standard jest kpiną.
odpowiedź