SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przez wojnę będzie dalej nadawać w starym standardzie

Od poniedziałku większość kanałów naziemnej telewizji cyfrowej na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej miała być dostępna tylko w standardzie DVB-T2/HEVC. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę szef MSWiA poprosił prezesa UKE, aby zajmowany przez TVP MUX-3 mógł kontynuować emisję w DVB-T.

28 marca br. w województwach dolnośląskim i lubuskim ma dojść do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.  Do końca czerwca proces ma się zakończyć w całym kraju. Osoby, które mają sprzęt niekompatybilny z DVB-T2/HEVC miały utracić dostęp do większości stacji naziemnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że to w skali kraju 1,7 mln gospodarstw domowych. W większości osoby starsze i samotne.

Z myślą o nich wprowadzono dofinansowanie na zakup tunera w wysokości 100 zł lub telewizora w kwocie do 250 zł. Bony można pozyskać za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej lub stron internetowych rządu. Wiele z osób zagrożonych utratą sygnału telewizyjnego mimo licznych kampanii informacyjnych prowadzonych przez różnych nadawców, nadal nie wie o zmianie standardu. Pojawiły się więc głosy, że zniknięcie kanałów naziemnych mogą odebrać jako atak hybrydowy lub nawet inwazję Rosjan. Wówczas pojawił się pomysł, żeby przejście na DVB-T2/HEVC przesunąć.

TVP może nadawać w DVB-T do końca 2023 roku

Przed tygodniem pisaliśmy, że Telewizja Polska może dążyć do emisji przynajmniej części stacji w odchodzącym do lamusa standardzie DVB-T. Wówczas Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na dalsze emisje eksperymentalne nadawcy publicznego na kanałach wchodzących w skład MUX-5 i MUX-6. Nowe zgody wygasają dopiero z końcem marca 2023 roku, podczas gdy sam proces przejścia na DVB-T2/HEVC miał się zakończyć do końca czerwca br.

W czwartek wieczorem UKE poinformował, że TVP w ramach MUX-3 może nadawać w starym standardzie aż do końca przyszłego roku. O zmianę rezerwacji częstotliwości wnioskował minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA Mariusz Kamiński powołał się na art. 123 ust. 1 pkt. 3 Prawa telekomunikacyjnego, który mówi, że „Rezerwacja częstotliwości może zostać zmieniona lub cofnięta, w drodze decyzji Prezesa UKE, w przypadku: 3) wystąpienia okoliczności prowadzących do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

UKE podał w komunikacie, że „ma to związek ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mając na uwadze istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO realizuje Telewizja Polska S.A. we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX-3”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Decyzja w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości została uzgodniona z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Do 27 marca UKE ma wydać nowe pozwolenia radiowe dla MUX-3. W kwietniu rozpocznie postępowanie, które określi zmiany Planu Zagospodarowania Częstotliwości w związku z dalszą emisją MUX-3 w DVB-T.

TVP może zmienić standard w dowolnym momencie

Jeśli Telewizja Polska uzna, że sprzęt widzów już pracuje w nowym standardzie naziemnej telewizji, to może przejść na DVB-T2/HEVC wcześniej aniżeli pod koniec przyszłego roku.  - Telewizja Polska będzie mogła zmienić standard nadawania MUX-3 z DVB-T na DVB-T2 w dowolnie wybranym przez siebie terminie do 31 grudnia 2023 r., po wcześniejszym uzyskaniu nowych pozwoleń radiowych - informuje UKE.

W ramach MUX-3 są nadawane: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD i Sprawdzam TV (plansza informująca o zmianie standardu nadawania). Większość stacji nadaje zatem w wysokiej rozdzielczości w przeciwieństwie do TVN, TVN7, Polsatu, TV4, TV6 i Super Polsatu, które w startym standardzie DVB-T można oglądać tylko w jakości SD. TVP po przejściu na DVB-T2/HEVC planowała nadawać wszystkie stacje w jakości HD. Dodatkowe miejsca w ramach MUX-5 i MUX-6 mogą pozwolić na takie emisje na przykład TVP Historia, TVP ABC, a także uruchomienie zapowiadanych kanałów: TVP 4K, TVP Nauka i TVP Muzyka.

Choć czwartkowe decyzje prezesa UKE nie dotyczą nadawców komercyjnych, to we Wrocławiu i Świdnicy oraz okolicach będzie można oglądać TVN, Polsat, Puls i Puls 2 w starym standardzie DVB-T. Stacje wchodzą bowiem w skład MUX-L4. Większość multipleksów lokalnych i MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, TVP Kobieta, TVP Kultura HD) na razie będą nadawane w starym standardzie.

Od 28 marca zmiana standardu nadawania

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap - od 23 maja 2022 r. - łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Dołącz do dyskusji: TVP przez wojnę będzie dalej nadawać w starym standardzie

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Jak nie wie do tej pory to znaczy że nie ogląda, jak nie będzie sygnału w tv to się dowie w 5 minut od sąsiada.
Dopłata 250 do tv oznacza tv droższy o 300.
Jak kogoś nie stać to na raty i tylko tu widziałbym pomoc państwa.
odpowiedź
User
Karola
A na kiego grzyba dopłatą?
Płacisz abonament to tv bez VAT lub raty 0%
odpowiedź
User
Lolik
Widzowie tv trwam są gotowi na nowy standard a widzowie TVP już nie. Sianie propagandy wojennej musi dalej trwać
odpowiedź