SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP sięga po naziemny MUX-6. „Istniejąca i nowa oferta programowa”

UKE zgodził się na emisje eksperymentalne TVP w paśmie przeznaczonym dla MUX-6. Do tej pory nadawca publiczny prowadził testy w MUX-5. Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP tłumaczy Wirtualnemedia.pl, że takie działanie nie stoi w sprzeczności z planami regulatorów rynku.

Article

Już 28 marca br. w województwach dolnośląskim i lubuskim nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Większość kanałów telewizyjnych będzie nadawana w standardzie DVB-T2/HEVC. Widzowie, którzy posiadają starszy sprzęt, niezgodny z nowym standardem utracą dostęp do większości stacji. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że to blisko 1,7 mln gospodarstw domowych.

Aby odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej mogli sprawdzić czy ich sprzęt jest przystosowany do DVB-T2/HEVC nadawcy prowadzą emisje eksperymentalne w nowym standardzie. Telewizja Polska w ramach MUX-5 dostępnego dla 90 proc. mieszkańców Polski nadaje: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD i TV Rozrywka HD. Pozwolenia na te testy w przypadku Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej wygasają jednak 27 marca br.

We wtorek informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zaakceptował wnioski TVP w sprawie nowych emisji eksperymentalnych z kilku nadajników w województwach lubuskim i dolnośląskim. Chodzi o obszary obejmujące: Jelenią Górę, Kłodzko, Zieloną Górę,  Żagań, Wrocław i okolice tych miast. Zgody na emisje próbną w tych miastach wygasną 28 marca 2023 roku.

TVP zamienia MUX-5 na MUX-6

Obecne emisje eksperymentalne TVP są prowadzone w ramach MUX-5. Wydane przez UKE pozwolenia dotyczą jednak kanałów przeznaczonych na MUX-6. Skąd ta zmiana? - Pozyskujemy te kanały radiowe, które są wolne w danym obszarze. UKE dając zgody doskonale wie co robi, więc nie obawiałbym się tu jakichś problemów czy nieścisłości w zagospodarowaniu pasma - informuje Wirtualnemedia.pl Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

Przedstawiciel TVP zdradza, że nowe emisje eksperymentalne pojawią się nie tylko na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, ale w całym kraju. - Złożyliśmy stosowne wnioski o zasoby częstotliwościowe i czekamy na decyzję właściwych podmiotów w tej materii. Nasze projekty nie stoją w sprzeczności z planami Regulatorów - zapewnia Klepacki.

Nowe kanały naziemne TVP

Latem ub.r. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapowiadał, że Telewizja Polska na stałe będzie mogła korzystać z dodatkowego multipleksu. - Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjne, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził wówczas Witold Kołodziejski.

Jakie kanały znajdą się w ofercie nowego multipleksu? - Co do składników MUX testowego to będą one dostosowywane do aktualnie prowadzonych działań TVP zarówno w zakresie istniejącej, jak i nowej oferty programowej TVP - wyjaśnia Klepacki. TVP jesienią planuje uruchomić kanały TVP Nauka, TVP 4K i TVP Muzyka.

TVP nadaje większość swoich kanałów w ramach MUX-3. Są to: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia i TVP Sport HD. Standard DVB-T2/HEVC jest bardziej wydajny, dlatego w tym multipleksie możliwa będzie emisja TVP3 HD, TVP Historia HD i uruchomienie kolejnych kanałów w wysokiej rozdzielczości. TVP ma też do dyspozycji dwa miejsca w MUX-8 (obecnie są tam nadawane TVP Kultura HD i TVP Kobieta).

TVP będzie nadawać w starym standardzie?

Dobrze zorientowana w temacie doboru częstotliwości osoba zdradza Wirtualnemedia.pl, że nadawca publiczny musi też przygotować się na wypadek sytuacji, kiedy po wyłączeniu emisji w DVB-T jakaś znaczna część odbiorców straci dostęp do telewizji. W czasie inwazji Rosji na Ukrainę Telewizji Polskiej zależy na jak najszerszym zasięgu TVP Info.

Pozwolenia UKE dotyczące MUX-6 dotyczą emisji w standardzie DVB-T2/HEVC, ale w razie potrzeby Telewizja Polska może złożyć wniosek o zmianę standardu na DVB-T i kontynuować w ramach eksperymentalnego multipleksu emisję w starym standardzie. Nadawcy komercyjni (TVN, Polsat, TV Puls, Puls 2) m.in. we Wrocławiu i Świdnicy będą prowadzić dalej emisję w DVB-T dzięki obecności w multipleksie lokalnym MUX-L4.

Dołącz do dyskusji: TVP sięga po naziemny MUX-6. „Istniejąca i nowa oferta programowa”

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Czy UKE wypowie się na temat przyszłości MUX 4? Nadal ma być przeznaczony na "telewizję mobilną" i kodowany przez Polsat?
odpowiedź
User
Gie
Zaraz, bo się pogubiłem. TVP nadal będzie mieć MUX5 i dostanie jeszcze MUX6?
odpowiedź
User
Gosc
Jak widać instytucje tańczą do melodii, którą grają tvp w sprawie dalszej zachłanności i polsat w sprawie czegoś zwanym muxem 4.
odpowiedź